*
článok
Ekonomika, TLAČOVÉ SPRÁVY

Rebríčeka CE TOP 500: Tržby najväčších slovenských firiem rástli, zostávajú však pod priemerom regiónu

BRATISLAVA, 6. septembra 2012 (tlacovasprava.sk) – Zastúpenie slovenských spoločností v rebríčku päťsto firiem zoradených podľa tržieb v regióne strednej a východnej Európy medziročne vzrástlo z 28 na 31. Pozíciu lídra medzi firmami v SR si rovnako ako vlani udržal výrobca automobilov Volkswagen (v celkovom rebríčku obsadil 17. miesto) pred spoločnosťou Slovnaft (v rebríčku obsadila 20. miesto). V prvej päťdesiatke firiem s najvyššími tržbami sa umiestnili ešte ďalšie štyri slovenské spoločnosti. Vyplýva to z výsledkov rebríčka CE TOP 500, ktorý zverejnila spoločnosť Deloitte.

Najväčšie firmy v regióne zaznamenali medziročne nárast výnosov o 9,8 % (ide o nárast mediánu výnosov) a nadviazali tak na pozitívny trend z roku 2010. Celkové výnosy slovenských firiem v rebríčku vzrástli o 12 % na 42 miliárd EUR, čo je pod priemerom 17 % celkových tržieb v regióne vo výške 707,4 miliardy EUR. Prekračuje to úroveň výnosov z roku 2008, teda pred vplyvom globálnej recesie.

Pozíciu lídra medzi firmami v SR si rovnako ako vlani udržal výrobca automobilov Volkswagen (celkovo 17. miesto) pred spoločnosťou Slovnaft (20. miesto). V prvej 50 firiem s najvyššími tržbami sa umiestnili ešte ďalšie 4 slovenské spoločnosti.

Hoci celková výška výnosov podáva pozitívny obraz o ekonomickej situácii popredných podnikov v stredoeurópskom regióne, priemerná čistá ziskovosť klesla v priebehu roka 2011 o 3,5 %. Výsledky za prvé tri mesiace roku 2012 naznačujú pokračujúci nárast výnosov, ale iba o polovicu v porovnaní s rokom 2011. To môže predznamenávať ďalšie blížiace sa spomalenie ekonomiky.

„Ani skutočnosť, že sa krajinám v našom regióne darí lepšie ako mnohým spoločnostiam v iných regiónoch, neznamená, že sme imúnni voči takmer každodennému vplyvu turbulencií, ktoré aj naďalej otriasajú našimi prepojenými ekonomikami,“ uviedol Alastair Teare, generálny riaditeľ spoločnosti Deloitte v strednej Európe.

„V tomto prostredí plnom výziev existuje jeden stály hnací mechanizmus, ktorý ovplyvňuje každodenné rozhodovanie podnikov o tom, ako reagovať na také problémy, a tým je schopnosť líderstva. Preto sa v tohtoročnej správe zameriavame na zásadný význam líderských schopností na všetkých úrovniach pre dosiahnutie organizačného i trhového úspechu,“ dodal A. Teare.

Z pohľadu jednotlivých odvetví si domáci finančný sektor počínal podobne ako vlani. Slovenská sporiteľňa sa v celkovom rebríčku medzi bankami umiestnila opäť na 17. mieste, VÚB  na 19. mieste a Tatra banka na 26. a ČSOB na 45. mieste. Medzi poisťovňami si o dve priečky polepšila Allianz – Slovenská poisťovňa (8. miesto), za ňou nasleduje poisťovňa Kooperativa.

V odvetví výroby dominuje  automobilový a energetický a ťažobný priemysel, pričom významný podiel na raste mal zahraničný dopyt. Najlepšie umiestnenie medzi slovenskými firmami patrí už spomínanému výrobcovi automobilov Volkswagen (17. miesto), darilo sa aj spoločnosti Kia Slovensko (36. miesto v regióne) naopak trnavská automobilka PSA (106. miesto) ako jediná z troch slovenských výrobcov automobilov zaznamenala mierny pokles tržieb.

Vo výrobe vďaka poklesu po LCD televízoroch zaznamenal galantský Samsung Electronics prepad tržieb o tri percentá (39. miesto v regióne) na čo doplatila aj firma, ktorá zaznamenala najväčší prepad tržieb Foxconn (193. priečka). Naopak  darilo sa spoločnostiam Matador (396. priečka), či firme Železiarňam Podbrezová (494. priečka), ktorá sa do rebríčka vrátila po niekoľkých rokoch. V sektore energetiky dominuje Slovnaft (20. miesto v regióne), ktorý si v porovnaní s minulým rokom polepšil o jedenásť miest, za ním nasleduje SPP (38. miesto) a prvú trojku uzatvára U.S. Steel Košice, ktorý sa vďaka externým faktorom  (napr. vyššie náklady na nerastné suroviny) dostal do červených čísiel a klesol o jedenásť priečok v rebríčku (58. miesto).

Popredné miesta regionálneho rebríčka patria rovnako ako v predchádzajúcich rokoch petrochemickým a energetickým spoločnostiam. K najväčšiemu nárastu zastúpenia v rebríčku došlo vo výrobnom sektore (rast o 13 firiem na celkových 129). Najmenej sa darilo podnikom zo spotrebiteľského priemyslu a dopravy (prepad na 152 zo 157 v predchádzajúcom roku) a firmám z odvetvia technológií, médií a telekomunikácií (pokles z 39 spoločností v roku 2010 na 34 v roku 2011). Najväčší nárast firiem v rámci krajín zaznamenala Ukrajina (zo 43 na 50), naopak najviac firiem z rebríčku ubudlo Poľsku (zo 173 na 167) a Maďarsku (z 68 na 58).

V priebehu roka 2011 bol rast výnosov v takmer všetkých skúmaných odvetviach stabilný. K mimoriadne výraznému nárastu došlo v stavebnom sektore, kde vďaka prípravám na Euro 2012 vzrástli priemerné výnosy o 21 %. Výsledky výrobného sektora boli tiež veľmi dobré, a to predovšetkým vďaka výkonnosti v spracovateľskom priemysle. Vzrástli aj výnosy spoločností podnikajúcich v oblasti energie a prírodných zdrojov.

Celá správa s tabuľkami tu.

Podrobné tabuľky, komentáre a ďalšie informácie sú k dispozícii na: www.deloitte.com/cetop500

Deloitte označuje jednu, resp. viacero spoločností Deloitte Touche Tohmatsu Limited, britskej súkromnej spoločnosti s ručením obmedzeným zárukou (UK private company limited by guarantee), a jej členských firiem. Každá z týchto firiem predstavuje samostatný a nezávislý právny subjekt. Podrobný opis právnej štruktúry spoločnosti Deloitte Touche Tohmatsu Limited a jej členských firiem sa uvádza na adrese http://www.deloitte.com/sk/onas.
Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenstva a finančného poradenstva klientom v mnohých odvetviach verejného a súkromného sektora. Vďaka globálne prepojenej sieti členských firiem vo viac ako 150 krajinách má Deloitte svetové možnosti aj dôkladnú znalosť miestneho prostredia, a tak môže pomáhať svojim klientom dosahovať úspechy na všetkých miestach ich pôsobnosti. Približne 182 000 odborníkov sa usiluje, aby sa Deloitte stal štandardom najvyššej kvality.

Kontaktná osoba:

Diana Karaffová
Marketing & Communication Senior Coordinator
Tel: +421 2 582 49 187
Fax: +421 2 582 49 111
Mob: +421 917 615 327
Email:dkaraffova@deloitteCE.com

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: