*
článok
TLAČOVÉ SPRÁVY, Šport & Fitness

Slovenská pólo reprezentácia pod hlavičkou J&T BANKA Polo Team zamierila na turnaje do Argentíny

BRATISLAVA, 21. novembra 2011 (tlacovasprava.sk) – V uplynulých dňoch odleteli slovenskí reprezentanti Peter Godányi a José R. Santamarina na argentínske turnaje v konskom póle The Visitors Cup a Amateur Cup, ktoré bude hostiť legendárny klub Hurlingham v Buenos Aires. Našu krajinu bude na týchto podujatiach reprezentovať J&T BANKA Polo Team v zložení Peter Godányi (SVK, hcp 1), J. R. Santamarina (SVK, hcp 4) a Felipe Kelly (ARG, hcp 3). O štvrtom hráčovi tímu sa rozhodne priamo v Argentíne, pričom pôjde buď o domáceho, alebo o anglického hráča s hendikepom 0. Na turnaji The Visitors Cup, ktorý sa uskutoční od 29. novembra do 10. decembra 2011, sa predstaví 12  medzinárodných tímov s hendikepom 8, ktoré organizátori rozdelia do dvoch šesťčlenných skupín, v rámci ktorých sa stretne každý s každým. Po skupinových zápasoch prídu na rad vyraďovacie súboje o konečné umiestnenie. Slovenské družstvo tak čaká minimálne šesť duelov s veľmi kvalitnými súpermi.

Peter Godányi a José R. Santamarina odleteli na turnaje v konskom póle The Visitors Cup a Amateur Cup. Slovensko bude reprezentovať J&T BANKA Polo Team v zložení Peter Godányi (SVK, hcp 1), J. R. Santamarina (SVK, hcp 4) a Felipe Kelly (ARG, hcp 3).

Premiéra tímu v Argentíne

Dlhoročné partnerstvo J&T BANKY a I. Polo Klubu Bratislava 1888 pokračuje po úspešnom lete 2011 aj v zimnej časti sezóny, počas ktorej J&T BANKA Polo Team reprezentuje Slovensko na prestížnych argentínskych turnajoch. Všetci veríme, že tím nadviaže na juhoamerických ihriskách na jeho letné úspechy, keď vyhral otvorené majstrovstvá Slovenska aj Maďarska a na českom otvorenom šampionáte obsadil tretie miesto.

Tréneri a technické zázemie tímu

Tím bude mať k dispozícii 30 špičkových koní a koučovať ho budú skutočné pólo legendy Ernesto Trotz a jeho brat Santiago. Obaja tréneri sú zároveň elitní hráči póla, členovia klubu Hurlingham. Ernesto pravidelne štartoval v najvyšších súťažiach a vo svojej športovej kariére dosiahol maximálny možný hendikep 10. Santiago získal takisto veľmi vysoký hendikep 8, ale v súčasnosti sa primárne presadzuje na trénerskej a manažérskej pozícii.
Každý zo štyroch hráčov tímu má k dispozícii dvoch ošetrovateľov a trénerov koní v jednej osobe, ktorí im zabezpečujú ich kondičnú prípravu a 24-hodinovú starostlivosť. Pre lepšie priblíženie možno uviesť, že fungujú ako mechanici vo Formule 1, keď za minútu musia mať nasedlaného koňa a za ďalšie dve pripraveného na hru, musia ho zahriať na správnu teplotu ako pneumatiky a motor na F1 a toto všetko 1- až 2-krát za jednu hraciu časť zápasu (čaku), ktorá trvá 7,5 minúty čistého času. Keďže kapacitné možnosti areálu neumožňujú ustajnenie všetkých koní z 12 tímov, väčšina koní je na zápas prevážaná z priľahlých stajní. Na ich prevoz sa používajú kamióny s otvorenou strechou a vďaka teplej argentínskej klíme je pre kone takýto transport príjemným relaxom.
Neodmysliteľnou súčasťou tímov sú aj tzv. groupies, teda sprievodný tím pozostávajúci z rodín, priateliek alebo známych jednotlivých hráčov, pre ktorých je zápas vždy príjemným dôvodom na piknik a nezabudnuteľný športový zážitok.

The Visitors a Amateur Cup

Turnaj The Visitors Cup sa uskutoční od 29. novembra do 10. decembra 2011 na ihriskách v Hurlingham klube v argentínskom hlavnom meste Buenos Aires. Stretne sa na ňom
12 medzinárodných tímov s hendikepom 8 z desiatich krajín (okrem Slovenska bude mať zastúpenie aj domáca Argentína, Anglicko, Francúzsko, USA, Uruguaj, Brazília, Švajčiarsko, Nemecko a Rakúsko). Hurlingham Polo Club je skutočná mekka póla v Argentíne, miesto, kde ho britská komunita prvýkrát predviedla Juhoameričanom a kde sa následne veľmi rýchlo udomácnilo. Od roku 1888 sa tu hrajú všetky dôležité turnaje a klub vychoval najväčšie mená tohto športu v histórii. Je prvým víťazom legendárneho turnaja Argentina Open z roku 1893. Excelentná infraštruktúra s historickým nádychom, tradícia a vrcholový šport – to sú hlavné charakteristiky tohto klubu.
Turnaj Amateur Cup sa koná raz ročne a je určený výhradne pre členov Hurlingham klubu. Zúčastňuje sa ho priemerne 6 tímov s hendikepovou úrovňou 4 – 8 a slúži primárne na rozohranie a doladenie tímu pár dní pred prestížnym turnajom The Visitors Cup.

Legendárne Otvorené majstrovstvá Argentíny v póle (Argentina Open)

Počas argentínskeho pobytu sa Godányi a Santamarina zúčastnia ako VIP diváci aj na slávnych Otvorených majstrovstvách Argentíny v póle (Argentina Open), ktoré sa už po 118-krát uskutočnia v Buenos Aires. Ide o absolútne najvyššiu súťaž v póle na svete, ktorá je snom každého hráča póla. Stretávajú sa tu len tí najlepší hráči, tímy a pólo kone sveta. Len na tomto turnaji je možnosť zhliadnuť pólo tím, ktorého hendikep je 40 alebo ktorý sa k nemu veľmi blíži. Aj tento rok sa očakáva, že vo finále sa 9. decembra v areáli argentínskej pólo asociácie vo štvrti Palermo v centre hlavného mesta krajiny stretnú dva najlepšie svetové tímy La Dolfina a Elerstina, ako je to pravidelne už od roku 2006.
Argentínska pólo sezóna sa delí na dve časti. Prvá tzv. high season sa začína v októbri a trvá do polovice decembra. V tomto období sa uskutočňujú všetky tri najvýznamnejšie turnaje z Triple Crown, a to Tortugas Open (september), Hurlingham Open (október) a Argentina Open (november/december). Počas druhej časti argentínskej sezóny sa od polovice februára do mája organizujú turnaje s nižším tímovým hendikepom.

Slovenská reprezentácia – zimná sezóna v Argentíne

Najlepší slovenskí pólo hráči Ivan Weiss (hcp 1), Peter Godányi (hcp 1), Martin Magál (hcp 0) a Jose R. Santamarina (hcp 4), všetci z I. Polo Klubu Bratislava 1888, sa už niekoľko rokov zúčastňujú rôznych turnajov počas argentínskej „high season“ v čase našej zimnej sezóny. Účasť na týchto turnajoch je do veľkej miery možná práve vďaka partnerstvu a aktívnej spolupráci I. Polo Klubu Bratislava 1888 s najstarším pólo klubom na juhoamerickom kontinente Hurlingham Polo Club. Prezident klubu Jose R. Santamarina je tútorom I. Polo Klubu Bratislava 1888 a zároveň aj členom slovenskej reprezentácie (našu krajinu reprezentoval napríklad na posledných majstrovstvách Európy vo Viedni v roku 2010, ktoré sa konajú každé dva roky).
Jedným z doteraz najúspešnejších argentínskych turnajov pre Slovákov bol určite The Visitors Cup v roku 2010. Tím Ivana Weissa Delta Defence celý turnaj vyhral a tím Petra Godányiho Season Report Polo tím skončil v konkurencii dvanástich družstiev na rovnako výbornom štvrtom mieste. Na ďalšom argentínskom turnaji The Prince of Wales Trophy si Delta Defence zaknihoval piatu priečku a Season Report skončil šiesty.

I. Polo Klub Bratislava 1888 bol založený v roku 2007 a nadväzuje na tradíciu hry z čias rakúsko-uhorskej monarchie. Združuje hráčov a tímy hrajúcich medzinárodné turnaje, od roku 2007 organizuje  Otvorené majstrovstvá Slovenska v póle a od roku 2010 aj podujatie  Polo on Snow vo Vysokých Tatrách. I. Polo Klub Bratislava 1888 je členom Slovak Polo Association (SPA), ktorá je zastrešujúcim orgánom jazdeckého póla v Slovenskej republike a aktuálne združuje 32 hráčov z dvoch pólo klubov – I. Polo Klubu Bratislava 1888 (Bratislava) a Danube Polo Clubu (Bratislava). SPA reprezentuje kluby v FIP (Federation International de Polo), ktorej je členom.

Pre ďalšie informácie kontaktujte:
Iveta Haulíková
hovorkyňa
1. Polo Klub Bratislava 1888
tel.: +421 905 168 651
e-mail: haulikova@everyvent.sk

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: