*
článok
TLAČOVÉ SPRÁVY, Šport & Fitness

Finančná liga: Najúspešnejšie futbalové kluby zarobili vlani vyše 4,4 miliardy eur, v zárobkoch kraľuje Real

BRATISLAVA, LONDÝN, 9. februára (tlacovasprava.sk) – Celkové výnosy 20 futbalových klubov s najvyššími zárobkami napriek hospodárskym problémom v Európe oproti minulému roku vzrástli o 3 percentá. Je to dvojnásobok rastu ekonomík v krajinách, ktoré sú v tomto rebríčku zastúpené a ktorých rast dosahoval v priemere len 1,7 percenta v roku 2010 a 1,3 percenta v roku 2011.

Výnosy 20 najúspešnejších klubov v sezóne 2010/2011 dosiahli 4,4 miliardy EUR a v súčasnosti predstavujú viac ako štvrtinu celkových výnosov európskeho futbalového trhu. Deväť z 20 najúspešnejších klubov dosiahlo v tomto roku dvojciferný rast. Vyplýva to zo štúdie, ktorú realizuje každoročne poradenská spoločnosť Deloitte.

  • Celkové výnosy 20 najúspešnejších klubov predstavujú viac ako štvrtinu objemu európskeho futbalového trhu.
  • Poradie tímov na prvých šiestich miestach zostáva už štvrtý rok bez zmeny.
  • Najväčším skokanom je Schalke 04, ktorý sa posunul o šesť priečok a umiestil sa po prvýkrát medzi desiatimi najlepšími, klub SCC Neapol sa po prvýkrát objavil v prvej dvadsiatke.
  • Počas prvej sezóny v Lige majstrov zaznamenal klub Tottenham Hotspur nárast výnosov o 36 percent, čím predstihol Manchester City a dostal sa na 11. miesto.
  • 19 z 20 najúspešnejších klubov sa zúčastnilo európskych súťaží v sezóne 2010/11.

Pokračujúci rast, ktorý v sezóne 2010/11 zaznamenala dvadsiatka najlepších klubov, poukazuje na silu týchto futbalových klubov aj v dobe ekonomických problémov,“ uviedol Dan Jones, partner skupiny pre šport spoločnosti Deloitte, a dodáva: „Napriek tomu, že došlo k spomaleniu rastu výnosov z 8 percent v sezóne 2009/2010 na 3 percent v sezóne 2010/2011, sú kluby vďaka početnej a lojálnej skupine fanúšikov, schopnosti prilákať veľké množstvo televíznych divákov a pretrvávajúcej atraktivite pre firemných partnerov relatívne odolné voči poklesu ekonomiky.“

Už štvrtý rok po sebe zostáva zloženie prvej šestky klubov v rebríčku Finančnej ligy nezmenené – Real Madrid, Barcelona, Manchester United, Bayern Mníchov, Arsenal a Chelsea, pričom za posledné tri roky nedošlo k žiadnej zmene v ich umiestnení.

Real Madrid

Klubu Real Madrid chýba už len jeden rok, aby sa vyrovnal tímu Manchester United, ktorý sa prvých osem rokov od založenia rebríčka Futbalovej finančnej ligy držal na najvyššej pozícii. Doháňa ho Barcelona, ktorá v sezóne 2010/2011 zaznamenala 13 percentný nárast výnosov a po prvýkrát tak prekročila hranicu 450 mil. EUR.

Manchester United v sezóne 2011/2012 nepostúpil do vyraďovacej fázy Ligy majstrov, čo pravdepodobne spôsobí priepasť viac ako 100 mil. EUR medzi týmto klubom a jeho španielskymi rivalmi.

„Výnosy Barcelony v sezóne 2011/2012 ešte porastú vďaka zmluve s nadáciou Qatar Foundation, ktorá má reklamu na klubových dresoch. Real Madrid si však môže veriť, že sa mu podarí svoju pozíciu na vrchole rebríčka Finančnej ligy v budúcom roku udržať. Na konečný výsledok budú mať veľký vplyv výkony oboch klubov na ihrisku, a to najmä počas tohtoročnej Ligy majstrov,“ dodáva Jones.

20 najlepších klubov z Finančnej ligy opäť zahŕňa kluby „veľkej päťky“ európskych líg, z ktorých šesť predstavuje účastníkov anglickej Premier League. Ďalších päť klubov z Premier League sa z hľadiska výnosov v sezóne 2010/2011 umiestnilo hneď za najlepšou dvadsiatkou (Aston Villa, Newcastle United, Everton, West Ham United a Sunderland).

Po prvej sezóne bez účasti v Lige majstrov od sezóny 2003/2004 klesol Liverpool v rebríčku Finančnej ligy o ďalšiu priečku až na deviate miesto. Napriek tomu, že klub vykázal vysoký nárast komerčných výnosov a uzatvoril novú šesťročnú zmluvu na dodávku výstroja od sezóny 2012/13 so spoločnosťou Warrior Sports, je na zabezpečenie pozície v najlepšej desiatke Finančnej ligy treba jeho návrat do európskych súťaží. Ten však ohrozujú rivali z anglickej Premier League – kluby Tottenham Hotspur (11. miesto) a Manchester City (12. miesto).

Alan Switzer, riaditeľ skupiny pre šport spoločnosti Deloitte, uviedol: „Schválenie plánu na výstavbu nového štadióna klubu Tottenham Hotspur v kombinácii s aktuálnou formou na ihrisku by mohlo klubu pravidelne zabezpečiť pozíciu v najlepšej desiatke Finančnej ligy. Keď sa pozrieme do severného Londýna na Arsenal, nie je pochýb o tom, aký vplyv na možnosti rastu výnosov v hracie dni má výstavba moderného štadióna.“

Vďaka debutu v Lige majstrov, kde sa dostal do štvrťfinále, mal Tottenham šancu získať v tohtoročnej Finančnej lige 10. priečku. Predstihol ho však Schalke 04 – tohtoročný najväčší skokan, ktorý postúpil o šesť priečok a vytlačil tak taliansky Juventus z prvej desiatky. Dramatický vzostup Schalke vo Finančnej lige bol výsledkom pôsobenia klubu v Lige majstrov, v ktorej sa klub dostal až do semifinále.

V sezóne 2010/2011 Bundesligy sa však klub umiestnil na neuspokojivom 14. mieste a nekvalifikoval sa do Ligy majstrov pre sezónu 2011/2012, čo pravdepodobne povedie k jeho prepadu v budúcom roku. Manchester City sa vo Finančnej lige aj napriek obdivuhodnému nárastu výnosov posunul o jednu priečku nadol.

„Veľkou investíciou do svojho mužstva si klub zabezpečil účasť v Lige majstrov pre sezónu 2011/2012, čo mu v kombinácii s nevídaným desaťročným partnerstvom so spoločnosťou Etihad prinesie významný rast všetkých troch zdrojov výnosov a v budúcom roku sa Manchester City zaradí do prvej desiatky vo Finančnej lige,“ vysvetľuje Switzer.

Štadión Realu Madrid Santiago Bernabeu

Paul Rawnsley, riaditeľ skupiny pre šport spoločnosti Deloitte, komentoval vplyv požiadavky UEFA na vyrovnané hospodárenie v rámci finančnej fair play takto: „Zameranie na budúcu finančnú udržateľnosť futbalu je teraz v Európe bežnejšie než kedykoľvek počas uplynulých 20 rokov. Radi by sme videli výsledok v podobe väčšej rovnováhy medzi výnosmi a nákladmi. Požiadavka UEFA na vyrovnané hospodárenie, ktoré sa bude po prvýkrát posudzovať v roku 2013, k tomuto zlepšeniu prispieva. Povzbudzuje viac majiteľov k zváženiu dlhodobejšieho vývoja ich klubov z pohľadu  generovania výnosov, investícií do zariadenia a rozvoja mládeže, ako aj kontroly výdavkov.“

V porovnaní s dvadsiatkou klubov s najvyššími výnosmi v sezóne 2009/10 Finančnú ligu v sezóne 2010/11 opustili tri kluby: Atlético de Madrid, VfB Štutgart a Aston Villa.

Kompletné výsledky rebríčka Futbalovej finančnej ligy spoločnosti Deloitte nájdete na: http://www.deloitte.co.uk/sportsbusinessgroup.

Kontaktná osoba:

Diana Karaffová
Marketing & Communication Senior Coordinator
Tel: +421 2 582 49 187
Mob: +421 917 615 327
Email:dkaraffova@deloitteCE.com

Poznámka
Existuje mnoho spôsobov, ako zistiť relatívnu veľkosť, majetok alebo hodnotu futbalových klubov. Na účely Finančnej ligy sa použili výnosy ako najdostupnejšie a najlepšie porovnateľné meradlo finančných výkonov.
Výnosy nezahŕňajú poplatky za prestupy hráčov, DPH a ostatné dane súvisiace s predajom. V niektorých prípadoch boli celkové údaje o výnosoch upravené tak, aby podľa nás umožnili zmysluplnejšie porovnanie futbalového podnikania jednotlivých klubov. Ak sme mali k dispozícii príslušné informácie, z celkových výnosov sme napríklad vypustili významné činnosti a transakcie, ktoré nesúvisia s futbalom. Niektoré rozdiely vo výnosoch medzi klubmi, prípadne obdobiami, môžu vzniknúť v dôsledku rôznych komerčných dohôd a vykazovania týchto transakcií v účtovných závierkach klubov alebo v závislosti od použitia účtovných pravidiel, kedy sa rovnaký typ transakcie môže vykazovať rôzne.
Na účely tejto publikácie sme nevykonali žiadne overenie ani audit akýchkoľvek informácií uvedených v účtovných závierkach klubov alebo iných zdrojoch.
Na účely medzinárodného porovnania sa všetky hodnoty za sezónu 2010/11 prepočítali výmenným kurzom k 30. júnu 2011 (1 GBP = 1,1073 EUR). Porovnateľné údaje pochádzajú z predchádzajúcich vydaní Finančnej ligy.
V tomto roku bude publikovaný aj Výročný prehľad financií vo futbale zostavený spoločnosťou Deloitte, ktorý bude obsahovať podrobnú analýzu anglického a európskeho futbalu z finančného pohľadu.

O skupine pre šport spoločnosti Deloitte
Počas uplynulých 20 rokov získala spoločnosť Deloitte jedinečnú expertízu v oblasti športového biznisu. Naša skupina pre šport ponúka odborné služby z mnohých odvetví. Naši erudovaní odborníci majú dostatočné zručnosti, aby mohli pridať podnikaniu v oblasti športu významnú hodnotu. Vykonávame benchmarking, posúdenie stratégie obchodnej činnosti, venujeme sa prevádzkovému ozdraveniu, stratégiám na zvýšenie výnosov alebo plánom rozvoja štadiónov/športovísk, vykonávame obchodné plánovanie, analýzy trhu a dopytu, akvizície, previerky due diligence, znalecké posudky, audity alebo daňové plánovanie. Pri týchto činnostiach spolupracujeme s väčším počtom klubov, ligových súťaží, riadiacich orgánov, developerov v oblasti výstavby štadiónov, organizátorov akcií, obchodných partnerov, finančníkov a investorov než akýkoľvek iný poradca.

Deloitte označuje jednu, resp. viacero spoločností Deloitte Touche Tohmatsu Limited, britskej súkromnej spoločnosti s ručením obmedzeným zárukou (UK private company limited by guarantee), a jej členských firiem. Každá z týchto firiem predstavuje samostatný a nezávislý právny subjekt. Podrobný opis právnej štruktúry spoločnosti Deloitte Touche Tohmatsu Limited a jej členských firiem sa uvádza na adrese http://www.deloitte.com/sk/onas.

Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenstva a finančného poradenstva klientom v mnohých odvetviach verejného a súkromného sektora. Vďaka globálne prepojenej sieti členských firiem vo viac ako 150 krajinách má Deloitte svetové možnosti aj dôkladnú znalosť miestneho prostredia, a tak môže pomáhať svojim klientom dosahovať úspechy na všetkých miestach ich pôsobnosti. Približne 182 000 odborníkov sa usiluje, aby sa Deloitte stal štandardom najvyššej kvality.

© 2012 Deloitte Slovensko

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: