Barack Obama Ivete Radičovej: „Sme na vás hrdí.“ (FOTO)

BRATISLAVA, NEW YORK, 21. septembra (tlacovasprava.sk) – Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová sa v utorok 20.septembra 2011 v New Yorku zúčastnila na diskusii počas fóra o otvorenom vládnutí – Open Government Partnership. Fóru predchádzali krátke rozhovory prezidenta USA Baracka Obamu s hlavami štátov a vlád  zúčastnených krajín. V diskusii s predsedníčkou vlády SR prezident USA vysoko ocenil kroky vlády SR v oblasti zvyšovania transparentnosti. “Sme na vás hrdí,” zdôraznil Barack Obama.

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová sa v utorok 20.septembra 2011 v New Yorku zúčastnila na diskusii počas fóra o otvorenom vládnutí - Open Government Partnership.

Iveta Radičová počas rozhovoru povedala, že výzvou pre obe krajiny nie je iba neustále zvyšovať transparentnosť vládnutia, ale aj boj proti vysokej miere nezamestnanosti a nevyhnutnosť prijímať razantné opatrenia v USA aj eurozóne v súvislosti s rizikom návratu globálnej hospodárskej krízy. “Dôkazom toho, že pre Baracka Obamu je téma transparentnosti vládnutia kľúčovou prioritou, je aj jeho podrobný prehľad o opatreniach, ktoré v tejto súvislosti realizujú zúčastnené krajiny, vrátane Slovenska,” povedala po stretnutí s prezidentom USA premiérka Iveta Radičová.

Cieľom iniciatívy Open Government Partnership je medzinárodná spolupráca v otázkach transparentnosti, zodpovednosti, občianskej angažovanosti a boja proti korupcii. Barack Obama bol v utorok 20.septembra 2011 hostiteľom prvého fóra zúčastnených krajín na najvyššej úrovni. Zakladateľmi iniciatívy sú okrem USA aj Brazília, Indonézia, Mexiko, Nórsko, Filipíny, Južná Afrika a Veľká Británia a viaceré významné mimovládne organizácie. Na stretnutí v New Yorku sa formálne k fóru pridalo ďalších 38 krajín vrátane Slovenska. Každá z týchto krajín preukázala odhodlanie k významným reformám podporujúcim otvorené vládnutie v oblasti transparentnosti v nakladaní s verejnými zdrojmi, slobodného prístupu k informáciám či občianskej angažovanosti.

Do marca 2012 vláda SR vypracuje akčný plán, ktorým sa zaviaže urobiť ďalšie reformy v oblasti transparentnosti verejnej správy, boja proti korupcii a klientelizmu a rozširovania možností verejnej kontroly. Tento plán potom Slovensko formálne predstaví na druhom stretnutí na najvyššej úrovni v Brazílii. “Open Government Partnership je pre mňa absolútne prirodzená a vítaná iniciatíva plne v súlade s programovým vyhlásením vlády a doterajšími krokmi, ktoré sme v tejto oblasti urobili – napríklad zriadenie centrálneho registra zmlúv. Iniciatíva nám umožní porovnávať sa s ostatnými, a čo je ešte dôležitejšie, môžeme sa všetci navzájom inšpirovať, a zvyšovať tak kvalitu života našich občanov,” dodala premiérka Iveta Radičová.

KONTAKT:
Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR, tel. 02/5729 5248
tlacovyodbor@vlada.gov.sk
http://www.premierkasr.sk
http://www.vlada.gov.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.