Nové hrozby na internete podľa AVG: Pinterest.com hlási podozrivé príspevky na nástenkách

BRATISLAVA, 22. augusta 2012 (tlacovasprava.sk) – Aké sú nové hrozby na internete podľay AVG?

1. Pinterest.com hlási podozrivé príspevky na nástenkách používateľov!

Podľa jednej z obetí kyberzločincov sa na Pinterest profile vždy po pár dňoch otvorila nová nástenka s týmito grafickými obrázkami. Po zmene prihlasovacích údajov ale problém zmizol.

Americká sociálna sieť Pinterest.com je v súčasnej dobe najrýchlejšie rastúcou webovou službou a už aj ona sa stala terčom kyberzločincov. Počet zaregistrovaných používateľov čoskoro presiahne dvadsaťmiliónovú hranicu. V januári 2012 sa Pinterest.com stala dokonca stránkou, ktorá prekročila hranicu 10 miliónov nových používateľov mesačne najrýchlejšie v histórii. Počet jej používateľov rastie i na Slovensku.

Pinterest je sociálna sieť založená čisto na vizuálnom obsahu. Slúži pre zdieľanie fotografií a obrázkov na tematické nástenky, na ktoré sa obrázky “pripínajú”. Medzi najčastejšie témy patria umenie, móda, dizajn, jedlo, cestovanie, architektúra, autá alebo zaujímavé plagáty.

Rovnako ako všetky ostatné sociálne siete sa i Pinterest  nedávno stal terčom kyberzločincov. Používatelia zaznamenali na svojich nástenkách podozrivé príspevky a mnohým používateľom bol zamietnutý prístup na ich účet. Podvodníci totiž ich účty skryli a posielali im obrázky s podozrivými odkazmi.

IT podpora Pinterestu sa o probléme našťastie včas dozvedela a zrušila niekoľko účtov podozrivých zo šírenia spamu. Zároveň tiež informovala stávajúcich používateľov o potenciálnom nebezpečenstve a prostredníctvom emailu ich nabádala k opatrnosti voči akýmkoľvek podozrivým zmenám na ich účtoch.

„Potom, čo sme objavili nezvyklú aktivitu na Vašej nástenke, odhlásili sme všetkých, ktorí na nej boli prihlásení, a obnovili sme Vaše heslo. Vytvorenie nového hesla ochráni Váš účet i obsah Vašej nástenky,“ bolo napísané v rozoslaných emailoch.

Správcovia sociálnej siete Pinterest pridávajú niekoľko pravidiel, ktorých dodržiavanie vám pomôže zabezpečiť váš Pinterest účet:

– Použite bezpečné heslo zložené zo znakov a/alebo čísel.
– Použite unikátne heslo – nepoužívajte rovnaké heslo na iných webových stránkach.
– Vaše heslo s nikým nezdieľajte. Pinterest od vás nikdy nebude vyžadovať vaše heslo (emailom, sms správou ani iným spôsobom).
– Pinterest chce vedieť vaše heslo iba pri prihlasovaní na Pinterest.com alebo do oficiálnej aplikácie. Aplikácie sú vždy zadarmo a sú zverejňované Pinterestom, alebo spoločnosťou „Cold Brew Labs“.
– Internetová adresa vždy obsahuje Pinterest.com. Existujú tiež stránky support.pinterest.com a m.pinterest.com, ale pinterest.
čokoľvekiné.com neexistuje! Ak si nebudete istí webovou stránkou, ktorá vyžaduje vaše heslo, navštívte oficiálnu stránku Pinterest.com a prihláste sa tam.

Buďte obozretní, keď ste online. Nikdy nevypĺňajte osobné informácie v podozrivých dotazníkoch, najmä ak vám ponúkajú niečo, čo znie moc dobre na to, aby to bola pravda.

2. Pozor na falošné žiadosti o priateľstvá

V používateľovom účte sa okrem iného začali objavovať čudné žiadosti o priateľstvo, často od atraktívnych mladých žien so zaujímavými fotografiami.

O ostatnom nebezpečenstve, ktoré súvisí s blackhole exploitom na Facebooku, sme vás už informovali. V používateľovom účte sa okrem iného začali objavovať čudné žiadosti o priateľstvo, často od atraktívnych mladých žien so zaujímavými fotografiami.

Niektoré z nich vyzerali napr. takto:
Spoločnosť AVG pred týmito Blackhole Exploit Kit Type 2314 ochránila milióny používateľov.  Počas prvých šiestich až siedmich hodín bolo odhalených približne 1,3 miliónov takýchto podvodov .

3. Podvodné darčekové certifikáty

Nedávno sa znovu objavili spamové emaily s podvodnými darčekovými certifikátmi. Prezradí ich príloha – namiesto avizovaného certifikátu je totiž priložený súbor s ikonou Adobe PDF a koncovkou EXE, čo by si možno máloktorý používateľ všimol.

Z toho vyplýva jasné poučenie: neverte zázračným emailom, ktoré vám sľubujú akúkoľvek výhru alebo niečo zadarmo, a nikdy nespúšťajte priložené súbory.

Výskumníci AVG diagnostikovali tento spam ako jeden z variantov Trojského koňa.

Celá správa s ukážkami tu.

Barbora Dlabáčková
BEST Communications
Všehrdova 560/2, 110 00 Praha 1
Tel: +420 257 534 867
Mobile: +420 602 161 138
http://www.bestcg.com

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.