*
článok
Financie & Poistenie, Reality & Bývanie, TLAČOVÉ SPRÁVY

Prieskum TPA Horwath: Máme drahé hypotéky? Porovnanie cien bytov v metropolách okolitých krajín

BRATISLAVA, 7. mája 2012 (tlacovasprava.sk) – Skupina TPA Horwath zmapovala aktuálne ceny bytov v hlavných mestách a mestách do 500 tisíc obyvateľov a priemerné sadzby hypoték v krajinách strednej a východnej Európy. Naša aktuálna ročná úroková miera pri hypotékach je 5%, nižšie čísla ponúkajú v Rakúsku, Slovinsku, Poľsku aj Česku.

Prieskum bol realizovaný v Slovenskej republike, Českej republike, Rakúsku, Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku a Rumunsku. Pre porovnanie cien bytov bol vzorom byt s veľkosťou  60 m2.
V Čechách si jej obyvatelia požičiavajú na bývanie za 3,68 percenta, u nás je to takmer o 1,5 percenta viac. „Dôvody relatívne vysokých sadzieb vidíme aj v opatrnosti slovenských bánk vzhľadom na nestabilitu vývoja HDP v porovnaní s okolitými štátmi strednej Európy,“ myslí si Peter Ďanovský, partner poradenskej spoločnosti TPA Horwath SK.

Grafy:

 

Pri porovnávaní cien bytov v hlavných mestách, sa z ôsmich dopytovaných krajín umiestnila Slovenská republika spolu s Chorvátskom na treťom mieste.  Ako najdrahšia sa ukázala Viedeň, kde sa ceny pohybujú v rozmedzí od 264 752 € do 510 038 € a stredná cena sa pohybuje okolo 389 256 €. Hneď po nej nasleduje Praha, kde sa cena pohybuje okolo 218 762 €. Najlacnejšie byty má rumunská Bukurešť s cenou okolo  68 898 €.

Podľa Tomáša Podškubku, senior managera TPA Horwath, má jednoznačne najväčší rozdiel medzi cenami bytov v hlavnom a menšom meste  Rakúsko s rozdielom 233 281 €. Naopak, najmenšie rozdiely medzi hlavným mestom a menšími mestami zaznamenalo Chorvátsko, kde ide často o prímorské letoviská, teda atraktívne lokality, a Rumunsko.

Napriek geografickej blízkosti sú pomerne veľké rodiely aj v aktuálnych hypotekárnych sadzbách týchto krajín. „V súčasnosti sú najvyššie sadzby hypoték v Rumunsku a najvýhodnejšie sú v Rakúsku. Rozdiel sadzieb medzi týmito krajinami je 3 percentuálne body, čo napr. pri hypotéke  na 77 760 € robí až 2333 € za rok. Aktuálna výška úrokových sadzieb hypoték je v celom regióne v súčasnej dobe výhodná,“ vysvetľuje Jiří Hlaváč, partner TPA Horwath.

Celá správa s tabuľkami a porovnaniami tu.

Pre viac informácií kontaktujte:

Diana Uríčková
Comm, s.r.o.
Lýcejná 4
811 03 Bratislava
tel: +421 2 52 962 011
gsm: + 421 905 979 761
http://www.comm.sk
e-mail: urickova@comm.sk

TPA Horwath

Popredná audítorská a poradenská spoločnosť poskytujúca služby v oblasti auditu, účtovného a daňového poradenstva, podnikových financií a poradenstva pri riadení firiem. Je súčasťou globálnej siete Crowe Horwath International, ktorá patrí medzi desať najvýznamnejších audítorských, daňových a poradenských spoločností sveta. Pôsobí v 105 krajinách, kde zamestnáva viac ako 26 000 zamestnancov. V Česku pôsobí od roku 1999, na Slovensku od roku 2001.

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: