9. ročník EKOROK S NESTLÉ: Prievidzskí žiaci vytvorili z odpadu EKO MESTO (FOTOGALÉRIA)

BRATISLAVA, 21. apríla 2012 (tlacovasprava.sk) – EKO MESTO budúcnosti vytvorili z odpadových materiálov žiaci základných škôl z Prievidze, v rámci tradičného projektu EKOROK S NESTLÉ SLOVENSKO s. r. o. 2011/2012. Každá z ôsmich zúčastnených škôl postavila z papierových obalov, PET fliaš, tetrapakov, či iných materiálov časť mesta, ktorú si vyžrebovala.

Víťazom sa stala ZŠ Rastislavova. EKO MESTO, ale aj ďalšie netradičné diela z odpadu, si mohli pozrieť obyvatelia Prievidze v rámci galaprogramu ku Dňu Zeme, na Námestí Slobody v Prievidzi, v piatok 20. apríla 2012. Do EKOROKU sa zapojilo cca 3500 detí, ktoré spolu vyzbierali 128 707 kg papiera. V zbere papiera zvíťazila ZŠ Energetikov s  vyzbieranými takmer 70 kg papiera na žiaka. Informovala o tom organizátorka podujatia Mgr. Božena Gatialová, riaditeľka Centra voľného času Spektrum v Prievidzi.

Prievidzské deti vytvorili z odpadu EKO MESTO

,,Celoročné aktivity prievidzských základných škôl v oblasti environmentálnej výchovy hravou formou EKOROK, sa prezentovali verejnosti už po deviaty raz. Cieľom podujatia je predovšetkým prehĺbenie záujmu detí i celej verejnosti o problematiku životného prostredia v miestnej komunite. Spoločnosť Nestlé Slovensko podporila vzdelávací program aj tento rok, tentoraz sumou 7000 Eur. Predstavitelia Prievidze, Nestlé a žiaci zúčastnených škôl vyhodnotili a ocenili najlepšie školy a jednotlivcov. V rámci aktivít si deti upratali školské areály, zhotovili netradičné diela z odpadu, nacvičili vystúpenia EKO karaoke a o  týchto aktivitách informovali aj na internete“, konštatovala B. Gatialová.

Manažér vonkajších vzťahov Nestlé SR Jozef Mokrý  k tomu povedal: ,,Naša firma je veľmi rada, že sa podarilo vytvoriť silnú tradíciu takéhoto ekopodujatia. Zvlášť nás teší, že prievidzská mládež dostala priestor dlhodobo si budovať pozitívny vzťah k životnému prostrediu hravou formou. Výsledky doterajších deviatich ročníkov sú zaväzujúce a firma Nestlé bude rada podporovať tieto snahy aj v budúcnosti. Nestlé, ako medzinárodná potravinárska spoločnosť, sa vo všetkých krajinách svojho pôsobenia správa ako spoločensky zodpovedná firma, ktorá zdieľa vytvárané hodnoty s komunitou. Je až neuveriteľné, aké umelecké diela vedia deti vytvoriť z odpadu a tým zároveň pripomínajú, že ide o užitočné materiály, ktoré treba ďalej využívať“.

Dodal, že spoločnosť Nestlé Slovensko je významným producentom potravinárskych výrobkov s exportom do 24 krajín sveta a aj preto si uvedomuje svoju úlohu pri záťaži na životné prostredie. Ako zodpovedná firma, podporuje ochranu a tvorbu životného prostredia, ktorá sa stala celoštátnym fenoménom, čím sa aj Slovensko zaradilo k tým krajinám, ktorým nie je ľahostajné životné prostredie.

Primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková k EKOROKU uviedla: ,,V našom meste i regióne vnímame Nestlé ako príklad eticky podnikajúcej spoločnosti. Jej prievidzský závod poskytuje nielen pracovné príležitosti, ale aktivity firmy dlhodobo podporujú environmentálnu výchovu mladej generácie. Preto nás teší, že vzájomná spolupráca trvá už deväť rokov a prináša výsledky v zlepšovaní životného prostredia v našom regióne a zároveň kladne vplýva na mladú generáciu. Dúfame, že aj ďalšie generácie detí budú mať možnosť pokračovať v environmentálnych aktivitách  a tešiť sa z čoraz krajšieho a čistejšieho mesta, ku ktorému sami prispievajú“.

Doplňujúce informácie a výsledky
Jednotlivé základné školy z Prievidze vyrábali tieto časti EKO MESTA:
I. ZŠ S. Chalupku – Škola a ihrisko
ZŠ Dobšinského – Obchodné centrum a kúpalisko
ZŠ Rastislavova – 2 paneláky a park
ZŠ Malonecpalská – Športová hala a štadión
ZŠ Mariánska –  ZOO a kútik pre deti
III. ZŠ S. Chalupku – 4 rodinné domy a botanická záhrada
ZŠ Šafárika  – Firma NESTLÉ a oddychová zóna
ZŠ Energetikov – Eko priemyselná zóna

Komisia ocenila nápaditosť a tvorivosť všetkých staviteľov „EKO MESTA“, kde bolo vidieť, že na  projekte pracovali deti 1. aj 2. stupňa, spoločne so svojimi učiteľmi a vychovávateľkami. Fantázia pracovala naplno, o čom svedčia aj rôzne detaily jednotlivých častí eko miest. Vyhrala ZŠ Rastislavova, na 2. mieste skončila ZŠ S. Chalupku a na 3. mieste ZŠ Šafárika.

Spracovaním jednej tony zberového papiera sa ušetria približne tri tony dreva. Prievidzské deti teda vyzbieraním 128 707 kg papiera ušetrili okolo 386 ton dreva, ktoré by sa muselo vyťažiť a použiť na výrobu buničiny. Tento objem predstavuje 90 dospelých ihličnatých stromov vo veku 60 až 80 rokov.

Celá správa tu.

Bc. Katarína Arvayová
PR manager
Paper Life, s.r.o.
Prievidza
Tel. +421 905 150 836
e-mail: paperlife.sro@gmail.com

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.