Poštová banka a SNM pozývajú na Bojnický zámok, ktorý ožije storočnými bábkami (FOTO)

BRATISLAVA, 31. júla 2012 (tlacovasprava.sk) – Zavrite oči, podajte ruku a nechajte sa uniesť do histórie bábkového divadla. Poštová bankaSlovenské národné múzeum prinesú v dňoch 6. – 11. augusta na Bojnický zámok jedinečné bábkové predstavenia Slovenského marionetového divadla – Johanes Faust a Gašparko putuje do Turecka.

Poštová banka a SNM prinesú 6. – 11. augusta na Bojnický zámok predstavenia Slovenského marionetového divadla – Johanes Faust a Gašparko putuje do Turecka.

Na klasickom pódiu divadelného šiatra ožijú viac ako storočné bábky. Tie budú rozprávať príbehy dávno minulé, no so stále aktuálnym odkazom. Vďaka projektu Slovenského marionetového divadla sa obnovila tradícia historického bábkového divadla, ktoré hrávali po štyri storočia európski komedianti. Jeho vytvorenie je prejavom úcty k starým bábkarským majstrom. Bábky zo zbierky posledného tradičného bábkara Antona Anderleho ožívajú, vystupujú z múrov múzeí k veľkým i malým divákom.

„Celý projekt Slovenské marionetové divadlo je stredoeurópsky unikát, pretože v okolí nikto nič podobné nerobí. Je málo ľudí, ktorí sa tomu venujú a postupne potomkovia tradičných bábkarov vymierajú. Tradícia mizne a my sme sa ju rozhodli oživiť. Sme presvedčení o tom, že je nutné a potrebné, aby bábkarská tradícia nevymizla, ale bola zachovaná pre ďalšie generácie. Keď nepoznáme svoju vlastnú históriu, nemôžeme rásť, ísť ďalej a budovať súčasnosť,“ myslí si principál marionetového divadla Gejza Dezorz.

Aj Poštová banka je súčasťou tradícií a spolu so Slovenským národným múzeom ich chce uchovávať pre každého. Viac než storočné bábky zo zbierok Antona Anderleho ožili práve vďaka nej. „Poštová banka si ctí kultúrne hodnoty a tradície. Aj preto opätovne prinášame marionetové divadlo pre každého, kto chce zažiť jedinečné predstavenia plné humoru, ľudovej múdrosti i romantiky. Vstup na všetky predstavenia bude bezplatný, aby si jeho atmosféru mohol vychutnať skutočne každý ,“ hovorí podpredsedníčka predstavenstva Poštovej banky Dana Kondrótová.

Na aké predstavenia sa môžete tešiť:

Johanes Faust

– najznámejšia hra, ktorú hrávali putujúci európski bábkari od 17. do 19. storočia. Vtipne podaná hra o hraniciach ľudského poznania s typickým humorom sluhu Gašparka vyniká atraktívnosťou bábkového predstavenia, kúzlami a strašidelnou zábavou čertov, ktorí Fausta odnesú do pekla.

Gašparko putuje do Turecka

– hra pre malých aj veľkých o úteku a návrate princeznej, ktorá padla do rúk tureckému sultánovi. Komédia o láske a bojoch, víťazstve a odpustení, ako to už v každom dobrom romantickom príbehu býva.

Kontakt pre doplňujúce informácie:
Eva Sagálová, hovorkyňa Poštovej banky, 0910 511 406, eva.sagalova@pabk.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.