OKS sa po prezidentovom podpise zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov obráti na Európski komisiu

BRATISLAVA, 21. decembra 2011 (tlacovasprava.sk) – Poslanci OKS už pri prerokovávaní a schvaľovaní Zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov v NR SR opakovane upozorňovali na problémy, ktoré vzniknú jeho prijatím slovenským vinohradníkom, vinárom, výrobcom medoviny, ovocných vín i piva. Prijatý zákon je zmätočný a už v tejto podobe zavádza likvidačnú daň na medovinu a ovocné vína.

V rozpore s tvrdením Ministerstva financií ako predkladateľa tento zákon neprináša nijakú daňovú spravodlivosť, pokiaľ ide o zdanenie alkoholických nápojov podľa obsahu alkoholu v ich objeme. Navyše je v rozpore so smernicou EÚ pre zdaňovanie alkoholických nápojov, keďže tá jednoznačne ustanovuje zdaňovať vína pevnou sumou za hektoliter a nie spoločným koeficientom pre všetky alkoholické nápoje.

OKS vychádzala z toho, že prezident SR Ivan Gašparovič zákon nepodpíše, oboznámený kompetentnými zástupcami profesných organizácií vinohradníkov, vinárov i výrobcov medoviny o tom, že zákon je v rozpore so smernicami EÚ. Keďže však prezident napriek tomu zákon podpísal, poslanci OKS sa obrátia so sťažnosťou na Európsku komisiu.

Peter Zajac
predseda OKS

Ondrej Dostál
podpredseda OKS

oks@oks.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.