Žiak gymnázia v Brezne získal cenu na najväčšej súťaži pre mladých vedcov Intel ISEF (FOTOGALÉRIA)

PITTSBURGH, Pennsylvánia, 21. mája 2012 (tlacovasprava.sk) – Piatok 18. mája si určite zapamätá mladý Peter Horváth, žiak Gymnázia Jána Chalupku z Brezna. Spomedzi viac ako 1500 súperov z približne 70 krajín celého sveta sa dostal medzi šťastných výhercov, keď získal tretiu cenu a 1000 USD ako odmenu za svoju prácu v kategórii chémia.

Po vyše roku práce sa mu podarilo vynájsť lacnejšiu a citlivejšiu metódu na detekciu koncentrácie toxického kovu kadmium napríklad v odpadových vodách. Intel ISEF je najväčšia a jediná celosvetová súťaž pre študentov stredných škôl, ktorú od roku 1950 organizuje Spoločnosť pre vedu a verejnosť. Od roku 1996 ju sponzoruje spoločnosť Intel.

Slovensko každoročne na súťaži Intel ISEF reprezentujú víťazi vybraní združením Amavet počas Festivalu vedy a techniky, ale i víťazi súťaže Scientia Pro Futuro združenia Mladí vedci Slovenska, ktorí nominovali práve aj Petra Horvátha. Ten už stihol vyhrať aj zlatú medailu v súťaži Genius Olympiad v roku 2011.

Intel ISEF 2012 sa ale nieslo najmä v znení tých najvyšších ocenení. Jack Adracka, 15 ročný mladík z mestečka Crownsville, Maryland získal prvú cenu za objavenie novej metódy na detekciu pankreatickej rakoviny. Na základe diabetického testovacieho papiera vytvoril Jack jednoduchý tyčinkový senzor na testovanie krvi, alebo moču na prítomnosť počiatočného štádia rakoviny pankreasu
Jeho štúdia vyústila do 90percentnej presnosti a ukázala, že jeho na patent-čakajúce riešenie je 28krát rýchlejšie a 28krát lacnejšie a 100krát citlivejšie, ako súčasná metóda. Jack dostal cenu Gordona E. Moora, pomenovanú na počesť spoluzakladateľa a bývalého predsedu predstavenstva i generálneho riaditeľa spoločnosti Intel. Táto cena predstavuje 75.000 USD.

„Intel Medzinárodný veľtrh vedy a techniky podporujeme preto, lebo dobre vieme, že matematika a veda sú absolútne kľúčové pre budúci globálny rast,“ povedala Wendy Hawkins, výkonná riaditeľka nadácie Intel. „Táto súťaž podnecuje milióny študentov aby zapojili svoje schopnosti do inovácii a rozvoja perspektívnych riešení celosvetových problémov.“

Intel ISEF 2012

Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) je najväčšia a jediná celosvetová súťaž pre študentov stredných škôl. Ide o program patriaci pod „Spoločnosť pre vedu a verejnosť“ a jeho cieľom je inšpirovať študentov k riešeniu náročných otázok vedy a problémov blízkej budúcnosti.

Aktuálny ročník veľtrhu prebiehal v Pittsburghu v Pennsylvánii v termíne od 14. do 18. mája. Zúčastnilo sa ho viac ako 1500 študentov stredných škôl z približne 70 krajín, ktorí tu predstavili viac ako 1200 projektov a súťažili o 3 milióny amerických dolárov.

Finalisti Medzinárodného vedecko-technického veľtrhu boli tento rok vyberaní z viac ako 446 spriaznených súťaží, ktoré prebiehajú po celom svete. Podmienkou je, aby projekty finalistov riešili významné vedecké problémy, ktoré reagujú na globálne výzvy súčasného sveta. Projekty zastupujú široké spektrum vedeckých disciplín a sú hodnotené v nasledujúcich kategóriách.

Celá správa tu.

Branislav Matliak
PR Consultants
Sumbalova 3, 841 01 Bratislava
Tel:+421-905-749-367
e-mail: branislav@matliak.sk
http://www.prconsultants.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.