Mladí umelci by mali s projektom Freshmen´s priniesť čerstvý vietor do umeleckej brandže

BRATISLAVA, 30. augusta 2012 (tlacovasprava.sk) – Umelecká sféra sa už roky potýka s problémom uplatnenia mladých talentov. Práve absolventi či ešte len študenti sa nevedia presadiť a zaujať verejnosť tým správnym spôsobom. Mnohokrát o našich nádejných talentoch vie len hŕstka odborného publika. To by však už čoskoro mohol zmeniť nový projekt Freshmen´s.

Počas štúdia na vysokej škole skrsla mladým chalanom z občianskeho združenia Galéria VI v hlavách jednoduchá myšlienka spojiť šikovných študentov a ich tvorbu so širšou verejnosťou a dať tak potenciálnym záujemcom o kvalitné a čerstvé umenie nástroj, ako sa k nemu dostať, ako ho poznávať a zamilovať si ho.

Freshmen´s nehodlá zostať iba vo virtuálnej realite. Prvá výstava sa uskutoční 3. septembra 2012 v priestoroch KC Dunaj.

Týmto nástrojom by mala byť virtuálna galéria Freshmen´s, ktorá by mala priniesť čerstvý vietor do vzťahov umelec — dielo — kurátor — publikum. Podstatou projektu je priblížiť mladých čerstvých umelcov a absolventov umeleckých škôl aj širšiemu publiku, vzdelávať umelcov aj verejnosť a prostredníctvom čestných kurátorov priniesť na dosah kvalitné umenie naozaj každému. Projekt však nekončí len v online rovine. Jeho súčasťou majú byť postupne pravidelné reálne výstavy, prednášky či umelecký networking. Práve nimi chcú prepojiť virtuálnu realitu so skutočným životom.

Ako architektom sa nám často stávalo, že naši klienti nevedeli vypátrať umelca, ktorého dielo by si hrdo a za prijateľných podmienok vedeli predstaviť ako súčasť svojho života. To vyústilo v snahu niečo s tým urobiť a tak sa postupne formovala myšlienka online galérie a interaktívnej platformy Freshmen´s, “ objasňuje vznik myšlienky Michal Lošonský z Galérie VI.

Zo starého nábytku neobyčajný výstavný systém

O tom, že Freshmen´s nehodlá zostať iba vo virtuálnej realite svedčí aj prvá výstava, ktorá sa uskutoční už budúci pondelok 3. septembra v priestoroch KC Dunaj, kde združenie pôsobilo posledných šesť mesiacov v kreatívnom inkubátore QuickKancle. Spolu so zoskupením WOVEN predstaví nezvyčajný výstavný systém z „recyklovaných“ častí nábytku. Ten má prezentovať základné myšlienky celého projektu Freshmen´s. Vernisáž sa koná v rámci openparty už spomínaného kreatívneho inkubátora, na ktorej sa predstavia aj ďalšie združenia, ktoré v ňom budú môcť pracovať pol roka zadarmo. Hlavnou témou debát bude spájanie oboch koncov umenia, od umelcov cez kurátorov po obdivovateľov.

Ako sa zapojiť?

Ak máte záujem byť pri vývoji zaujímavého projektu už od začiatku, ste umelci, kurátori, grafici alebo marketéri, kontaktovať môžete tvorcov projektu prostredníctvom emailu hello@freshmens.com. Momentálne finišujú prípravy webovej stránky http://www.freshmens.com, ktorá bude prístupná prvým záujemcom cez pozvánky už koncom septembra. Pre širokú verejnosť bude sprístupnená začiatkom nového roku, kedy by mal byť jej obsah naplnený najčerstvejším prírastkami z umeleckej branže.

Barbara Klimeková
projektovy koordinator
Kreativny inkubator pre neziskovky QuickKancle v KC Dunaj
+421 918 692 089
barbara.klimekova@back-space.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.