V Liptov Aréne vystavia 23 pravekých gigantov v rámci expozície „Doba ľadová – Giganti“

BANSKÁ BYSTRICA, 27. júna 2012 (tlacovasprava.sk) – Od 22. júna 2012 do 26. augusta 2012 majú návštevníci Liptov Arény (oproti Tatralandii) možnosť navštíviť unikátnu výstavu trojrozmerných modelov pravekých zvierat v životnej veľkosti „Doba ľadová – Giganti“, ktorú pripravila skupina autorov pod vedením firmy GIGANTI, spol. s r. o.

Dvadsaťtri pravekých gigantov (doplnených trojicou pravekých lovcov) zastupuje najvýraznejších a najtypickejších reprezentantov ľadových aj medziľadových dôb z Európy, Ázie, Ameriky a Nového Zélandu.

Od 22. júna 2012 do 26. augusta 2012 majú návštevníci Liptov Arény (oproti Tatralandii) možnosť navštíviť unikátnu výstavu trojrozmerných modelov pravekých zvierat v životnej veľkosti. Výstava bude otvorená v pondelok až piatok od 10:00 do 20:00 a cez víkendy od 9:00 do 20:00.

Paleontologická rekonštrukcia čiže PaleoART vzniká spoluprácou paleontológov, výtvarníkov a modelárov. Paleontológ zodpovedá za odbornú správnosť každého modelu a výtvarníci s modelármi sa zameriavajú na vizuálnu stránku modelu, dávajú mu výraz, čím sa výsledné dielo odlišuje od strnulých múzejných exponátov. Súbor 23 modelov je nielen českým unikátom, ale podobná séria verných modelov sa zatiaľ podľa dostupných informácií neobjavila nikde vo svete.

Medzi najväčšie exponáty patrí známy – štyri metre vysoký – mamut a v Južnej Amerike hojne rozšírený šesť metrov dlhý pozemný leňochod (megatérium). Spolu s ním obýval juhoamerický kontinent dvojtonový glyptodon, príbuzný dnešného pásovca. Návštevníkov tiež určite prekvapí obrovský jednorohý nosorožec (elasmotérium) alebo rodinka dvojmetrových severoamerických veľbobrov, ktoré však nie sú považované za príbuzných dnešných staviteľov hrádzí, ale za slepú vývojovú vetvu.

Strednou Európou sa preháňal veľdaniel (megaloceros) s viac ako trojmetrovým parožím, ale aj mohutný srstnatý nosorožec alebo nedávno vyhynutý pratur. Medzi menšie modely patrí napríklad americký šabľozubec (smilodon) prezývaný šabľozubý tiger alebo jaskynný lev. Zvláštnym a jedinečným velikánom výstavy je bezkrídly, takmer štvormetrový exotický vták moa z Nového Zélandu. Veľký záujem návštevníkov možno očakávať pri „loveckej scéne“, kde obrovský medveď (arctodus) útočí na prekvapených lovcov.

Kolekcia vznikla na základe obrovského ohlasu, ktorý vyvolala výstava v Plzni (na jar 2010), po ktorej boli exponáty zapožičané na niekoľkoročné turné do Južnej Ameriky (mestá Bogota, Medellin, Bucaramanga, Cali a ďalšie). Výstava bude otvorená v pondelok až piatok od 10:00 do 20:00 a cez víkendy od 9:00 do 20:00.

Zaujímavosti výstavy

Cena výstavy
Presnú cenu nie je možné vypočítať, pretože kolekcia nie je na predaj, ale možno povedať, že výrobná cena kolekcie zodpovedá niekoľkým drahým športovým autám.

Rekordy výstavy
Najväčším a najťažším modelom je mamut – 5,6 metra dlhý, 750 kg vážiaci. Na modeloch je použité celkovo pol tony železa na vnútorné kostry. Celková osrstená plocha zodpovedá približne opone Národného divadla v Prahe. Ak by sme dali všetky odliatky zubov na jednu hromadu, vážila by 5 kg. Najakčnejšiu pozíciu má šabľozubý tiger, s ktorým sa bude možné nechať aj špeciálne vyfotografovať.

Výrobné postupy
Naše modely sú vytvárané na základe spolupráce vedcov (konkrétne RNDr. Martina Mazucha, PhD.) a umelcov (naša skupina má celkom 25 členov). PaleoART vychádza z myšlienky, že vedec nie je schopný vytvoriť uveriteľnú kópiu a umelec bez dozoru zase nie je schopný vytvoriť dôveryhodný model. Spolupráca dáva šancu vzniknúť modelom, ktoré sú odborne korektné (správne pomery jednotlivých častí tela podľa kostry) a zároveň sú v uveriteľných pózach (pozícia vždy reprezentuje reálnu možnú životnú situáciu – žiadne múzejné modely „s upreným pohľadom kamsi do diaľky“).

Trocha technológie
Pri výrobných postupoch sa snažíme o maximálnu možnú bezpečnosť tých, ktorí prídu s modelom v budúcnosti do kontaktu. Preto je oceľová výstuž výrazne naddimenzovaná. Použitý penový polystyrén je samozhášavý (EPS 100) a nekladie žiadne zvláštne protipožiarne požiadavky.

Časová náročnosť výroby
Priemerná doba na výrobu jedného modelu je zhruba 4 mesiace, pri výrobe väčšieho množstva modelov je potrebné vždy vytvoriť špeciálny optimalizovaný harmonogram využitia času (realizácia 17 modelov trvala 8 mesiacov).

Viac na: www.giganti.cz

Niečo navyše…
Počas výstavy „Doba ľadová – Giganti“ bude v Liptov Aréne umiestnené taktiež najväčšie európske zrkadlové bludisko so 165 zrkadlami, ktoré bude doplnené krištáľovým bludiskom tvoreným čírymi sklami.

Michal Bariak | Area Marketing Manager
CBRE Property Management, s.r.o. | Marketing
EUROPA SC | Na Troskách 25 | Banská Bystrica | 974 01 | Slovak Republic
F +421 48 411 22 17 | T +421 48 413 20 52 | M +421 911 255 696
michal.bariak@cbre.com | http://www.cbre.eu | http://www.emcm.eu

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.