Kurátorkou Bolognskej výstavy je na Slovensku žijúca Japonka Nana Furiya, predstavila aj naše známky

BRATISLAVA, 23. marca 2012 (tlacovasprava.sk) – V rámci stratégie rozvoja vedomostnej ekonomiky, ktorá je označovaná ako aktuálna fáza vývoja spoločnosti v rozvinutých krajinách sveta, sa Slovenská pošta, a. s., zapája do rôznych medzinárodných projektov. Ako zriaďovateľ a prevádzkovateľ Poštového múzea, jedinej pamäťovej inštitúcie tohto typu na Slovensku, vyvíja pravidelne aktivity na spropagovanie zbierkového fondu múzea doma i v zahraničí.

Jednou z posledných aktivít tohto typu je podpora putovného, medzinárodného výstavného projektu From Hand to Hand: Message of 11. 03. 2011. Výstava bola slávnostne otvorená 20. marca 2012 v Museo Civico Medievale v Bologni pod názvom DI MANO IN MANO: messaggio del 11. 3. 2011“ pod kurátorskou záštitou Mgr. Martina Vanča, PhD. vedúceho Poštového múzea.

Výstava „Z ruky do ruky: Odkaz 11. 3. 2011“ prezentuje pohľad rôznych umelcov na tragické udalosti v Japonsku v roku 2011. Autorkou koncepcie výstavy, ktorej sa zúčastnilo 56 japonských, slovenských, belgických, holandských a talianskych umelcov, je japonská výtvarníčka Nana Furiya žijúca na Slovensku. Bolognská výstava, na ktorej boli prezentované aj poštové známky s tematikou Bienále ilustrácií Bratislava zo zbierkového fondu  Poštového múzea v Banskej Bystrici, bola pripravená ako sprievodná časť najväčšej svetovej výstavy detských kníh Bologna Children’s Book Fair konanej od 19. 3. do 24. 3. 2012 v centre talianskej provincie Emilia Romagna v Bologni.

Slovenskí záujemcovia budú môcť túto výstavu vidieť aj v Bratislave, v Medzinárodnom dome umenia pre deti – Bibiane. Vernisáž výstavy, nad ktorou prevzal záštitu japonský veľvyslanec na Slovensku, bude 28. 3. 2012 o 16.00 hod. v priestoroch BIBIANY na Panskej ul. č. 41. Výstava bude ďalej putovať na Slovenské veľvyslanectvo vo Varšave, potom do nemeckého Düsseldorfu a koncom roka by mala byť inštalovaná aj v hlavnom meste Japonska v Tokiu.

„Ako môže umenie pomôcť ľuďom v utrpení?“

Výstavný projekt Nany Furiya „Z ruky do ruky“ má vysoko humanistické poslanie. Vzhľadom k tragickým udalostiam v Japonsku je navyše mimoriadne aktuálny, pretože si kladie za cieľ odpovedať na existenciálnu otázku „Ako môže umenie pomôcť ľuďom v čase poskytujúcom len pocit márnosti“. Teda ako môže vizuálne umenie, ktoré neprináša žiadny materiálny úžitok, pomôcť ľuďom, ktorí prišli o strechu nad hlavou a možno aj o zmysel života? Pre pragmaticky mysliacich ľudí môže byť prijateľnou odpoveďou charitatívny zámer výstavy. Diela vytvorené v rámci projektu sú určené na predaj a takto získané finančné prostriedky sa použijú na humanitárne ciele pre deti postihnuté katastrofou vo Fukushime.

Martin Vančo (Vedúci Poštového múzea, kurátor výstavy)

Kontaktné údaje:
Andrea Pivarčiová
Odbor komunikácie
Slovenská pošta, a. s.
Tel.: +421  903 632 321
E-mail: pivarciova.andrea@slposta.sk
Web: http://www.posta.sk

O spoločnosti:
Slovenská pošta vznikla 1. januára 1993 a začiatkom októbra 2004 sa pretransformovala na akciovú spoločnosť so 100-percentnou účasťou štátu. Od svojho vzniku hospodári samostatne a nedostáva dotácie zo štátneho rozpočtu. Ratingová agentúra Moody’s udelila Slovenskej pošte už tretí rok za sebou rating úverového rizika na úrovni Aaa.sk, čo je najvyššia možná úroveň. V roku 2008 spoločnosť získala aj certifikáty, ktoré potvrdzujú zavedenie a udržiavanie systému manažérstva kvality a systému environmentálneho manažérstva, zodpovedajúce požiadavkám normy STN EN ISO 9001: 2001a STN EN ISO 14001:2005. Spoločnosť je taktiež držiteľom prestížnej ceny HR Gold za inovatívny projekt v personalistike.
Pre viac informácií kontaktujte Odbor komunikácie.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.