Petržalčania sa podľa matrikárky sobášia v Sade Janka Kráľa, na lodi ale aj v nemocnici

BRATISLAVA, 3. augusta 2012 (tlacovasprava.sk) – Pre svadobné fotografie v Petržalke si páry  najčastejšie vyberajú Sad Janka Kráľa a jeho gotickú vežu františkánskeho kostola z 12. storočia, romantické miesta pri Chorvátskom jazere, okolie Veľkého Draždiaka, nábrežie Dunaja a najnovšie aj historický vojenský bunker. Niektorí snúbenci sú naozaj originálni. Vedela by o tom rozprávať petržalská matrikárka Kristína Majorová.

V  Petržalke si svoje povestné „áno“ milujúce páry povedia najčastejšie v sobášnej miestnosti na Jiráskovej ulici č. 3, alebo za poplatok prídu sobášiaci aj na iné miesto obradu. Kde všade sa už oddávajúci prihovárali petržalským zaľúbencom?

Na aké zážitky si spomenula petržalská matrikárka?

Sobášili sme už v reštauráciách Tarpan, Pod dubom, Bombon, Technopol, na Draždiaku v  Oáze, v Aucaffe, na lodiach pri Dunaji z petržalskej strany a samozrejme aj v Sade Janka Kráľa na rôznych miestach. Máme však aj úradné sobáše bez hudby a recitácie – tie vykonávame v zasadačke nášho miestneho úradu na Kutlíkovej ul. 17 . Tento rok sme mali už 15 takýchto sobášov. Nuž a sobášime aj v nemocnici, ak jeden zo snúbencov už nemôže prísť do sobášky.

Zážitkov máte isto veľa. Ktorý sobáš vás zaujal najviac svojou originalitou?

Jednoznačne to bol sobáš motorkárov s úspešným pokusom o zápis do Guinessovej knihy rekordov o najdlhší motorkársky svadobný sprievod. Bolo to 6. mája 2000,  keď  Petra a Annu k oltáru odprevadilo viac ako 1 300 motoriek a viete si predstaviť to dunenie motoriek… Všetci boli oblečení v čiernom koženom motorkárskom oblečení –  ženích, nevesta aj všetci hostia.

Kedysi, aby bolo manželstvo šťastné, musela mať nevesta na sebe niečo požičané. Poverčivosť sa dodnes nevytráca.

Mali sme napríklad  prosbu českej dvojice, aby bol  sobáš v presne určenú hodinu a minútu 9. 9. 2009 o 9. hodine, lebo podľa  horoskopu  iba vtedy bude toto manželstvo šťastné. Niektorí veria na numerológiu. V tento istý magický dátum sme sobášili už šiesty pár, keď mi do  „sobášky“ zatelefonovala kolegyňa z matriky, že na miestny úrad prišiel ďalší pár a veľmi rád by uzavrel manželstvo hneď. Aj siedmemu  sme vyhoveli. Kolegyňa skontrolovala potrebné doklady a poslala pár za mnou do sobášnej sály. Nuž a naposledy sa nás nezáväzne pýtali, či sobášime 12. 12. 2012.

Často sa stáva, že prídu snúbenci a  chceli by uzavrieť manželstvo okamžite. Dokonca jeden pár prišiel k vám už zo svedkami aj kameramanom.

Aj tí, ktorým je naponáhlo, najprv musia predložiť dokumenty, vyplniť žiadosť o uzavretie manželstva, ktorú si môžu naštudovať už doma na webovej stránky http://www.petrzalka.sk. Čakala by som teda, že nemôže nastať žiadne nedorozumenie. Občas nás niekto prekvapí. Napríklad pri vypĺňaní žiadosti o uzavretie manželstva sa pýtam na stav pred uzavretím manželstva, aby som vedela, či potrebujú rozsudok, nuž a dozvedela som sa viac, ako som potrebovala. Odpoveď bola totiž : vo štvrtom? alebo treťom mesiaci? Slečna mala na mysli tehotenský stav. No a niekoho rozosmejem, keď sa spýtam, či sú slobodní, že vraj, keby neboli, nemôžu prísť ku mne. Neuvedomujú si, že môžu byť aj rozvedení, alebo vdovci. My to potrebujeme správne zaevidovať. Stane sa aj, že nevesty by sa už najradšej podpísali novým priezviskom po manželovi, neuvedomujú si, že ešte nepovedali ani „áno“. Opatrne ich usmerníme, že zatiaľ sú slobodné…

Mária Grebeňová-Laczová
tlačová tajomníčka
Miestny úrad Mestskej časti Bratislava-Petržalka
Kutlíkova 17, 852 12 Bratislava
Tel.:    0904 466 391
Tel.: + 421-2-68 286 877
Fax : + 421-2-63 823 908
E-mail : maria.grebenova@petrzalka.sk
Kancelária č. 117, 1. poschodie

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.