Druhé stretnutie o zonácii TANAPu, ďalšie rokovanie v septembri

BRATISLAVA, 15. augusta 2011 (tlacovasprava.sk) – Po druhý krát sa stretli na Ministerstve životného prostredia SR členovia komisie pre zonáciu Tatranského národného parku (TANAP), aby prerokovali konkrétne pripomienky k pripravovanej zonácii. Návrh, ktorý pochádza z dielne rezortnej organizácie ministerstva životného prostredia – Štátnej ochrany prírody SR, Správy TANAPu bol predstavený koncom júna na jej prvom stretnutí. Cieľom stretnutia bolo prerokovať návrhy vedeckej a odbornej obce a dohodnúť sa na záveroch k novému, aktuálnemu návrhu zonácie. Komisii predsedal minister životného prostredia József Nagy. Najbližšie stretnutie v septembri bude už priamo v TANAPe.
„Zhodli sme sa na tom, že bez kompromisov na všetkých stranách, či už ochranárov, vedeckých inštitúcií, lesníkov, podnikateľskej sféry či samosprávy nebude možné zonáciu TANAPu úspešne uzavrieť. Detailne sme sa venovali záujmovým územiam ako sú niektoré vysokohorské lúky, bezzásahové zóny vo vybraných dolinách, ako aj podmienkam v zónach cestovného ruchu a v okolí vysokohorských chát a iných existujúcich objektov. Našou témou bolo aj poskytnutie adekvátnej ochrany tatranským tokom,“ povedal po stretnutí minister József Nagy.
Na stretnutie boli prizvaní aj ďalší odborníci z radov vedeckej obce, tzv. pozorovatelia, ktorí sa stanú novými členmi (zloženie komisie tu). Výsledok práce tejto komisie bude následne predložený na rokovanie Zelenej tripartity, na ktoré budú pozvaní aj zástupcovia samospráv, reprezentanti vlastníkov, užívateľov a mimovládne organizácie.
Predloženie zonácie na rokovanie vlády je predbežne naplánované na konci tohto roka. Dôležitým faktorom pri zonácii budú aj transparentné a finančne kryté kompenzácie za obmedzenia na využívanie, ktoré prinesie nový zákon o ochrane prírody a krajiny.
Členovia komisie sa dohodli, že ďalšie septembrové stretnutie bude priamo v teréne, a to na území Tatranského národného parku, kde detailne prediskutujú pripomienky. Verejnosť má možnosť nahliadnuť do  podkladov zo stretnutí pracovnej skupiny, ktoré sú zverejňované na http://www.minzp.sk/sekcie/temy-oblasti/ochrana-prirody-krajiny/priprava-zonacie-tatranskeho-narodneho-parku/podklady-k-priprave-zonacie.html.

Mgr. Beatrice Hudáková
Ministerstvo životného prostredia
Odbor komunikácie
Tel.: 02/59562192
Mobil: +421 905 705313
Mail: hovorca@enviro.gov.sk, beatrice.hudakova@enviro.gov.sk
Adr.: Nám. Ľudovíta Štúra 1, 81235 Bratislava

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.