Business Software Alliance: Miera softvérového pirátstva za rok 2011 na Slovensku klesla o 2% a dosiahla historické minimum

BRATISLAVA, 15. mája 2012 (tlacovasprava.sk) – Slovensko kleslo za rok 2011 v miere softvérového pirátstva o 2 percentuálne body zo 42% na 40%. Komerčná hodnota softvérového pirátstva a teda čistá strata pre výrobcov softvéru na Slovensku predstavuje hodnotu 49 miliónov EUR. Toto číslo kleslo na Slovensku po dlhšom čase aj vďaka sprísneným opatreniam a edukačným kampaniam, tvrdším a častejším zásahom proti používaniu nelegálneho softvéru, ako aj školeniam polície ako bojovať a odhaľovať počítačových pirátov.

Celosvetovo sa miera softvérového pirátstva drží na úrovni 42%. Veľký rozdiel je medzi rozvojovými a vyspelými krajinami. Úroveň softvérového pirátstva v rozvojových krajinách dosahuje 68%, pričom vo vyspelých štátoch je tento ukazovateľ na úrovni 24%.

Štúdia taktiež odhalila, že až 57% užívateľov počítačov priznáva používanie nelegálneho softvéru. Vyplýva to z celosvetovej štúdie Business Software Alliance (BSA) o softvérovom pirátstve v roku 2011. Traja z desiatich užívateľov počítačov pripúšťajú, že používajú nelegálny softvér „z času na čas“ a ďalších 26% užívateľov počítačov priznáva „zriedkavé“ pirátstvo. Finančná hodnota tejto softvérovej krádeže pritom celosvetovo predstavuje až 45,6 bilióna eur.

„Ak by 40% spotrebiteľov priznalo, že kradne v obchode, aj keď len zriedkavo, úrady by zareagovali posilnením policajných hliadok a zvýšením trestov. Softvérové pirátstvo vyžaduje podobnú reakciu: súbežné vzdelávanie verejnosti a dôsledné vymáhanie práva,“ uviedla Adriana Tomanová, právna zástupkyňa BSA na Slovensku.

Prehľad výsledkov softvérového pirátstva na Slovensku podľa jednotlivých rokov:

2003: 50%
2004: 48%
2005: 47%
2006: 45%
2007: 45%
2008: 43%
2009: 43%
2010: 42%
2011: 40%

Pre porovnanie, miera softvérového pirátstva v Čechách je na úrovni 35%, v Poľsku 53%, v Nemecku 26% a  v USA 19%. Priemerná miera počítačového pirátstva v EU je 33%. Najvážnejší problém v boji s nelegálnym softvérom predstavuje Čína, kde miera softvérového pirátstva dosahuje až 77%. Trhová hodnota nelegálneho softvéru používaného v Čine sa odhaduje na 6,9 bilióna eur, kým legálny softvér sa využíva iba v hodnote 2,3 bilióna eur.

Softvérové pirátstvo je i naďalej jednou z hlavných prekážok globálnej ekonomiky v oblasti inovácií a  tvorby pracovných miest v IT sektore,“ povedal Robert Holleyman, CEO a prezident BSA. „Vlády musia modernizovať zákony v oblasti duševného vlastníctva a posilniť vymáhanie práva tak, aby softvéroví piráti čelili skutočným následkom.“

BSA na Slovensku každoročne realizuje niekoľko edukačných kampaní, ktorými sa snaží zlepšiť úroveň používania legálneho softvéru na Slovensku. V minulom roku BSA Slovensko oslovilo viac ako 4000 podnikateľských subjektov a vyzvalo ich, aby si skontrolovali legálnosť používaného softvéru.

Ďalšie zo zistení z tohtoročnej Globálnej štúdie BSA o softvérovom pirátstve:

– Celosvetovo sú softvérovými pirátmi najčastejšie mladí muži.

– Konatelia spoločností priznávajú, že nakúpili softvér pre jeden počítač a nainštalovali ho na viac zariadení.

– Len 20% pirátov v rozvinutých krajinách a 15% v rozvíjajúcich sa krajinách tvrdí, že riziko prichytenia, je dôvodom, aby nekradli softvér.

Deviatu výročnú štúdiu O stave softvérového pirátstva vo svete vypracovala BSA v spolupráci s IDC a Ipsos Public Affairs. Agentúry pre potreby štúdie vykonali prieskum medzi 15 000 používateľmi počítačov v 33 krajinách, ktoré spolu predstavujú 82 percent celosvetového trhu s počítačmi.

Plné znenie Globálnej štúdie BSA o softvérovom pirátstve za rok 2011, vrátane údajov o Slovensku, sú k dispozícii na webovej stránke BSA: www.bsa.org/globalstudy.

O organizácii BSA

Business Software Alliance (www.bsa.org) je celosvetovou organizáciou zastupujúcou softvérový priemysel, ktorá združuje takmer 100 spoločností, ktoré každoročné investujú miliardy dolárov do vytvárania softvérových riešení, ktoré posilňujú svetovú ekonomiku a zlepšujú kvalitu moderného života. Prostredníctvom medzinárodných medzivládnych vzťahov, presadzovania duševného vlastníctva a výchovnej činnosti posúva BSA horizonty digitálneho sveta a buduje vieru a dôveru v nové technológie, ktoré náš svet posúvajú vpred.

Margareta Gačková
PR consultant BSA
Devon Communication, s.r.o.
Vetvárska 14, Bratislava 821 06
tel: 0911 234 774, 0918 695 481
email: gackova@devoncommunication.sk
http://www.devoncommunication.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.