Klub 500 žiada v súvislosti s dotáciou firme Gallai&Wolff vládu, aby skončila s likvidáciou domácich výrobcov

BRATISLAVA, 25. novembra 2011 (tlacovasprava.sk) – „Klub 500 víta príchod zahraničných investorov na Slovensko, ktorí vytvárajú pracovné miesta a znižujú nezamestnanosť v oblastiach, ktoré prinášajú technológie a  ktoré na Slovensku nie sú. Považuje však za neprípustné, aby vláda podporovala takmer 50%-nou štátnou pomocou príchod investora, ktorý má na Slovensku svojho priameho konkurenta. Týmto spôsobom je priamo ohrozený domáci výrobca s dlhoročnou tradíciou, ktorý 75% svojej produkcie realizuje na svetových trhoch a ktorý sa tam presadil bez akejkoľvek štátnej pomoci, len z vlastných zdrojov,“ vyhlásil predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Reagoval tak na najnovšie neprimerané stimuly, ktoré by pri vstupe na Slovensko mala získať rakúska firma Gallai&Wolff, čo však považujú slovenskí podnikatelia združení v Klube 500 za likvidáciu domáceho výrobcu Oceľové konštrukcie Doprastavu, a.s. Žiadajú preto, aby štátna pomoc uvedenej firme poskytnutá nebola.

Oceľové konštrukcie Doprastavu, a.s., majú dlhoročnú tradíciu vo výrobe mostných ložísk a mostných dilatácii, o čom svedčí export do mnohých krajín sveta, ako napr. Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Azerbajdžan, Turecko, Taiwan atď. Práve výroba  mostných ložísk a mostných dilatácii má byť predmetom štátnej podpory pre spoločnosť Gallai&Wolff.

Zástupcovia Klubu 500 konštatovali, že podľa predloženého materiálu na rokovanie vlády, spoločnosť plánuje zabezpečiť kapacitu výroby kovových konštrukcií a ich častí v objeme 1 930 ton/rok s 253 pracovníkmi, pričom spoločnosť Doprastav zabezpečuje výrobu kovových konštrukcií a ich častí v objeme 2.000 ton/rok s 55 zamestnancami.

Klub 500 považuje materiál, predložený na rokovanie vlády za tendenčný, nakoľko sa predkladateľ materiálu v časti Vplyvy na podnikateľské prostredie riadne nevysporiadal s dopadom schválenia stimulov na existujúce spoločnosti keď uvádza:„3.1. Ktoré podnikateľské subjekty budú predkladaným návrhom ovplyvnené a aký je ich počet?  Ide o poskytnutie investičnej pomoci pre konkrétnu spoločnosť. Nepriamo budú po zavedení závodu ovplyvnené i ďalšie podnikateľské subjekty (stravovacie, upratovacie služby, a pod.).“

„Slovenskí podnikatelia žiadajú upraviť systém prideľovania investičných stimulov tak, aby v prípade príchodu investora do odvetvia, v ktorom sú na Slovensku domáci výrobcovia, boli stimuly automaticky poskytnuté v primeranom rozsahu aj domácim podnikateľom. Je si potrebné uvedomiť, že na investičné stimuly sa poskladajú aj domáci podnikatelia, ktorí ich vlastne touto formou darujú svojim priamym konkurentom,“ zdôraznil V. Soták

Klub 500 už v minulosti upozorňoval na to, že je potrebné, aby v odvetviach, kde má Slovenská republika silný domáci potenciál, venovala vláda SR rovnakú pozornosť  aj domácim investorom nielen zahraničným.

Kontakt:
Tibor Gregor
Tel: 02 – 5464 6464
Fax: 02 – 5464 6466
Mobil: 0911 259672
e-mail: gregor@klub500.sk
Obchodná 6, 811 01 Bratislava
http://www.klub500.sk

One comment

  1. Je veľmi smutné, že relevantné médiá si zabudli všimnúť tlačovku klubu 500 a vyjadrenia p. Sotáka a jeho kolegov zostali mimo ich primárneho záujmu. Blbosti ako odposluchy, spravodajské hry, cirkus okoklo lekárov a trapošenie politikov na tlačovkách s témamy ktoré len málo ovplyvňujú život normálnych ľudí to je asi to veľmi zaujímavé o čom treba natáčať kilometre filmu a popísať prvé stránky novín. To, že tu chce niekto vyhodiť pre cudziu firmu naše peniaze nie je zaujímavé ani vtedy keď to možno zničí firmu domácu. Dlhodobo sa tu podporujú cudzie firmy z našich daní. A výsledok? Štátne či pološtátne firmy z Nemecka, Francúzka atd. dotujú platy v domácich závodoch z práce našich ľudí. Skúste si porovnať platy VW v SR a v Nemecku.Ak mi niekto povie, že je to pre nízku produktivitu práce u nás tak sa mu len zasmejem a poprosím ho, aby sa išiel pozrieť realite do očí priamo v podnikoch v SR a potom do ich materských závodov v Nemecku a Francuzku. Uvidí tam západno socialistickú pracovnú morálku. Keby si v Nemecku či Francúzku dovolili na zamestnancov to čo u nás boli by ihneď štrajky. Z našich ľudí si urobili lacnú pracovnú silu a zo SR montážnu halu EU. Chýba už len nad vchod nápis “arbeit macht frei” a Hitlerovo dielo bude mierovou cestou dočasne dokončené. Naši hlupáčikovia, alebo ako povedal p. Soták mizerní učtovníci, vo vládach od roku 1989 pekne poslušne zničili všetko v čom sme boli dobrí. Pozrime sa na poľnohospodárstvo. V kríze autá a televízore nebude treba ale potraviny áno. Boli sme sebestační a čo je teraz? Prečo to robia politici mi jasné je. Je to pre nich kšeft. Prečo redakcie mlčia a nekričia spolu s klubom 500 na vládu neviem. Asi preto, že aj im sa z toho kšeftu ujde. Iné vysvtlenie nevidím.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.