Cylinder, n.o. zverejnil stanovisko k výberu aj autentické foto z vnútra bývalého V-klubu (FOTOGALÉRIA)

BRATISLAVA, 21. decembra 2011 (tlacovasprava.sk) – Vzhľadom na udalosti, ktoré nasledovali po oznámení výsledkov Verejného výberu na subjekt spolupráce s Národným osvetovým centrom sa obraciame na verejnosť so spoločným vyjadrením zakladateľa a Správnej rady neziskovej organizácie Cylinder. Vyjadrením chceme spresniť skreslené informácie, ktoré prebehli médiami, čím uviedli verejnosť do omylu.

Nezisková organizácia Cylinder bola založená v prvom rade pre účely spolupráce s NOC pri organizovaní činnosti v priestore bývalého V-klubu na základe zverejneného Verejného výberu na subjekt spolupráce. Nemáme a nemali sme úmysel útočiť na kohokoľvek, alebo likvidovať kohokoľvek, navyše doterajšiemu partnerovi NOC končí zmluvný vzťah ku koncu roka 2011. Zakladatelia neziskovej organizácie Cylinder majú za sebou dlhoročné profesionálne aktivity vo sfére divadla, filmu, televízie, hudby a kultúrnych podujatí. Navyše ide o osobnosti, ktoré prinášajú nielen svoje skúsenosti, ale aj odborné teoretické znalosti z oblasti teórie, riadenia a fungovania kultúrnych procesov v širšom chápaní pojmu kultúra. Nie je to len umelecká kultúra. Je to najmä historicky ucelený hodnotový systém spoločnosti, výsledok slobodnej tvorivej činnosti, bez ktorej žiadna kultúra nevzniká.

Súčasťou nášho zámeru je aj podpora vzdelávania v kultúre, vytvárania kultúrneho prostredia a poskytovateľom priestoru na kultúrny rast všetkých, bez rozdielu veku, sociálneho zaradenia, telesnej nerovnosti,  alebo vyhraneného názoru. Musí tu byť miesto bez bariér medzi starými a mladými, umelcami a ich divákmi, telesne postihnutými a ostatnými, bez politickej rivality a neznášanlivosti, xenofóbie, či agresivity voči inému názoru. Miesto má len kultúra. Kultúra v jej najzrejmejšej podobe zachytená v poznaní generácií, zrozumiteľná, povznášajúca, ale aj nekompromisná voči nekultúrnosti a extrémizmu. Neoddeliteľnou súčasťou kultúry je aj jej morálny aspekt, ktorý napomáha integrovať spoločnosť a tým posilňovať vedomie štátnosti, národnej identity, spolupráce s národnými menšinami a etnickými skupinami, ľudskosti a ústavnosti, bez čoho nemá žiadna spoločnosť šancu na prežitie.
Najvyšší hodnotový odkaz zakódovaný v európskej kultúre je aj meradlom kvality a nekvality, umenia a neumenia, kultúrnosti a nekultúrnosti. Je aj etickým a humanistickým návodom na spôsob života a na riešenia všetkých problémov spolužitia národov na starom kontinente.

Nezisková organizácia Cylinder preto vo svojom návrhu jasne definovala východiská svojej práce. Nechce byť strediskom elitnej skupiny umelcov, ale organizátorom tých najrôznejších kultúrnych a osvetových aktivít, ktoré široká verejnosť aj na základe zákonných úprav žiada, a ktoré sú záväzné pre kohokoľvek, kto chce poskytovať verejnú službu. Práve služba verejnosti diktuje dramaturgický plán a plán činností, ktoré má organizácia Cylinder vo svojom návrhu. Nie je to diktát elitnej skupiny, ale ponuka na spoluprácu s ostatnými spolkami a neziskovými organizáciami, ktoré vyvíjajú činnosť v oblasti umenia, osvety,  kultúrneho života a vedy. Vzhľadom na celoštátny charakter pôsobenia pôjde o zapojenie združení a organizácií z celého Slovenska. Nie je to len práca organizačná, ale aj metodická. Stretnutia záujemcov s osobnosťami kultúry budú súčasťou pracovných stretnutí , workshopov a diskusií.
Medzi kľúčové zámery Neziskovej organizácie Cylinder zaraďujeme oživenie ducha V-klubu (vysokoškolského klubu), kde vyrástlo niekoľko generácií, kde sa rodili osobnosti umenia, vedy a kultúry. Je nespochybniteľné, že V-klub sa významne zapísal do kultúrnej histórie nielen Bratislavy ale aj Slovenska, dokonca dodnes je pojmom aj medzi občanmi susediacich krajín. Chceme, aby sa priestor V-klubu stal  križovatkou slovenskej kultúrnej a osvetovej činnosti. Prostredím, kam môžeme pozvať svojho a tiež zahraničného hosťa a kde sa nebudeme  hanbiť za nekultúrnosť. Chceme aby do V-klubu chodili pravidelní návštevníci a cítili sa ako doma, v prostredí, kde sa bez bariér stretnú s kultúrou, svojimi priateľmi, známymi, či spolupracovníkmi.

Veľký priestor chceme dať divadelnej, hudobnej, tanečnej a filmovej dramaturgii. Popri ponuke komorných divadelných predstavení pripravujeme aj mestský kabaret, ktorý má prakticky každé významné mesto Európy. Vo V-klube opäť zaznie džez, folklórna hudba, súčasná vážna komorná hudba, ale aj populárna hudba a rock. Nezabúdame na priestor pre tanečné umenie, ani na predstavenia  a činnosti pre deti. Dramaturgicky chceme zladiť vlastný program s ponukou Bratislavského kultúrneho leta. Vieme prispieť k rozvoju a prezentácii umeleckých škôl, mladých umelcov,  ako aj ich pedagógov, ktorým poskytneme možnosť spolupráce s osobnosťami divadelného, filmového, hudobného, tanečného a výtvarného umenia.

Nestojíme proti doterajším partnerom NOC . Ak si niekto želá postaviť nás proti sebe, tak sa mýli. Je v našom záujme a aj v zmysle nášho dramaturgického plánu a plánu ostatných činností naďalej spolupracovať a vytvoriť priestor pre ich aktivity rovnako, ako to chceme aj pre ostatných záujemcov o kultúrnu a osvetovú činnosť.  Tento zámer bol súčasťou nášho projektu už dávno pred tým, ako sa spustila lavína nepravdivých informácií, útokov a neslušnosti na našu adresu.

Možno aj preto sme boli viac ako zaskočení pri obhliadke vnútorných priestorov bývalého V-klubu. Zaskočení aj preto, že termín obhliadky bol vopred známy a zverejnený v propozíciách Verejného výberu a ide o priestory, ktoré nie sú súkromné, ale patria štátu, teda nám daňovým poplatníkom. Špinavý, neupravený a až devastovaný priestor s neporiadkom, zvyškami jedla, zápachom, prostredie pre divákov nedôstojné až nebezpečné. Neočakávali sme takýto stav.  Dosvedčujú to aj fotografie, ktoré sme s mobilom urobili počas prehliadky priestorov. Boli sme šokovaní, že zrejme aj takto sa dá interpretovať pojem kultúra a používať verejné finančné prostriedky, aj keď s takouto interpretáciou sa určite nestotožníme.

Nie sme podplatení  hrdinovia ani politické figúrky. Sme súčasťou aktívnej časti našej verejnosti. Nie je nám jedno, čo sa deje v krajine  a najmä v kultúre. V ostatnom čase sa dokázalo kultúre a kultúrnosti len ubližovať, búrať ju a stavať na vedľajšiu odstavnú koľaj. Kultúra sa stala bezdomovcom vo vlastnej krajine.  Nemá v rukách zbrane, plné vrecká peňazí, ani moc  presadiť sa zhora. Je len na občanoch a ich aktívnom úsilí za každé malé víťazstvo, aby aspoň v niečom zmenili nekompetentné rozhodnutia zodpovedných za tento stav veci. Mocní nám zobrali PKO, vstupenky na umenie si môžu dovoliť len solventní diváci, zatvárajú sa kultúrne priestory a namiesto nich rastú nezmyselné stavby pre nikoho, vnucujú nám názor že aj kultúra je iba tovar.
Osud bývalého V-klubu nám nie je ľahostajný, rovnako ako osud kultúry a kultivovanosti nielen v našom meste. Uvedomujeme si náročnosť, možné prekážky a problémy, ale sme zjednotení v názore, že minimálne sa o zmenu treba pokúsiť. Verejnou výzvou chceme osloviť kultúrnu verejnosť, aby nám pomohla presadiť zmeny a oživiť kultúrne centrum Bratislavy – V-klub. A o to nám v týchto chvíľach.

Podpísaní členovia Správnej rady neziskovej organizácie Cylinder:
Marián Slovák, Ľubomír Belák, Milan Markovič, Peter Niňaj, Jozef Šuhajda a zakladateľ Cylinder n.o. Alexander Gerič v Bratislave, 19. 12. 2011

PhDr. Alexander Gerič
zakladateľ Cylinder n.o.
+421 905 628 748
+421 910 628 748
geric@geric.sk

24 comments

 1. Pls, vysvetlite mi, v com sa mylim, ked reakcie na http://www.cylinder.sk/famy_a_odpovede.html pokladam za serioznejsie, nez urazky a invektivy v tejto “diskusii”? Tak nejako sa pred rokmi ospravedlnoval moj adolescentny syn, ked sme sa ako rodicia vratili domov skor, nez stacil odpratat zemetrasenie po navsteve kamaratov. Podla stavu izby dostal otcovske zaucho/zaracha. A ked sa habkavo pokusal vykladat, ze takto vyzerajuci priestor je vlastne normalny, sam si po chvili zacal pripadat ako somar.

   • Ja predsa neposudzujem ani organizaciu, ani priebeh konania, vyjadrujem sa iba k tomu, co nasledovalo, vratane tejto diskusie. Kazdy sa tu vasnivo spickuje nad fotografiami, ktore urobila jedna strana, a detinsky ospravedlnuje to, co na nich vidiet, ale preco sa nik nevenuje tomu, ze druha strana vlastne ani nesplnila podmienky vstupu do konania? A ked sa niekto na nieco pripravi a niekto to odflakne, kto ma uspiet? Ja s Cylindrom nemam a urcite ani nebudem mat nic spolocne, nanajvys ma mozno este niekedy zaveje do Vecka, kde som kedysi presedela hodiny na koncertoch, divadlach a filmovych kluboch.

 2. Nech mi je odpustene, nechcela by som existovat na pracovisku, kde to vyzera ako na tych fotkach. Uprimnu sustrast tym, ktori to pokladaju za normalne. Za roky v rozlicnych kancelariach som sa pomerne spolahlivo naucila poznat rozdiel medzi “pracovnym bordelom”, a humusom a mdrnikom, alias (slovenskym newspeakom) “alternativou”. Neblbnite, to fakt nik nerozozna rozdiel medzi “zlozenou technikou” a nahadzanymi vecami?

  • Pointa je ale skôr nápad PhDr. /!/.A.Geriča /prip. ineho fotografa/ zverejniť fotky zákulisia / zakulisné ťahy?/ a nie fotky napr. z predstavení a koncertov pre porovnanie, čo všetko je možné v daných mini priestoroch vyprodukovať…. ps.pripomína mi to snahu spraviť z každého alternatívneho rozmýšlania “thoughtcrime”, či “crimethink” – in the newest edition of Newspeak.)

   • Tak ja neviem… nikoho netrapi obsah fotografii, kazdy sa spickuje nad fotografom? Bola to azda fotomontaz? Tie kufre, klavesnice, taniere a to vsetko tam ten betar pridal vo Photoshope? Ach, sorry, to je tvorivy neporiadok alternativy. Byt tak kniezatom Potemkinom, uz klikam na LIKE. Inak, aj toto je dost dobre: “…obycajny neporiadok z bezneho provozneho zivota”. V starom Vecku to tak vyzeralo po piatkovych jam session, ale za normalne sme to pokladali len do chvile, ked sme si zas mohli sadnut za volant.

   • Hmm, ja neviem kedy tie fotky robili, vyzera ze tiez po akcii.) + netreba zabudat na nepritomnost vody ako tu ktosi spominal. Len poukazujem na to co je dolezitejsie v ramci suvislosti – a to kulturnu produkciu a prinos A4 …a teda si myslim, ze by tu mali byt zverejnene aj tieto fotky na porovnanie.

  • Páni z n.o.Cylinder – mozno by ste boli viac zaskočení, keby sa vám podarilo dostať sa trošku ďalej, než len do zákulisia, do priestorov A4 napr. na medzinárodný nadžánrový festival NEXT /áno aj freejazz koncerty zoskupení ako Tarfala Trio, alebo The Thing/ – a mozno by Vám to pomohlo vytvoriť si objektívnejší pohľad na všetko, čo sa v dome umenia MIMO zákulisie /kt. je podla fotiek stiesňujúco malé!/ odohráva.

   Myslím si, že A4 sa podarila výnimočná vec a to /i vďaka vytrvalej dramaturgii a napriek neistým pomerom/ vytvoriť priestor, kde bolo možné reflektovať súčasné umenie a kultúru v širšom než bratislavskom /a častokrát i slovenskom/ kontexte. Reflektovať neznamená vždy súhlasiť. Nebolo to páčivé umenie, ani to “které púsobí zevnejškem esteticky.” /už spomínané video – http://www.youtube.com/watch?v=8yfn6qydO9Y&feature=related/
   Priestor bol otvorený novým projektom, bolo možné sa zapojiť, ak mal človek chuť.
   Výnimočné je tiež, že tím tvoria prevažne mladí ľudia, nie pedagogický zväz s mentorskými sklonmi. /v dobrom a so všetkou úctou/

   Váš program si kladie vysoké ciele – križovatka slovenskej a osvetovej činnosti, podpora kultúrneho rastu…podpora hodnôt. Zdajú sa mi byť však mierne všeobecné, a trošku “líbivé”, so snahou poňať všetko od jazzu, cez folk až po rock, všetko pre všetkých. Nič naozaj nové. Snaha vrátiť späť ducha V-Clubu, akokoľvek dobre mienená, sa mi v kontexte 10 ročnej existencie Centra SÚČASNEJ kultúry zdá spiatočnícka.

   Možno som naozaj iná generácia + verím, že A4 bude na čerstvom vzduchu dobre.

   ps. ak by ste nestihli zájsť na predstavenia, tu je zopár foto z akcií:

   RYAN JORDAN
 3. Dokonalý dôkaz o tom, že bývalí eštebáci sa nič nové nenaučili, ale ani nič nezabudli.Mimochodom tie priestory sú sklady divadla Skrat a sú zachytené po nočnom návrate zo zájazdov /napríklad na veľký festivaly ako Divadelná Nitra a ďalšie/, kedy museli rýchlo vykladať, pretože im za zadkom stáli ospalí vrátnici, ktorých predtým pracne zobúdzali. A neumyté riady sú dôsledkom osvetovej činnosti NOC, ktorá a4 odstavila od vody, takže sa všetci, aj zahraniční umelci museli po účinkovaní chodiť umývať na chodbu na toalety. To sa v archívoch ŠTBNOC nenájde? Ktosi upozornil na podobnosť čisto náhodnú? http://www.youtube.com/watch?v=8yfn6qydO9Y

 4. “…wow je to mozne? tito hajzli takymto sposobom maria peniaze nas danovych poplatnikov? a nase krasne stavby s bohatou historiou?…”

  nedajte sa vysmiat pan Geric ja som si myslel ze ste iluzionista, ale zjavne vy ste komik, malo som o vas cital. dufam, ked dostanete priestor vy urcite tam budete mat necinny poriadok a hlavne vkusny minibar pre pripadnu navstevu priatelov z ministerstva.

  a dufam, ze ked aspon vase deti budu robit kulturu, budu ju robit fair tak ako to robime “my”. pokojny vianocny spanok prajem…
  (snad si A4 najdu lepsie priestory)

 5. Dolezite je, ze vy takyto neporiadok nebudete mat. Nebudete ho mat ako spravit lebo ste nekompetentni luzri a nikdy nebudete schopni zriesit kulturne predstavenia v takom mnozstve (a na takej urovni) ako sucasny manazment A4.

 6. Som rad ze mam moznost, aj ked takto podivuhodne, nahliadnut do zakulisia A4. Takto nejako som si to predstavoval a takto nejako by to malo vyzerat. Ziadne kancelarie s behuhnmi… Ja som spokojny az teda na ten citron 🙂
  Ono keby to bolo inak napisane mozno.. Ale takyto komentar mi vobec nepasuje na ludi ako pana Markovica, pana Slovaka..
  Toto mi pripada ako ked panovi Markovicovi rusili relaciu a pouzili podobny argument. Neviem teda ci pouzili ale viem si predstavit ze taketo daco, istu nekulturnost by vycitali..
  Bol som v A4ke a doslova som zasol kolko akcii tam bolo, doslova chrlili tie akcie a sklanam klobuk pred ludmi ktori tento bordel maju na svedomi..

  K panom z Cylindru by som chcel. Mna ako divaka by oslovila ina vycitka klubu. Mozno.. ze chceme kulturne akcie pre “narocnejsich”, “starsich” alebo take daco. Takto mi to pripada taka podpasovka. Ze aha nemumyty riad. Drzim palce A4ke lebo myslim ze v BA nemaju alternativu, su jedinecni.. teda boli asi 😦

 7. no tak toto ma pobavilo. toto je obycajny neporiadok z bezneho provozneho zivota. ziadne stavebne problemy ani nic nevratne poskodeneho. vyvodzovat z toho taketo ‘velkolepe’ textove zavery je kabaretne komicke… som si myslela najprv, ze si fakt robite srandu:-D to ste tam mohli aspon vo fotosope vykuzlit vacsi bordel 🙂

 8. Toto je vrchol nechutnej estebaciny, co tu robite! Uz len ten sposob – nafotit cudzi pracovny priestor a zverejnovat ho v uplne inom kontexte…tieto priestory su len presa len pre “staff”, nie pre divakov, je to normalny pracovny “bordel”, nic viac…Ako Lepep napisal, v tychto priestoroch sa musela tlacit kopa ludi, ktori pripravovali predstavenia! Ja ako aktivny ucastnik akcii v A4 viem, ze divaci mali k dispozicii vzdy maximalny komfort….Z tych par korun, co za to vsetci mali, si nemohli dovolit predsa platit upratovacie sluzby…! Ale myslim, ze je dobre, ze ste zvolili takyto “boj”, sudny clovek si aspon urobi dokonaly obraz o vasich praktikach!

 9. Jaj. Pardon. Pán Gerič je asi s ideologickým obsahom toho videa dobre oboznámený. Veď onehdá zrušil koncert i podvratnej amerikánskej ošklivej kapele Bez Ladu a Skladu:)

 10. “Vo V-klube opäť zaznie džez, folklórna hudba, súčasná vážna komorná hudba, ale aj populárna hudba a rock.” – obávam sa, že tu bude Cylindru výrazne konkurovať komerčný alebo polokomerčný sektor. Ono, popri komerčných subjektoch občan mesta určite uvíta aj štátny priestor, ktorý mu poskytne navlas to isté:)
  k tým fotografiám, ako hovorený komentár by som odporúčal pustiť si toto video http://www.youtube.com/watch?v=8yfn6qydO9Y , na podfarbenie atmosféry

 11. Vidite fotky odloženych veci z 10 divadelnych predstavení 1200 akcii rocne, bez skladovych priestorov, bez .. bez .. to co je za prispevok, aka propaganda, štebackeho vysetrovatela, pán Markovič a vy s týmto suhlasitet? pán SLovak, vy tiež, tak to sa ešte pravda ukáže

 12. Vazeni STBaci. Zijem mimo Bratislavy uz nejaky ten rok. Kedysi som do A4 chodil, teraz nemozem, pretoze byvam daleko. Ale dam vam par otazok. ako sa da fungovat, ked nemate k dispozicii kuchynku, ale len verejne zachody? Kde si mate zlozit techniku, ked sklad, satna pre hercov, hudobnikov,… ma spolu par m2. Velmi rad prijmem pozvanie po nejakej akcii urobit si zopar fotografii, ako sa vam dari. Otazocka pre p. Gerica, budete znovu rusit koncerty? Tak ako za socialistickych casov v PKO? Pre man ako nezainteresovaneho cloveka ste spolok skrachovancov, ktori si hladaju miestecko na dochodok.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.