Slovenský reprezentačný tréner karate Rastislav Mráz je len šiesty nejaponský borec, ktorý urobil skúšky na 7. Dan

BRATISLAVA, 24. augusta 2011 (tlacovasprava.sk) – Rastislav Mráz získal pred dvoma rokmi samurajský titul KYOSHI (učiteľ samuraj) a na konci júla tohto roku  dosiahol ďalší obrovský úspech. V japonskom Kyoto mu bol udelený 7. Dan JKF GOJUKAI. Tento vysoký technický stupeň bol okrem Japoncov historicky udelený len šiestim ľuďom vo svete.

Rastislav Mráz, dostal šancu po siedmych rokoch predstúpiť pred Veľkú komisiu JKF GOJUKAI (Japonsko) a pokúsiť sa urobiť skúšky na 7. Dan.  Samotným skúškam predchádzala konečná príprava už priamo v Japonsku. Prvých 10 dní prípravy trénoval pod dohľadom svojho majstra Hanshi Seiichi Fujiwaru (8. Dan) na severe Japonska v Omagari.  „Trénovali sme až 6 hodín denne. Môj majster bol nekompromisný, vyžadoval odo mňa maximum úsilia, aby som sa v čo najlepšej forme predviedol na skúškach pred Veľkou komisiou v Kyoto.“ Povedal najúspešnejší slovenský reprezentačný tréner.

Ďalšie dva dni trénoval už aj s ostatnými ašpirantami na 6., 7. a 8. Dan priamo v Kyoto a to pod dohľadom najvyšších majstrov Gojukai. Prvý deň tréning trval neuveriteľných 8 hodín. Enormné fyzické zaťaženie vo veľkej horúčave je súčasťou prípravy na skúšky. V Japonsku je zaužívaná tradícia, že ako je vonku tak je aj v „dojo“. To znamená žiadna klimatizácia, prinajlepšom je umiestnený ventilátor na strope. Majstri – členovia komisie testujú už počas prípravy,  ako zverenci zvládajú bojové umenie Goju Ryu. Zároveň aj korigujú techniku.  Korekcia je veľmi náročná na všetky schopnosti karatistu.

„Bolo to nekonečné opakovanie s maximálnym predvedením. Pri cvičení kata Sanchin (cvičí sa od pása hore nahý) tvrdými údermi majstri testovali naše napätie v tele, tzv. kime, stabilitu, dýchanie… Všetci sme mali trapézy až pod lopatky podliate krvou.“  dodáva Mráz.

Po tvrdej príprave nastal deň skúšok. Zasadla 17 členná komisia najvyšších majstrov Goju Ryu. V komisii bol okrem iných aj prezident JKF GOJUKAI Eizó Ujita, Hanshi Akira Shiomi (9. Dan) a Hanshi Motomasa Mayama (9. Dan).  Skúšky sú náročné nie len na technickú a fyzickú pripravenosť  ale aj na psychiku.  7. Dan JKF GOJUKAI je udelený len tomu, koho komisia schváli jednohlasne.  Skúšok na 7. Dan sa zúčastnilo 16 Japoncov, jeden Američan a Slovák Rasťo Mráz. Nakoniec skúšky zvládli len 3 Japonci a Rasťo Mráz.  Stáva sa tak v poradí šiestym „nejaponcom“, ktorý takéto ocenenie získal.

VIZITKA
Tréner majstrov sveta, majstrov Európy a víťazov Svetových pohárov.
Šéftréner veľmi úspešného Karate klubu IPPON v Bratislave.
Najúspešnejší reprezentačný tréner seniorov karate v histórii Slovenska
Pred dvoma rokmi Japonská Federácia Karate GOJUKAI udelila Rasťovi Mrázovi samurajský titul KYOSHI – učiteľ samuraj. Mimo Japonska je len päť majstrov na svete, ktorí tento titul vlastnia.
Japonskí majstri ho prezývajú „Popeye“

Petra Barineková
Account Director
PRime time I Viedenská cesta 5 I 851 01 Bratislava
T: +421 2 6726 7340 I M: +421 915 495 103 I F: +421 2 6224 0630
http://www.primetime.sk I barinekova@primetime.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.