Preventívne vyšetrenia obličiek 8. marca 2012 opäť zadarmo! Na Slovensku sa vlani uskutočnilo 129 transplantácií tohto orgánu

BRATISLAVA, 7. marca 2012 (tlacovasprava.sk) – Pre pacienta s chronickým zlyhaním obličky je jej transplantácia najvhodnejším spôsobom liečby. Aj preto sa informovaniu verejnosti o tejto téme venuje siedmy ročník Svetového dňa obličiek, ktorý je vyhlásený na druhý marcový štvrtok. Okrem bezplatných preventívnych vyšetrení v dialyzačných strediskách prináša informácie o transplantácii a možnostiach darcovstva. Na Slovensku sa vlani uskutočnilo 129 transplantácií, z toho len 13 ľadvín bolo od živých darcov.Obličku častejšie darujú ženy, naopak, prijímateľmi sú najčastejšie muži.

Pacienti pri dialyzačnom ošetrení

Pri chronickom zlyhaní obličiek je najvhodnejším spôsobom liečby transplantácia. Jej nevyhnutným predpokladom je odber zdravej obličky od darcu. Hoci je legislatíva odberom od mŕtvych darcov naklonená, vyskytuje sa niekoľko problémov od nedostatočnej osvety až po chýbajúcu finančnú motiváciu zdravotníckych zariadení. Ozajstným problémom je však nedostatok živých darcov – ukazuje na nedostatočnú informovanosť a osvetu. Jedna zdravá oblička pritom úplne nahradí funkciu chýbajúcej – darca môže viesť plnohodnotný život i s jednou ľadvinou. Darcovia dokonca žijú dlhšie. Môžu za to pravidelné vyšetrenia, ktoré často odhalia choroby už v ich zárodku.

Prečo sa nebáť darcovstva

Hoci každá operácia so sebou prináša určitú mieru rizika, v prípade darovania obličky je podľa odborníkov riziko minimálne. Darovanie obličky sa v súčasnosti pokladá za veľmi bezpečný zákrok, úspešnosť transplantácie v prvom roku je vysoko nad 90 %. Potenciálny darca musí byť zdravý, kompletne vyšetrený. „Sústreďujeme sa na funkciu obličiek, srdcovo-cievne ochorenia, výskyt cukrovky, onkologické aj infekčné ochorenia. Do úvahy sa berie aj životný štýl darcu a zdravotné dispozície v rodine,“ vysvetľuje nefrologička MUDr. Monika Alaxinová, CSc., členka Lekárskej rady B Braun Avitum. Novinkou v transplantológii je, že na darovanie obličky od živého darcu vo viacerých krajinách (napr. aj v ČR)  už nie je potrebná rovnaká krvná skupina. Na Slovensku takáto operácia zatiaľ nie je možná – potrebné by boli legislatívne úpravy aj dovybavenie transplantačných centier špeciálnym prístrojom.

Živý darca na nezaplatenie

Vlani sa v SR uskutočnilo spolu 129 transplantácií, z toho iba 13 od živých darcov (sedem v Banskej Bystrici, dve v Bratislave, štyri v Košiciach). „Vo svete je pomer iný –  v USA sa transplantuje 40 % obličiek od živých darcov, v Holandsku dokonca 50 %, v Nemecku 20 %,“ hovorí MUDr. Alaxinová. V prospech obličiek od živých darcov hovorí aj ich dvojnásobne vyššia životnosť. „Kým životnosť obličiek od mŕtveho darcu je približne 8-10 rokov, od živého darcu je to až 18-20 rokov,“ doplňa MUDr. Alaxinová.

Osobná skúsenosť

Juraj Skladaný z Topoľčian absolvoval transplantáciu obličiek už dvakrát. Prvá oblička od mŕtveho darcu mu vydržala sedem rokov, ďalšiu mu lekári transplantovali od mamy. „V 63 rokoch mi mama opäť darovala život. Úľava po transplantácii je oproti stavu pred ňou neopísateľná. Bol by som rád, keby sa ľudia prestali báť transplantácie tohto párového orgánu,“ hovorí Juraj Skladaný. Dnes chodí pravidelne na kontroly a až na niekoľko menších obmedzení vedie plnohodnotný život.

Príznaky a prevencia

Ochorením obličky trpí až 10 % populácie. V počiatočných štádiách ochorenie nebolí, preto sa inak ako preventívnou prehliadkou nedá zistiť. Pacienti žiaľ zistia, že sa niečo deje, až keď je funkcia ich obličiek znížená o 75 %. Príznakmi sú nechutenstvo, pokles frekvencie a objemu močenia, opuchy nôh, môže sa objaviť krv v moči. Pri včasnom diagnostikovaní ju môžu lekári liečiť.

Prevenciou pred ochorením obličiek by mal byť zdravý životný štýl. Odporúča sa nefajčiť, nemať nadváhu, venovať sa pohybu, stravovať sa s dostatkom živín, vyhýbať sa umelým farbivám a konzervantom, dodržiavať pitný režim. Ďalej neužívať zbytočne veľa liekov, predchádzať infekčným ochoreniam a v neposlednom rade absolvovať preventívne lekárske vyšetrenia.

Vyšetrenia zdarma

S otázkami o fungovaní obličiek by sa mali pacienti obracať na svojho praktického lekára a najmä nevynechávať preventívne prehliadky. Počas tohtoročného svetového dňa obličiek 8. marca 2012 sa môže dať ktokoľvek zadarmo vyšetriť v dialyzačných strediskách spoločnosti B Braun Avitum v Bratislave, Topoľčanoch, Partizánskom, Bánovciach nad Bebravou, Šali, Galante, Námestove, Dolnom Kubíne, Trstenej i Zvolene.

Lekári pacientom vyšetria stav hladiny cukru v krvi, moč, skontrolujú krvný tlak a stanovia tzv. body mass index – index telesnej hmotnosti. Ak to bude potrebné, odporučia komplexné nefrologické vyšetrenie. Presné adresy dialyzačných pracovísk sa nachádzajú na stránkach http://www.bbraun-avitum.cz. Ďalšie zaujímavé a potrebné informácie o problematike obličiek nájdete aj na komunitnom portáli http://www.ledviny.cz.

KONTAKT NA SKUPINU B. BRAUN:
Ing. Lucie Kocourková
Tlačová hovorkyňa
Tel. +420-271 091 313
Mobil +420-602 167 024
e-mail: lucie.kocourkova@bbraun.com
http://www.bbraun.cz

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.