Kauza 60-eurové weby: Peniaze vymáhajú aj od neexistujúcich osôb, ESET radí faktúry ignorovať!

BRATISLAVA, 14. júna 2012 (tlacovasprava.sk) –  – Seychelská spoločnosť, ktorá chce vydolovať peniaze od Slovákov zaregistrovaných na takzvané 60-eurové weby, rozosiela elektronické faktúry aj očividne vymysleným osobám. Antivírusová a bezpečnostná spoločnosť ESET radí tieto faktúry ignorovať. Tieto webové stránky sa objavili v rokoch 2010 a 2011. Od užívateľov žiadali po registrácii poplatok za prístup na stránku, väčšinou vo výške 60 eur.

Sporné pohľadávky za neuhradený prístup na tieto spoplatnené weby nadobudla seychelská spoločnosť Flavio Contrepacore and Co. Ltd. Správou a vymáhaním pohľadávok však najnovšie poverila spoločnosť International Payment Services s.r.o. so sídlom v Bratislave, ktorá je však cez konateľa Antona Ballaya personálne prepojená so spoločnosťou BIB Services s.r.o. Tá má súdom zakázané vymáhať tieto pohľadávky. Firma International Payment Services začala pred niekoľkými dňami e-mailom rozosielať výzvy na uhradenie faktúry za využívanie týchto spoplatnených webov.

ESET radí adresátom tieto faktúry neuhradiť. „Už pri uzatváraní „zmluvy“ boli používatelia úmyselne uvedení do omylu, že sa prihlasujú do súťaže o cenu, navyše zmluvy obsahujú v rámci slovenskej legislatívy neprijateľné podmienky,“ hovorí šéf právneho oddelenia ESETu Peter Kováč.

Spoločnosť ESET radí adresátom tieto faktúry neuhradiť. „Už pri  uzatváraní  „zmluvy“ boli používatelia  úmyselne uvedení do omylu, že sa prihlasujú do súťaže o cenu, navyše zmluvy obsahujú v rámci slovenskej legislatívy neprijateľné podmienky,“ hovorí šéf právneho oddelenia ESETu Peter Kováč. „V prípade súdneho sporu bude musieť spoločnosť prevádzkujúca tieto webové stránky  dokázať, že žalovaný zmluvu naozaj uzavrel. Do formulára totiž tieto údaje mohol zadať ktokoľvek,“ dodáva Kováč.

Zaujímavosťou je, že výzvu rozposielajú aj neexistujúcim osobám s vymysleným vulgárnym menom.
Okresný súd v Prešove vydal 3. februára 2012 predbežné opatrenie, ktorým zakázal firme Online Investment Group Ltd. so sídlom na Seychelách a taktiež firme BIB Services s.r.o. z Nitry vymáhať tieto pohľadávky. Nitrianska spoločnosť to robila v mene spoločnosti Online Investment Group, tá svoje pohľadávky postúpila už menovanej seychelskej spoločnosti Flavio Contrepacore and Co. Ltd.

Antivírusové produkty ESET Smart Security a ESET NOD32 majú tieto 60-eurové weby v zozname stránok s potenciálne nebezpečným obsahom. Pri základnom nastavení týchto programov sa namiesto obsahu stránky zobrazí varovanie o blokovaní tohto webu.  V tejto súvislosti bol ESET kontaktovaný právnikom, ktorý požadoval odstránenie webov zo zoznamu stránok s potenciálne nebezpečným obsahom. Spoločnosť to však odmietla, po čom sa na stránkach objavilo tvrdenie, že sú preverené slovenskou antivírusovou spoločnosťou. ESET uskutočnil v tejto veci príslušné právne kroky na ochranu svojho dobrého mena.

O spoločnosti ESET – už 20 rokov chránime vaše digitálne svety

Spoločnosť ESET, ktorá tento rok oslavuje 20. výročie svojho založenia, je svetovým výrobcom bezpečnostného softvéru pre firemnú klientelu a domácnosti. Je lídrom na trhu proaktívnej detekcie počítačových hrozieb. Vďaka technológii Live Grid® využíva ESET dáta od dobrovoľných používateľov z celého sveta, a tak okamžite reaguje na nové hrozby. ESET NOD32 Antivirus drží rekord v ocenení VB100  testu britského Virus Bulletin, vysoko-rešpektovanej nezávislej testovacej organizácie.

ESET sídli v Bratislave, regionálne pobočky má v Prahe, ČR; San Diegu, USA; Buenos Aires, Argentína a Singapure. Výskumné centrá ESET pre analýzu malware sú okrem Bratislavy, aj v San Diegu, v Prahe, poľskom Krakove, kanadskom Montreale a v Moskve. ESET má zastúpenie vo viac ako 180 krajinách sveta.

Firma už desať rokov za sebou patrí podľa rebríčka Deloitte Technology Fast 500 EMEA medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v regióne Európy, Blízkeho východu a Afriky. Týždenník Trend ocenil ESET trikrát za sebou titulom Firma roka.

Kontakt pre médiá:

Zuzana Hošalová
Public Relations Specialist – Slovensko
Mobil: +421 917 393 115
Telefón.: +421 (2) 322 44 209 fax: +421 (2) 322 44 109
Adresa: Aupark Tower, 16. poschodie, Einsteinova 24, 851 01 Bratislava
e-mail: hosalova@eset.sk, press@eset.sk

Branislav Ondrášik
Public Relations Manager – Európa, Blízky východ a Afrika
Mobil: +421 917 393 043
Telefón.: +421 (2) 322 44 211 fax: +421 (2) 322 44 109
Adresa: Aupark Tower, 16. poschodie, Einsteinova 24, 851 01 Bratislava
e-mail: ondrasik@eset.sk, press@eset.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.