Futbalista Pelé sa stal tvárou kampane Divých makov “Nesúď podľa obalu”, komiks nakreslil Danglár

BRATISLAVA, 26. marca 2012 (tlacovasprava.sk) – Občianske združenie Divé maky začína dnes kampaň pod názvom Nesúď podľa obalu. Jej cieľom je poukázať na existujúce predsudky voči Rómom a na to, že ako môže zdanie klamať. Predsudky ukážeo aj na konkrétnych príkladoch detí, ktoré boli obeťou jednostranného vnímania verejnosti. Takým je aj malý slovenský futbalista s prezývkou Pelé, ktorého príbeh pre účely kampane stvárnil známy komiksový tvorca Jozef „Danglár“ Gertli. Verejnosť sa s jeho osudom, ale aj príbehmi iných detí bude môcť stretnúť na webovej stránkewww.divemaky.sk, na sociálnych sieťach a ďalších vybraných nosičoch.

Občianske združenie Divé maky začína kampaň pod názvom Nesúď podľa obalu.

Vlani o takomto čase rozvírila hladinu diskusií o rómskej problematike kampaň občianskeho združenia Divé maky s názvom Rómovia by mali začať makať, ktorej tvárou bola herečka Petra Polnišová. Tá aj naďalej neziskovú organizáciu podporuje, no v aktuálnej kampani začínajúcej práve dnes, ju nahradil futbalista Pelé. Príbeh rómskeho chlapca s prezývkou po slávnom futbalovom hráčovi predstaví verejnosti komiks, o ktorý sa autorsky postaral úspešný maliar a tvorca komiksov Danglár. Ten prišiel s návrhom spolupráce sám, keď sa dozvedel o príprave projektu. „Komiksu rozumie každý, dieťa aj dospelý. Je skvelým nositeľom emócie a príbehu a myslím si, že dokáže donútiť ľudí zamyslieť sa,“ zdôvodnil svoj záujem uznávaný umelec.

Komiks púta v prvom kole pozornosť práve zobrazením chlapca na obálke v situácii, ktorá predsudkom nahráva. No vovnútri, na nasledujúcich stránkach odhaľuje, že veci nemusia byť tak, ako vyzerajú na prvý pohľad. Hoci kampaň predstaví malý talent v podobe zachytenej umelcovým štetcom, malý futbalista, rovnako ako aj jeho príbehy je skutočné. „Cieľom kampane je prioritne lámanie predsudkov voči Rómom. Preto sme sa rozhodli, že ľuďom ukážeme práve príbeh rómskeho chlapca a aj to, že osud týchto detí sa dá zmeniť a môžu spoločnosť obohatiť o vzdelaných mladých ľudí alebo nadaných umelcov, ktorými je medzi Rómami veľa,“ povedala Vladislava Dolníková, predsedníčka správnej rady občianskeho združenia Divé maky.

Dôkazom toho je skutočný osud Mareka Kaliaša alias Pelého, ktorý sa stal tvárou projektu Nesúď podľa obalu. Vďaka štipendijnému programu Divých makov dostal príležitosť vzdelávať sa, ktorú využil naplno a dokázal otočiť šťastenu vo svoj prospech.

„Veríme, že práve autentickosť tohto príbehu bude tým pravým signálom, cez ktorý verejnosť pochopí, že aj rómske deti sa môžu rozvíjať. A pokiaľ im dáme na to podporu a priestor, tak sa radi chopia šance a premenia ju, aby sa v dospelosti stali plnohodnotnými členmi našej spoločnosti,“ vysvetlila Barbora Kohútiková, správkyňa občianskeho združenia, prečo sa rozhodli pre túto cestu.

Obálka komiksu sa počas kampane, ktorá potrvá do konca apríla, objaví na billboardoch, v rádiu aj v tlačených médiách. Rozuzlenie príbehu bude uverejnené na stránke www.divemaky.sk, kde budú všetky zážitky a skúsenosti Pelého kompletne rozkreslené. Kampaň bude mať svoje zastúpenie aj na sociálnom webe a najmä na Facebooku. Ľudia so záujmom spoznať bližsie osudy rómskych talentov, sa budú môcť preklikať cez jednotlivé strany na záver príbehu pomocou tlačidla like.

„Naše skúsenosti nám potvrdzujú, že šanca zmeniť postoj sa dá a stačí niekedy venovať pozornosť najmä svojim pocitom a položiť si otázku, či skutočne je náš pohľad na veci alebo ľudí férový alebo len podlieha neovereným pocitom. A rómske deti sú ako všetky iné – zaslúžia si lásku, pozornosť a cielenú výchovu,“ vysvetlila Vladislava Dolníková.

Divé maky prichádzajú s novou kampaňou zameranou  na lámanie predsudkov práve v čase, keď sa ľudia rozhodujú o tom, komu pošlú 2% zo svojich daní. Zároveň až do konca apríla prebieha prvé kolo talentových skúšok, v ktorom sa talentované rómske deti môžu prihlásiť prostredníctvom formulára z http://divemaky.sk/nova/subory/formular_dieta.pdf.

O Divých makoch

Občianske združenie Divé maky je unikátne tým, že vytvára systém individuálnej starostlivosti a podpory talentovaných rómskych detí, ktorým chýba sociálne a ekonomické prostredie na rozvoj ich vzdelania. Ich snahou je pomáhať Rómom dostať sa z nepriaznivej životnej situácie, vychovávať vzdelanú rómsku populáciu, ktorá bude mať v budúcnosti predpoklady a motiváciu riešiť problémy svojej komunity. Popri štipendijnom programe pre talentované deti prebieha aj Letná akadémia a workshopy pre rómske deti. Divé maky organizujú pre širokú verejnosť každý rok aj festival  Cigánsky Bašavel, ktorý súvisí s ich ďalším poslaním – systematicky odstraňovať stereotypy a predsudky spoločnosti v otázke rómskej problematiky.
http://www.divemaky.sk

Plagát kampane tu.

Kontakt pre ďalšie informácie:
Mária Šidlová
RELATIONS CONSULTING s.r.o.
Dr. Vladimíra Clementisa 10
821 02  Bratislava
tel.: 0917 674 365, 02/ 48 28 27 72
http://www.relationsconsulting.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.