*
článok
TLAČOVÉ SPRÁVY, Zdravie & Lifestyle

Slovenská nadácia srdca: Poznaj príznaky srdcového infarktu a mozgovej príhody (VIDEO)

BRATISLAVA, 16. decembra 2011 (tlacovasprava.sk) – Ešte donedávna sme v súvislosti so srdcovým infarktom či mozgovou príhodou počuli a hovorili o starších ľuďoch nad šesťdesiat rokov. Dnes je všetko inak. Už sa nemôžeme spoliehať na svoj nízky vek, lebo infarkt nie je len výsadou starších vekových kategórií.

Práve v tejto súvislosti sa na Slovensku už od 3. decembra 2011 uskutočňuje road show v rámci celonárodnej kampane Poznaj príznaky akútneho infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhody. Slovenská nadácia srdca organizuje ďalší projekt, ktorého cieľom je zvýšiť informovanosť o potrebe rýchleho rozpoznania príznakov srdcového infarktu a mozgovej porážky. Záujemcom boli k dispozícii v nákupných centrách v Trnave, Trenčíne, Žiline, Michalovciach, Košiciach, Prešove promo stánky s možnosťou merania tlaku krvi či hladiny cholesterolu, v ktorých erudovaní zdravotníci poskytli odborné informácie a poradenstvo či osobné konzultácie. Kampaň sa uzavrie tento víkend (16.–18. 11. 2011) v Nitre (piatok), Bratislave (sobota) a Dunajskej Strede (nedeľa).

Doteraz navštívilo promo stánok Slovenskej nadácie srdca približne 1000 záujemcov, z ktorých si dalo zmerať tlak krvi a výšku cholesterolu 425 záujemcov. Niektorí si prišli len preveriť, či lieky na tlak alebo cholesterol zaberajú, iní na základe hodnôt zistili, že ich zdravotný stav nie je až taký dobrý, ako si mysleli, a preto využili poskytované poradenstvo. Doteraz najvyšší tlak krvi namerali v Trnave s výškou 205/116 mm Hg a najvyššia nameraná hodnota cholesterolu 7,8 mm/l bola zistená v Košiciach.
Potrebu edukácie verejnosti o tejto téme potvrdzuje aj fakt, že na Slovensku je alarmujúco vysoká chorobnosť a úmrtnosť na srdcovo-cievne ochorenia – viac ako 54%. Toto číslo je dokonca vyššie ako v prípade súčtu všetkých nádorových ochorení.

Pritom práve u týchto chorôb platí, že ľudia ich môžu do veľkej miery ovplyvniť sami, pretože ich príčiny sú pomerne známe. „Hlavnými rizikovými faktormi sú fajčenie, vysoká hladina cholesterolu v krvi, vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita a nedostatok pohybu,“ hovorí doc. MUDr. Gabriel Kamenský, hlavný odborník pre kardiológiu pri Ministerstve zdravotníctva SR.

Projekt je prioritne zameraný už na populáciu nad štyridsať rokov bez rozdielu pohlavia.  „Kým srdcový infarkt dostávajú častejšie muži, pri mozgovej príhode nie je rozdiel v pohlaví. U žien sa riziko zvyšuje po menopauze. Možno povedať, že ženu postihne infarkt alebo mozgová porážka v priemere o sedem a viac rokov neskôr ako muža,“ dodáva kardiológ. „Súčasťou hlavného posolstva kampane je fakt, že väčšine infarktov a mozgových príhod sa dá zabrániť včasnou prevenciou a správnou životosprávou. Čo je však obzvlášť dôležité je snaha o zvýšenie informovanosti obyvateľstva o typických príznakoch týchto závažných, často život ohrozujúcich stavov a podstatne tak skrátiť dobu váhania a neistoty na čo najskoršie privolanie lekárskej starostlivosti. Často ide aj o sekundy.“

Vydal:
Slovenská nadácia srdca, 14. 12. 2011
PR servis:
Ľubica Radimská
Senior manager
Advantage, s. r. o.
Michalská 12, 811 01 Bratislava
0911/265 285, 02/5443 0478
radimska@advantage.sk

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: