Demänovskú jaskyňu slobody objavili pred 90 rokmi

BRATISLAVA, 2. augusta 2011 (tlacovasprava.sk) – Je najviac navštevovanou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Nachádza sa na severnej strane Nízkych Tatier v Demänovskej doline. Vyniká mimoriadnou pestrosťou farieb. Jedinečné sú jej sintrové (kalcitové) lekná a ďalšie jazerné formy sintrovej výplne. Svojich návštevníkov dlhé roky očarúva tajuplným podzemným tokom Demänovky i čarokrásnymi jazierkami. Reč je o Demänovskej jaskyne slobody, ktorá si zajtra pripomenie 90. rokov od svojho objavenia. Jej prevádzkovateľom je http://www.ssj.sk/ v Liptovskom Mikuláši, odborná organizácia Ministerstva životného prostredia SR.
Jaskyňu objavili v roku 1921 a už o tri roky neskôr bola sprístupnená časť od Mramorového riečiska cez Veľký dóm až po Zlaté jazierko. V roku 1931 sa inštalovalo definitívne elektrické osvetlenie a sprístupnená trasa sa predĺžila do Ružovej siene a o odbočku do Hviezdoslavovho dómu.
V roku 1951 bola Demänovská jaskyňa slobody prepojená s Pustou jaskyňou a v roku 1983 aj s Jaskyňou Vyvieranie. Po niekoľkých neúspešných pokusoch sa na prelome rokov 1986 a 1987 dosiahlo aj jej prirodzené spojenie s Demänovskou jaskyňou mieru.
Dnešný prevádzkovaný sprístupnený úsek má v prípade tradičného okruhu 1150 m a 2150 m v prípade veľkého okruhu. Návštevníci prekonávajú prevýšenie 86 m. Priemerná teplota v jaskyni je od 6,1 do 7°C, čo by mali návštevníci počas letného obdobia zohľadniť pri výbere oblečenia, keďže prehliadka trvá 60 resp. 100 minút.
Demänovská dolina má dĺžku 15 km a je hlavným centrom cestovného ruchu na sever od hlavného hrebeňa. Záujem o dolinu prudko vzrástol práve objavením Demänovskej jaskyne Slobody.
Sprístupnené jaskyne patria medzi klenoty Slovenska. Ich ochranu na Slovensku zabezpečuje Štátna ochrana prírody SR, http://www.ssj.sk/ v Liptovskom Mikuláši ako odborná organizácia Ministerstva životného prostredia SR.

Mgr. Beatrice Hudáková
Ministerstvo životného prostredia
Odbor komunikácie
Tel.: 02/59562192
Mobil: +421 905 705313
Mail: hovorca@enviro.gov.sk, beatrice.hudakova@enviro.gov.sk
Adr.: Nám. Ľudovíta Štúra 1, 81235 Bratislava

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.