Minister József Nagy: „Cyklisti sú na Slovensku ohrozovaným druhom. Musíme ich pozitívne diskriminovať.“

BRATISLAVA, 21. septembra 2011 (tlacovasprava.sk) – „V západnej Európe podporujú cyklodopravu ako zdravú, environmentálne prijateľnú alternatívnu dopravu, ktorá má často prednosť pred autami,“ povedal na večernej diskusii minister životného prostredia József Nagy, ktorého kompetencia je aj tvorba zdravého a udržateľného životného prostredia. Diskusiu formou „hydeparku“ so zástupcami viacerých inštitúcií zodpovedných za dopravu, podporu cyklistiky, budovanie cyklistických chodníkov i životné prostredie  pripravilo OZ Cyklokoalícia.

„Na Slovensku sú cyklisti vytláčaní na hrádze a turistické chodníky a nikto nerieši cyklodopravu. Cyklocesty sú fajn, ale cyklodopravu treba integrovať aj do existujúcej siete ciest a nie segregovať len na cyklochodníky. Tie sú drahé a často pre ne nie je priestor alebo idú na úkor mestskej zelene,“ povedal v diskusii minister životného prostredia József Nagy, a dodal: „Pre časté nepochopenie, alibizmus, ignoranciu až aroganciu úradov voči cyklopožiadavkám predložíme celoslovenské riešenie:  Legislatívne pozdvihneme cyklodopravu nad autodopravu.“

Minister životného prostredia József Nagy je aktívnym priaznivcom nielen cykloturistiky, ale najmä cyklodopravy.

Do Európskeho týždňa mobility sa aktívne zapojilo aj ministerstvo životného prostredia. V spolupráci s OZ Cyklokoalícia pripravilo výstavu vizualizácií venovanú tematike cyklodopravy ako alternatívneho spôsobu prepravy. V piatok 16.9.2011 požiadali ministra ŽP o podporu a o podpísanie petície vyzývajúcej k sprístupnenia ostrova Sihoť v Bratislave pre verejnosť zástupcovia občianskeho združenia Bezpečné CykloSlovensko.

Európsky týždeň mobility potrvá do 22. septembra 2011 a vyvrcholí už tradične Dňom bez áut. Do minuloročného 9.ročníka tejto iniciatívy sa zapojilo rekordných 2 221 európskych miest a obcí zo 42 krajín, t.j. vyše 221 miliónov ľudí. Tohtoročný predpoklad účastníkov je ešte ambicióznejší.

Viac informácií o ETM nájdete na: http://tyzdenmobility.sk/,  http://www.mobilityweek.eu/

Beatrice Hudáková
Odbor komunikácie
Ministerstvo životného prostredia
Tel.: 02/59562192
Mobil: +421 905 705313
Mail: hovorca@enviro.gov.sk
Adr.: Nám. Ľudovíta Štúra 1, 81235 Bratislava

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.