Podľa poslednej štúdie 78% opýtaných firiem nevie jasne deklarovať legálnosť používaného softvéru

BRATISLAVA, 2. júla 2012 (tlacovasprava.sk) – Protipirátska organizácia Business Software Alliance vykonáva po celom Slovensku pravidelné kontroly a kampane proti nelegálnemu softvéru. Jej posledná jarná kampaň 2012 priniesla závažné odhalenia. Z celkového počtu 6622 malých firiem deklarovalo používanie legálneho softvéru iba necelých 22%.

„Naskytá sa otázka čo je so zvyšnými 78%-tami“, hovorí JUDr. Adriana Tomanová, právna zástupkyňa spoločnosti Business Software Alliance na Slovensku. „Máme ich dáta posunúť polícii na preverenie, alebo naďalej pokračovať v edukačných kampaniach a vyzývať majiteľov firiem, aby si používaný softvér zodpovedne skontrolovali , lebo použitie nelegálneho softvéru je trestný čin? Nie sme zástancami radikálnych krokov, ale nemôžeme sa nečinne prizerať, ak máme podozrenia na softvérové pirátstvo,“ uzatvára JUDr. Tomanová.

Kampaň prebiehala v období od marca do mája 2012. Listom boli oslovení majitelia hlavne malých firiem, aby si skontrolovali  používaný softvér a deklarovali jeho  legálne nadobudnutie 20 firiem pritom požiadalo o odklad takejto kontroly a oznámilo, že táto prebehne vo firmách v dohľadnej  dobe. Na porovnanie, BSA realizovalo podobnú kampaň pre veľké a stredné firmy na jeseň 2011. Vtedy deklarovalo používanie legálneho softvéru 34,83% z celkového počtu 4 000 kontrolovaných firiem.
Celková miera počítačové pirátstva pritom prvýkrát klesla na Slovensku na 40 percentuálnych bodov v porovnaní s minulým obdobím.

BSA naďalej vyzýva aj širokú verejnosť, aby sa nebála a nahlásila firmy  podozrivé z používania alebo predaja nelegálneho softvéru na adresu: slovakia@bsa.org

Ďalšie informácie poskytne:
Margareta Gačková, PR consultant BSA
e-mail: gackova@devoncommunication.sk; telefón: +421 911 234 774
http://www.bsa.sk; http://www.bsa.org

O organizácii Business Software Alliance (BSA)
Business Software Alliance (www.bsa.sk) je poprednou celosvetovou organizáciou, ktorá sa zaoberá presadzovaním bezpečného a legálneho digitálneho sveta. BSA je hovorcom svetového komerčného softvérového priemyslu a jeho hardvérových partnerov smerom k štátnym inštitúciám a na medzinárodnom trhu. Členské spoločnosti BSA predstavujú najrýchlejšie sa rozvíjajúce priemyslové odvetvie na svete. BSA podporuje inovácie technológií vzdelávaním a iniciatívami v oblasti ochrany autorských práv, on-line bezpečnosti, obchodovania a elektronického obchodu. K členom BSA patrí Adobe, Apple, Autodesk, Avid, Bentley Systems, CNC, Corel, Famatech, Microsoft, Monotype, Quark, Quest Software, Solid Works, Siemens PLM Software, Symantec a The Mathworks.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.