BENCONT: Cena priemerného nového bytu v Bratislave klesla, hodnota za meter štvorcový stúpa

BRATISLAVA, 19. júla 2012 (tlacovasprava.sk) – Predaj nových bratislavských bytov sa v druhom štvrťroku 2012 nezastavil, predalo sa 471 nových bytov za priemernú cenu 1 694 €/m2 bez DPH. Priemerná cena ponúkaných bytov oproti prvému štvrťroku opäť klesla (145 vs 142 tisíc – bez DPH) a cena za meter štvorcový sa zvýšila o 35 € na priemerných okolo 1884 €/m2 bez DPH (2 260€/m2 s DPH). Mediánová resp. stredná, hodnota nového bytu v súčasnej bratislavskej ponuke dosahuje 118 000 € bez DPH. Vyplýva to z pravidelnej, už šiestej, analýzy spoločnosti BENCONT INVESTMENTS, ktorá skúmala 118 bratislavských projektov ponúkajúcich dovedna 3 236 voľných bytov.

V najbližšom období nepredpokladáme výrazné oslabenie dopytu, z iných ako sezónnych dôvodov. Naopak, postupné čistenie trhu si uvedomuje viacero developerov a trh na strane ponuky začne ožívať. Výraznejšie oživenie by mohlo nastať už na jeseň tohto roka. Svedčia o tom aj správy, ktoré hovoria o prehodnocovaní zamrazených projektov a ponuky na predaj projektov v rôznych štádiách riešenia, ako sú napríklad projekty Jarabiny, Klingerka alebo Twin City,“ hovorí Marek Reguli, vedúci analytického tímu BENCONT INVESTMENTS. „Dnes sa dobre predávajú najmä dvoj a trojizbové byty s rozlohou 55-75 m2, preto predpokladáme úpravu pôvodných plánov výstavby nových projektov smerom k posilneniu tohto segmentu,“ dodáva. Cena najatraktívnejších –  dvojizbových – bytov, dosiahla v priemere 82 000 € – čo je dôsledok predaja tzv. štartovacích bytov.

Predaj bytov sa v porovnaní štvrťrokov síce mierne spomalil, no stále si drží relatívne dobrú kondíciu – nad 150 predajov mesačne. Ponuka sa však aj v druhom štvrťroku zúžila (z 3457 na 3236). Na trhu sa predalo väčšie množstvo veľkých bytov, čo stálo za poklesom absolútnej priemernej ceny o 2700 € na 142 300 € za ponúkaný byt bez DPH. Dobre sa predával aj segment lacných bytov, čo zapríčinilo rast jednotkovej ceny bytu (cena za meter štvorcový). Potvrdzujú sa teda závery z predchádzajúcej analýzy (1Q/2012), že ceny bytov merané v €/m2 na trhu sa začnú postupne vyrovnávať a bude dochádzať k ich miernemu rastu. O miernom raste cien svedčí aj už spomínaný rast absolútnej mediánovej (strednej) ceny bytu o 1000 €.

Kontakt pre médiá:
Ľudovít Tóth, event2all
0907 982 221, toth@event2all.sk

Spoločnosť BENCONT INVESTMENTS patriaca pod BENCONT Group, sa od roku 2008 zaoberá analýzami realitného trhu a komodít pre vlastné potreby a potreby svojich klientov. Analýzy realitného trhu publikuje a uzatvára každý kalendárny štvrťrok. Jej sesterské spoločnosti realizujú okrem iného projekty Jurský obytný park vo Svätom Jure, Nový Martin v Martine a apartmánový dom Família v Novom Smokovci. Viac nájdete na http://www.bencontinvestments.sk.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.