Investície do nehuteľností sa v strednej a východnej Európe strojnásobili, koncom mája dosiahol ich objem 4,4 miliardy eur

BRATISLAVA, 10. augusta 2011 (tlacovasprava.sk) – Podľa najnovších informácií spoločnosti CB Richard Ellis dosiahli celkové investičné obraty v oblasti nehnuteľností v strednej a východnej Európe (CEE) za prvých 5 mesiacov roka 2011 výšku 4,4 miliardy eur. Toto číslo predstavuje približne trojnásobný nárast (180 %) v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku. Rast likvidity trhov strednej a východnej Európy podporuje najmä zvyšovanie počtu a veľkosti obchodných transakcií.
Aj napriek tomu, že sa investičné aktivity šíria aj do ostatných trhov strednej a východnej Európy, investori zostávajú verní najmä Poľsku, Česku a Rusku. Najvýraznejší nárast investícií zaznamenala práve Česká republika – tento fakt je dôsledkom uzatvorenia niekoľkých veľkých transakcií, najmä čo sa týka lukratívnych nehnuteľností zameraných na bezpečnosť výnosov. Aj preto nie je nárast likvidity v sekundárnom segmente ešte viditeľný.
„Objemy investícií do nehnuteľností boli do veľkej miery ovplyvnené činnosťami na kľúčových trhoch CEE. Poľsko a Česko zaznamenalo zo strany investorov dopyt najmä po obchodných a kancelárskych priestoroch v centrách miest. Príčinou je predovšetkým veľký nárast nájomného,“ skonštatoval vo svojom vyhlásení Patrick O’Gorman, riaditeľ sekcie pre kapitálové trhy strednej a východnej Európy zo spoločnosti CB Richard Ellis.
Keďže stúpol počet zahraničných investícií do nehnuteľností, zvýšil sa aj celkový počet veľkých uzatvorených transakcií. Z celkového objemu investícií v roku 2011 tvoria takmer 60% investície do potrfólií. To poukazuje na výraznú zmenu, ku ktorej došlo v nedávnych mesiacoch. Väčšie obchody zahŕňajú predaj Hotela Ritz Carlton a kancelárskeho centra Biele Námestie v Moskve, ale aj predaj väčšinového podielu českej spoločnosti VGP, medzinárodnej siete industriálnych parkov.
„Okrem zvyšujúceho sa záujmu Rakúska je v tejto oblasti badateľný aj nárast aktivity skupiny investorov z Veľkej Británie. Tento trend rastu zahraničných investícií sa v súčasnosti vzťahuje aj na Rusko, napriek tomu, že v prvom štvrťroku tu takmer výhradne prevládali aktivity domácich investorov,“ dodáva Patrick O’Gorman.
Pretrvávajúce problémy s likviditou v nemeckých investičných fondoch spôsobili, že mnohé z nich sa aktívne zbavujú svojich aktív. Vplyv týchto stratégií oblasť CEE ešte nepocítila. Je však povšimnutiahodné, že zo štyroch fondov, ktoré sú v likvidácií, len dva majú vplyv na oblasť strednej a východnej Európy – a to tiež len v obmedzenej miere. Fondy, ktoré sú dočasne uzavreté pre spätné odkupy, namiesto toho plnia úlohu aktívneho predaja za účelom nárastu likvidity. Ide najmä o prípad malého počtu fondov, ktorých dvojročná lehota uzavretia skončí v novembri 2011.
Analytik pre región strednej a východnej Európy zo spoločnosti CB Richard Ellis Gábor Borbély hovorí: „Na základe kvality väčšiny nehnuteľností, ktoré sú vo vlastníctve GOEF a dopytu po kľúčových produktoch, by mali investičné aktivity v regióne aj naďalej rásť. Fond DEGI International len nedávno uskutočnil predaj „Teil“ portfólia a administratívnej budovy v Prahe v hodnote viac ako 200 miliónov eur. Tento obchod sa stal prvým aktívom predaným v regióne v dôsledku turbulencií v sektore.“

O CB Richard Ellis
Podľa rebríčkov Fortune 500 a S&P 500 je spoločnosť CB Richard Ellis Group, Inc. (NYSE: CBG) so sídlom v Los Angeles najväčšou realitnou firmou (podľa výnosu z roku 2009). CBRE má približne 31 000  zamestnancov (s výnimkou pridružených pobočiek) a svoje služby poskytuje vlastníkom nehnuteľností, investorom i nájomcom vo vyše 300 kanceláriách po celom svete (s výnimkou pridružených pobočiek). CBRE sa sústreďuje na strategické poradenstvo, realizáciu predaja a lízing, korporátne služby, správu nehnuteľností, prevádzku budov, projektový manažment, oceňovanie a ohodnocovanie, konzultačnú činnosť, manažment investícií, výskum a poradenstvo. V hodnotení BusinessWeek 50 bola CBRE tri roky po sebe označená ako najlepšia spoločnosť vo svojom odvetví. Viac informácií na stránke http://www.cbre.com.

Kontakt:
Anna Salvová
Kharisma, s. r. o.
Public Relations & Promotion
Tel.: +421 (0) 904 980 859
e-mail: salvova@kharisma.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.