Výstavu David LaChapelle: Lost and Found si v Bratislave pozrelo 17 595 návštevníkov (FOTOGALÉRIA)

BRATISLAVA, 18. novembra 2011 (tlacovasprava.sk) – V dňoch od 14. septembra do 15. novembra 2011 sa v bratislavskom Pálffyho paláci uskutočnila výstava fenomenálneho amerického fotografa Davida LaChapella pod názvom LOST AND FOUND, ktorú možno považovať za kultúrnu udalosť roka na Slovensku. Spolu 32 veľkoformátových fotografií, ktoré boli súčasťou samostatných kolekcií alebo reprezentovali ukážky LaChapellovej tvorby z poslednej dekády, zaujalo počas dvoch mesiacov až 17 595 návštevníkovz radov širokej i odbornej verejnosti. Už za prvé tri dni jej trvania ju videlo viac ako tisíc návštevníkov pričom rekordným bol 30. október, keď výstavu navštívilo 810 ľudí. Podujatie sa tak zaradilo k top výstavám, ktoré sa za posledné desaťročie uskutočnili v Galérii mesta Bratislavy, ako napríklad expozícia diel Alfonsa Muchu či galandovcov.

Autori výstavy: Pavleye, Fred Torres, Kondášová, Harajda, David La Chapelle, kurátor Pauer, zástupca GMB Jančár.

„Prvá slovenská výstava Davida LaChapella dopadla nad naše očakávania. Generálny partner
J&T BANKA, ako aj naši partneri v USA vyjadrili veľkú spokojnosť s priebehom i úspechom celého projektu. Samotná návštevnosť galérie dokazuje skutočnosť, že výstavu LOST AND FOUND môžeme označiť za slovenský kultúrny počin roka 2011,“ povedal Jozef Pavleye, organizátor výstavy.

Riaditeľka J&T BANKY Monika Céreová dodáva: „Projektu Davida LaChapella sme verili od absolútneho začiatku a teší nás, že naše nadšenie sa prenieslo aj medzi tisícky návštevníkov. Na Slovensko sa podarilo priniesť kus svetovej kultúry a pevne veríme, že podobných projektov bude pribúdať. Je to však možné aj vďaka skvelým partnerom, preto vďaka patrí tak agentúre Pavleye Art and Culture, Galérii mesta Bratislavy, ako aj spoločnostiam Best Hotel Properties a poisťovni Generali Slovensko.“

Inštalácia výstavy
LaChapellove diela určené na bratislavskú výstavu boli prevezené do Pálffyho paláca priamo z jeho osobného archívu v New Yorku dva týždne pred vernisážou. Inštalácia fotografií v Galérii mesta Bratislavy trvala tri pracovné dni a prebiehala pod dohľadom kurátora Mariána Pauera a tímu Pavleye Art and Culture.

Vernisáž
Otváracia vernisáž sa uskutočnila v stredu 14. septembra za účasti všetkých partnerov projektu. Medzi pozvanými hosťami boli viaceré osobnosti slovenského kultúrneho, umeleckého a fotografického sveta, ako napríklad módny návrhár Boris Hanečka, fotograf Jakub Klimo či modelka Denisa Dvončová.

David LaChapelle v Bratislave
Výstavu v našom hlavnom meste si nenechal ujsť ani samotný autor. David LaChapelle pricestoval do Viedne spolu so svojím agentom Fredom Torresom v sobotu 15. októbra 2011. Po príchode do bratislavského hotela Kempinski Hotel River Park ho čakal dvojhodinový produkčný míting s tímom Pavleye Art and Culture, ktorý LaChapella na Slovensku počas trvania výstavy zastupoval. Nedeľné predpoludnie patrilo sérii rozhovorov pre vybrané slovenské a české médiá. V popoludňajších hodinách sa David LaChapelle spolu s produkčným tímom premiestnil do Pálffyho paláca, aby osobne zhliadol výstavu. Na mieste ho čakal riaditeľ Galérie mesta Bratislavy PhDr. Ivan Jančár spolu s kurátorom výstavy PhDr. Mariánom Pauerom. Po krátkej prehliadke priestorov galérie sa fotograf vrátil do hotela, aby sa pripravil na večernú prednášku v divadle Meteorit.
Prednáška, na ktorej sa LaChapelle zúčastnil bez nároku na honorár, sa konala pod záštitou Clubovky v spolupráci s agentúrou Pavleye Art and Culture. Koncept večera bol pripravený na mieru bratislavskému publiku a po ukončení prednášky sa umelcov agent o nej vyjadril ako o jednej z najlepších za posledné roky. Po oficiálnej časti sa David premiestnil na after párty do klubu Loft. Bratislavu opustil v pondelok predpoludním so slovami, že sa teší na skorý návrat do strednej Európy.

Mediálna podpora
Výstava bola v mesiacoch september a október podporená aj zaujímavou mediálnou outdoorovou, internetovou a printovou kampaňou. Najpútavejším nosičom bola určite potlačená bratislavská električka s upútavkou na výstavu vrátane dvoch LaChapellových veľkoformátových fotografií. V rámci mediálnej kampane sa v Bratislave uskutočnili aj dve tlačové konferencie, prvá v Kempinski Hotel River Park (18. 8. 2011) a druhá v Paláci Motešických (13. 9. 2011), obe za účasti organizátorov, kurátora a všetkých partnerov výstavy.

Pripravujeme
V stredu 7. decembra 2011, tri týždne po skončení bratislavskej výstavy LOST AND FOUND, sa v priestoroch pražskej galérie Rudolfinum začne česká premiéra Davida LaChapella. Retrospektívna výstava nazvaná Thus Spoke LaChapelle obsiahne viac ako 120 diel zapožičaných priamo z archívu umelca, ktoré budú mapovať 30 rokov jeho kariéry. Návštevníci budú mať možnosť zhliadnuť fotografie z ranej tvorby Davida LaChapella, komerčné portrétové a módne fotografie, ručné skeče i najnovšie diela, ktoré sa v Prahe dočkajú svojej európskej premiéry. Výstava potrvá do 26. februára 2012 a sprevádzať ju bude i rovnomenný katalóg v česko-anglickej verzii.

Výstavu jedného z najžiadanejších svetových fotografov súčasnosti Davida LaChapella LOST AND FOUND priniesli na Slovensko J&T BANKA spolu s pražskou agentúrou Pavleye Art and Culture.  Partnermi výstavy boli tiež spoločnosti Best Hotel Properties v zastúpení hotela Kempinski Bratislava a spoločnosť Generali Slovensko. Spoluorganizátorom výstavy bola Galéria mesta Bratislavy.

Pre informácie, prosím, kontaktujte:
Iveta Haulíková, Public Relations projektu David LaChapelle; tel.: 0905 168 651, e-mail: haulikova@everyvent.sk
Nikol Kubaská, Head of Public Relations & Spokesperson of J&T; tel.: 0904 119 911, e-mail: kubaska@jt-banka.sk
Miloš Harajda, Public Relations Pavleye Art and Culture; tel.: 0918 607 774, e-mail: milosh@pavleye.com
Denisa Zlatá, PR & Management, GMB, tel.: 02 5464 0728, e-mail: pr@gmb.sk

PAVLEYE ART AND CULTURE (PAC) so sídlom v Prahe je novou sesterskou divíziou agentúry Pavleye Artist Management and Production, ktorej hlavnými aktivitami sú umelecké projekty a galeristická činnosť zameraná na súčasnú fotografiu a moderné umenie. Cieľom agentúry je prinášať svetových umelcov slovenskému a českému publiku, ako aj kultivovať a prezentovať portfólio vlastných umelcov v zahraničí. Progresívnou filozofiou projektov PAC  je poukázať na vizuálno-konceptuálny presah medzi módou, reklamou a umením. Keďže agentúra Pavleye Artist Management and Production úzko spolupracuje s klientmi v Indii, Dubaji a New Yorku, cieľom  PAC je vybudovať kultúrne premostenie východu a západu prostredníctvom svetových umeleckých mien v teritóriu strednej Európy.

Viac informácií o výstave nájdete aj na stránke http://www.pavleyeartandculture.com a http://www.gmb.bratislava.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.