Kremnicu – slovenské Hlavné mesto biodiverzity za rok 2011 – ocenil komisár EU pre životné prostredie

BRUSEL, 25. novembra 2011 (tlacovasprava.sk) – Päť víťazných miest národných súťaží „Hlavné mestá biodiverzity“ dostali 24.11. ocenenie podujatí v Bruseli z rúk komisára EU pre životné prostredie Janeza Potočnika. Súťaž „Hlavné mestá biodiverzity“ sa realizovala v rámci medzinárodnému projektu „Podpora ochrany prírody a biodiverzity v mestských oblastiach: Európska cena Hlavné mesto biodiverzity“ a okrem Slovenska prebiehala aj v Nemecku, Francúzsku, Maďarsku a Španielsku. Jednou z hlavných aktivít projektu bola práve podpora a motivácia mestských samospráv k ochrane prírody a biodiverzity. Celkovo sa do súťaže v roku 2011 v 5 krajinách zapojilo 267 samospráv, z čoho na Slovensku sa zapojilo celkovo 25 miest a obcí.

Pri tejto príležitosti komisár EÚ pre životné prostredie, Janez Potočnik , sa vo svojej reči zameral na význam miestnych samospráv pri napĺňaní cieľov, stanovených v novej Stratégii EU pre biodiverzity do 2020. Povedal: „Len vtedy bude možné zastaviť úbytok biodiverzity, ak si spoločnosť uvedomí jej nesmierny význam pre blaho a udržateľný rozvoj. Mali by sme dostať na našu stranu všetky európske dediny, mestečká aj veľkomestá, nakoľko tieto sú kľúčovými hráčmi pri ochrane biodiverzity na miestnej úrovni. A ešte navyše, samosprávy sú aj kľúčovými hráčmi pri tlmočení tohto odkazu priamo svojim občanom“

Víťazom slovenskej súťaže sa stalo mesto Kremnica. Mesto získalo titul za jeho aktívny prístup k ochrane a tvorbe životného prostredia ako aj za zaujímavé projekty realizované v tejto oblasti. Francúzsky víťaz národnej súťaže, mesto Montpellier dostalo toto ocenenie osobitne za prikladný program na ochranu biodiverzity pre roky 2010-2014. Nemecký víťaz súťaže, mesto Hannover, zvíťazilo v národnej súťaži najmä kvôli ekovýchovným aktivitám pre verejnosť. Maďarský víťaz, mesto Szentes, zvíťazilo aj vďaka úspešnému prírode blízkemu manažmentu vodného toku Kurca a ochrane pôvodných druhov v agrárnej krajine. Celkovým víťazom súťaže v Španielsku sa stala obec Puebla de Sanabria osobitne za zavedenie úspešných plánovacích nástrojov a regulatívov, ktoré zabezpečujú udržateľný rozvoj tohto sídla.

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo v rámci pravidelných stretnutí organizácie ICLEI v priestoroch regionálneho zastúpenia euroregiónu Južné Tirolsko-Trentino, 24.11.2011.

Kontakt:

REC Slovensko, Vysoká 18, 811 06 Bratislava, tel.: 02 52632942, E-mail: rec@changenet.sk, web: http://www.rec.sk/Capital_of_Biodiversity.htm, http://www.capital-biodiversity.eu

Informácia pre vydavateľov:
1. Projekt „Podpora ochrany prírody a biodiverzity v mestských oblastiach: Európska cena Hlavné mesto biodiverzity“ je čiastočne financovaný z programu EÚ LIFE+ , MŢP SR a spolufinancovaný REC Slovensko z vlastných zdrojov. Projekt „Podpora ochrany prírody a biodiverzity v mestských oblastiach: Európska cena Hlavné mesto biodiverzity“ je čiastočne financovaný z programu EÚ LIFE+ , MŢP SR a spolufinancovaný REC Slovensko z vlastných zdrojov. Program LIFE+ je nový európsky finančný nástroj pre životné prostredie s celkovým rozpočtom 2,143 miliardy eur na obdobie rokov 2007 až 2013.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.