Ochranári objavili počas monitorovania na Záhorí kriticky ohrozený druh ryby

BRATISLAVA, 26. novembra 2011 (tlacovasprava.sk) – V 50-tych rokoch minulého storočia bol Blatniak tmavý v lokalitách juhozápadného a východného Slovenska dominantným druhom ryby. V tom čase bola na Žitnom ostrove odhadovaná jeho populácia na 800- až 900-tisíc kusov. Za niekoľko rokov sa ale úplne vytratil! V súčasnosti tento extrémne ohrozený druh objavili pracovníci rezortnej organizácie ministerstva životného prostredia – Štátnej ochrany prírody SR, Správy chránenej krajinnej oblasti Záhorie. Stalo sa tak počas aktuálneho monitorovania populácie rýb pri obci Moravský Sv. Ján.

Výskyt tejto ohrozenej ryby potešil najmä vzhľadom na nepriazeň počasia na jeseň tohto roku, keď vysychajú malé vodné toky. Toto vysychanie prekonáva Jánsky potok vďaka účelovo prehĺbeným úsekom toku. Pracovníci ochrany CHKO Záhorie ho  vyhĺbili v roku 2008 z finančných prostriedkov EÚ. Projekt na záchranu blatniaka vypracovala Štátna ochrana prírody.

Blatniak tmavý (Umbra krameri) je kriticky ohrozenou rybou európskeho významu, ktorá dorastá do veľkosti 8 až 11 cm. Patrí do starobylej čeľade blatiakovité (Umbridae) a je jediný zástupca tohto rodu žijúci v Európe – v systéme riek Dunaj a Dnester. Na území Slovenska sa vyskytuje v izolovaných lokalitách na Záhorí a Žitnom ostrove. Vo Východoslovenskej nížine je v súčasnosti na hranici prežitia. Ako kriticky ohrozený druh sa nachádza na červenom zozname.

Beatrice Hudáková
Odbor komunikácie
Ministerstvo životného prostredia
Tel.: 02/59562192
Mobil: +421 905 705313
Mail: hovorca@enviro.gov.sk
Adr.: Nám. Ľudovíta Štúra 1, 81235 Bratislava

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.