Poslanci: Lipšic asi čaká na “Masaker v Devínskej Novej Vsi II”

BRATISLAVA, 28. júna 2011 (tlacovasprava.sk) – Opatrenia na potlačenie kriminality v Plaveckom Štvrtku a Malackách sú nedostatočné a neúčinné. Šikanovanie obyvateľov pokračuje. Presvedčili sa o tom počas prieskumu poslanci – Martin Glváč z NR SR, Branislav Záhradník a Iveta Hanulíková z Bratislavského samosprávneho kraja.


V Plaveckom Štvrtku obyvatelia Rómskej osady naďalej ohrozujú obyvateľov obce. ,, Ľudia tam žijú v atmosfére strachu. Hovorili nám, že ich atakujú za bieleho dňa. Je neprijateľné, aby slušných šikanovali vagabundi. Presvedčili sme sa, že túto situáciu nie je možné podceňovať a vyžaduje si osobitnú pozornosť. Nestačí sa len prejsť pred kamerami, nafotiť sa a odísť,“ uviedol Glváč po stretnutí so starostom Plaveckého Štvrtku Ivanom Slezákom. Ten informoval, že v obci je dlhodobým problémom nelegálne postavená osada pri plynovode a neprispôsobiví obyvatelia. Zástupcovia samosprávy chcú čierne stavby zbúrať, pre rôzne právne obštrukcie však zatiaľ nemôže.

Momentálne chcú v obci vysúťažiť právnikov, ktorí by obec zastupovali, no sťažujú sa na nedostatok peňazí. Poslanci im v tejto veci prisľúbili pomoc. ,, Poskytneme im bezplatné právne poradenstvo, oni už naozaj nemôžu čakať. Na ťahu však musí byť štát, ten má v rukách nástroje, aby zabezpečil poriadok. Viac skutkov a menej rečí. Od návštevy ministra vnútra Daniela Lipšica uplynulo 8 mesiacov a nič sa neudialo. Vyzývam ho preto, aby namiesto predvádzania sa pred kamerami začal konať a nie iba sľubovať.“ uviedol Glváč. Minister vnútra Lipšic navštívil Plavecký Štvrtok v októbri minulého roka, posilnenie hliadok však situáciu výrazne nezmenilo.

Druhou zastávkou na poslaneckom prieskume bolo mesto Malacky. Neprispôsobiví občania šikanujú obyvateľov Družstevnej ulice a tento stav už trvá dva roky.  Vo februári minister vnútra Daniel Lipšic prisľúbil obyvateľom riešenie do 60 dní.  Nezmenilo sa na tom nič ani po posilnení hliadok a naištalovaní kamier. V dome o rozlohe 45 štvorcových metrov býva okolo 35 ľudí, ktorí susedom oplzlo nadávajú, atakujú ich, kradnú, ničia majetok a na susedné pozemky hádžu výkaly. Najviac si to odnáša rodina Dobrovodských,  ktorá poslancov informovala o prijatých opatreniach štátu a samosprávy a ich účinnosti. ,, Napätie medzi ľuďmi je obrovské. Ak tu nechceme mať masaker v Devínskej Novej Vsi na pokračovanie, nemôžeme vyčkávať na to, kým niekomu rupnú nervy,“ komentoval Glváč.

Poslednou zastávkou prieskumu bola Devínska Nová Ves, kde sa poslanci u starostu tejto mestskej časti informovali na opatrenia po krvavej masakre Ľubomíra Harmana z augusta minulého roka. ,, Ani po desiatich mesiacoch nebolo ministerstvo vnútra splniť svoj ďalší sľub, že zabezpečí kamerový systém. Je zaujímavé, že keď je minister ohrozený má okamžite pridelenú ochranku, keď sú ohrození ľudia, všetko má svoj čas a nikto sa neponáhľa,“ povedal Glváč. Starosta bratislavskej mestskej časti Milan Jambor na stretnutí povedal, že o dotáciu na kamery žiadali, no neschválili im ju a tak verí, že k prvému výročiu tragédie ich snáď dostanú. Dotáciu vo výške 66 – tisíc eur na kamerový systém navyše v apríli  Rada vlády pod vedením Daniela Lipšica odmietla mestskej časti poskytnúť, napriek tomu že o kamery opakovane žiadala.

Texty k fotografiám v galérii:

Posilnenie policajných hliadok a inštalácia kamerového systému slušným obyvateľom Družstevnej ulice v Malackách zatiaľ nepomohlo. Na obrázku Oskar Dobrovodský a neprispôsoboví obyvatelia v priamom susedstve v konfliktnej situácii z dnešného dňa.

Martin Glváč poslanec NR SR a Iveta Hanulíková poslankyňa BSK na poslaneckom prieskume v Malackách.

Poslanci M. Glváč, Branislav Záhrandík na Obecnom úrade v Plaveckom Štvrtku sa u starostu Ivana Slezáka informovali na opatrenia a ich účinnosť v boji s kriminalitou a obyvateľmi neďalekej osady, ktorá strpčuje život ostatným ľuďom.

Poslanec NR SR Martin Glváč v rozhovore s bezradným  Oskarom Dobrovodským z Malaciek, ktorý už dva roky znáša ataky susedov.

Andrej Holák
asistent poslanca Martina Glváča
andrej.holak@gmail.com

2 comments

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.