ČEKIA: Maďarsko láká české i slovenské firmy, v posledních letech se stalo skrytým daňovým rájem

PRAHA, BRATISLAVA, 10. septembra 2012 (tlacovasprava.sk) – Maďarsko se v posledních letech stalo skrytým daňovým rájem pro české i slovenské firmy. Od roku 2009 do poloviny letošního roku se počet českých firem ovládaných z Maďarska zvýšil o 41 % na 944 společností, v případě Slovenska dokonce o polovinu na necelých 10 000 podnikatelských subjektů. Důvodem jsou nízké daně pro malé a střední firmy, osvobození od daní z dividend a kapitálových zisků, stejně jako zdanění příjmů plynoucích z licenčních poplatků ve výši 5 %. Statistiky o maďarských vlastnících českých a slovenských firem 10. září zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA), člen nadnárodní skupiny Bisnode.

Maďarsko se v posledních letech stalo skrytým daňovým rájem pro české i slovenské firmy.

Tempo růstu počtu českých a slovenských firem, které jsou kontrolovány vlastníky s oficiálním sídlem v Maďarsku, je v posledních třech letech impozantní,“ říká analytička agentury ČEKIA, Petra Štěpánová s tím, že se Maďarsko stává nenápadným evropským daňovým rájem.  V rámci Evropy je Maďarsko, spolu se Španělskem, podle ratingu poradenské společnosti Dun & Bradstreet, nejhůře hodnocenou zemí, a to na úrovni středního rizika návratnosti investice „Maďarská ekonomika není právě v dobré kondici, a tak se zdá, že tamní vláda hledá různé způsoby, aby podpořila budoucí růst,“ uvedla dále Petra Štěpánová.

„Ve srovnání s Českou republikou nebo Slovenskem je největší výhodou v oblasti daňového plánování úleva pro společnosti mající příjmy z licenčních poplatků. Daňový systém umožňuje maďarským společnostem zahrnout do daňového základu pouze 50 % z celkových poplatků utržených za užití licenčních práv. Efektivní daňová zátěž tak dosáhne pouhých 5 % pro firmy s celkovým příjmem do 50 milionů korun a 9,5 % pro větší společnosti. Této konkurenci Česko nebo Slovensko s korporátní daní ve výši 19 % obtížně odolávají. Nespornou výhodou je i to, že Maďarsko neuvaluje srážkovou daň na výplatu dividend, úroků či licenčních poplatků do jakékoli země včetně offshore daňových rájů. Díky těmto daňovým pobídkám je Maďarsko atraktivní zejména pro podnikatele oceňující geografickou blízkost. Problémem však zůstává nestabilita daňových zákonů daná vládními experimenty a mimořádná administrativní náročnost podnikání. Z těchto důvodů lze předpokládat, že země bude mít nadále v daňovém plánování své místo, ale pozice a výhodnosti Kypru nebo Nizozemska nikdy nedosáhne,“ říká Michal Friedberger, obchodní ředitel Akont Trust Company s tím, že určitou roli v rostoucím počtu maďarských firem hraje také skutečnost, že do Maďarska v posledních letech přesunuly své centrály pro střední Evropy mnohé nadnárodní firmy. Ty pak ovládají dceřiné společnosti v okolních zemích. Stejně tak expanze maďarského kapitálu do sousedních zemí má na změny vlastnické struktury nezanedbatelný vliv.

Celá správa s tabuľkami tu.

Více informací poskytne:
Petra Štěpánová
Country Marketing & PR Leader
Bisnode AB
Direct: +420 274 000 003
Mobile: +420 606 744 909
E-mail: petra.stepanova@fcscz.cz

Karel Pluhař
External Communications Manager
Akont Trust Company s.r.o.
Direct: +420 226 091 129
Mobile: +420 724 442 929
E-mail: pluhar@akont.cz
Mailing address: U Hrabovky 247/11, Praha 4, 140 00
Internet: http://www.akont.cz

O ČEKIA
Česká kapitálová informační agentura, a.s. (ČEKIA) je součástí nadnárodní skupiny Bisnode AB, která je vedoucím poskytovatelem digitálních obchodních informací v Evropě, přičemž klade významný důraz na lokální zaměření. ČEKIA jako přední tuzemský poskytovatel databází firem a ekonomických informací tím naplňuje svou misi pomáhat svým zákazníkům maximalizovat prodeje, minimalizovat rizika a činit lepší obchodní rozhodnutí. Za více než patnáct let existence se její působení vyprofilovalo do pestré nabídky informačních produktů a služeb s vysokou přidanou hodnotou. Orientuje se zejména na získávání hospodářských informací o českých a slovenských podnicích a jejich poskytování prostřednictvím informačních technologií, čímž pokrývá potřeby stále více žádaného podnikového a konkurenčního zpravodajství (Business and Competitive Intelligence). K nejvýznamnějším produktům patří firemní databáze MagnusWeb, která obsahuje informace o všech českých a slovenských podnikatelských subjektech, BIZguard – nástroj pro vizualizaci a grafickou analýzu vztahů, zpravodajský server iPOINT (www.ipoint.cz) zaměřený na oblast investování, sektorové analýzy pokrývající nejvýznamnější odvětví české ekonomiky a ČEKIA Stability Rating, který hodnotí pravděpodobnost úpadku firem v následujících dvanácti měsících. V roce 2009 ČEKIA vstoupila na slovenský trh. Více informací o produktech a službách společnosti ČEKIA je k dispozici na http://www.cekia.cz.

O Akont Trust Company
Vznikla v České republice v roce 1992. Za dobu působení si získala pozici lídra trhu v oblasti mezinárodního daňového plánování pro střední firmy. Od roku 2000 působí Akont Trust Company také na Slovensku (Akont Slovakia), kde se stala dominantním hráčem v oblasti daňových služeb a offshore poradenství. Akont Trust Company poskytuje komplexní poradenství v oblasti hledání daňových úspor, právní ochrany a anonymity vlastnictví majetku. Rozsah služeb sahá od jednoduchého zakládání firem v zahraničí až po návrh struktury a správu komplexního mezinárodního holdingu. Akont Trust Company je jedním ze zakládajících členů Unie Offshore poradců České republiky. http://www.akont.cz

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.