Do škôl príde v rámci projektu Viva zbor! rytier zo Sitna Čekovský (FOTO)

BRATISLAVA, 1. októbra 2012 (tlacovasprava.sk) – Ministerstvo kultúry SR a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Národným osvetovým centrom a agentúrou Viva Musica! pripravili v školskom roku 2012/2013 pre žiakov 4. a 5. ročníka základných škôl unikátny projekt s názvom „Viva zbor!“.

Jeho zámerom je inovatívnym spôsobom zatraktívniť výučbu hudobnej výchovy na základných školách. Vznikne hudobno-scénické dielo pre veľký detský zbor zložený z viac ako 700 žiakov vybraných základných škôl, symfonického orchestra a sólistov (hercov). Dielo bude rozprávať príbeh na motívy starej slovenskej legendy o rytieroch zo Sitna a bude ho tvoriť desať zborových hudobných čísel (piesní) popretkávaných hereckou akciou a rozprávaním hlavných postáv príbehu.

Originálny spôsob výučby hudobnej výchovy

„Tento projekt je príkladom originálnej cesty, ako viesť deti pri výučbe hudobnej výchovy na základných školách a tým efektívnejšie rozvíjať ich vzťah ku kultúre. Takisto má veľký potenciál cez námet – príbeh o rytieroch zo Sitna, posilniť aj ich vzťah k našej histórii,“ vyjadril sa Marek Maďarič, minister kultúry SR. „Cieľom projektu je poukázať na nové progresívne metódy výučby, napríklad hudobnej výchovy, aby sa sami žiaci chceli proaktívne zapájať. Zároveň tento projekt vyzdvihuje profesiu učiteľa, ktorý dokáže žiakov motivovať a viesť,” hovorí Dušan Čaplovič, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Stredoeurópsky unikát

„Keďže sa jedná o pilotný projekt, ktorého charakter je jedinečný aj v stredoeurópskom kontexte, bude v rámci tohto školského roku prebiehať len v rámci vybraných bratislavských základných škôl. Dlhodobým cieľom je však uplatniť projekt následne v ďalšom školskom roku aj v rámci základných škôl v iných mestách s celoslovenským záberom,“ hovorí autor projektu Matej Drlička, riaditeľ umeleckej agentúry Viva Musica! agency, s.r.o. a zakladateľ festivalu Viva Musica!.

„Ide o úplne novú metódu výučby s učebnicami vytvorenými priamo pre tento projekt. Veríme, že žiaci budú nadšení a budú sami chcieť s pedagógmi spolupracovať. Bude to obrovská skúsenosť ako pre žiakov, tak aj pre pedagódov a rodičov, ktorí sa na slávnostnej ceremónií budú môcť zúčastniť a podporiť tak svojich potomkov,“ dodáva Dušan Čaplovič.

700 detí na jednom pódiu spolu s hercami

Projekt bude realizovaný v niekoľkých fázach a naštudovanie diela bude prebiehať počas celého školského roku v rámci predmetu hudobná výchova v 4. a 5. ročníku základných škôl.

V priebehu septembra 2012 prebehli stretnutia tvorcov projektu s riaditeľmi základných škôl. Od októbra 2012 do mája 2013 budú žiaci pod vedením učiteľov nacvičovať jednotlivé piesne. V tomto období budú zároveň prebiehať i pravidelné návštevy hlavných protagonistov – hercov a tvorcov projektu na hodinách hudobnej výchovy. Úlohy ambasádorky projektu a silného motivátora pre deti sa zhostila Adela Banášová, ktorá bude žiakov takisto pravidelne navštevovať.

V poslednej fáze projektu, v júni 2013, budú prebiehať spoločné nácviky tried a následne nácviky s orchestrom a hercami. Slávnostné premiérové uvedenie diela pri príležitosti osláv 20. výročia Slovenskej republiky je naplánované na koniec júna 2013 v Bratislave v rámci festivalu Viva Musica! a následne v Košiciach v rámci aktivít Európskeho mesta kultúry 2013.

Známe tváre sa zapojili do projektu

Medzi odbornými garantmi projektu je viacero mien známych z hudobného, filmového či divadelného sveta, ako napr. Oskar Rózsa – autor hudby a dirigent, Peter Kollár – autor piesní, Jakub Nvota – autor textovej predlohy a scenáru a ďalší. Jednotlivé hudobné časti sú poprepájané hereckou akciou a rozprávaním hlavných postáv, ktoré budú posúvať dej dopredu. Hlavné postavy diela ako Táňa Pauhofová, Zuzana Kronerová, Marián Čekovský, Lukáš Latinák, Miroslav Noga a Štefan Skrúcaný dodávajú dielu punc neopakovateľnosti a nezabudnuteľného zážitku nielen pre žiakov, ale aj pre širokú verejnosť.

Pre ďalšie informácie, fotografie kontaktujte:

Simona Mištíková
mistikova@divino.sk
+ 421 907 709 638
PR and Communication Divino s. r. o.

Lýdia Žáčková
zackova@divino.sk
+ 421 910 973 041
PR and Communication Divino s. r. o.

Mgr. art. Matej Drlička ArtD., riaditeľ
matej@vivamusica.sk
+ 421 911 265 455
Viva Musica! agency, s. r. o.

PhDr. Jana Kresáková, generálna riaditeľka
jana.kresakova@nocka.sk
+ 421 2 204 71 202, (201)
Národné osvetové centrum

Národné osvetové centrum

Národné osvetové centrum, ktoré vzniklo v roku 1953, je vrcholná štátna inštitúcia, ktorej činnosť sa zameriava na oblasť kultúrno-osvetovej činnosti a miestnej a regionálnej kultúry. Pôsobí aj v oblasti informačnej, vedeckej, vzdelávacej a propagačnej. Je to štátna príspevková organizácia rezortu Ministerstva kultúry SR, ktorej hlavné piliere činnosti sú záujmová umelecká činnosť, vzdelávanie v kultúre, výskumná činnosť a monitoring v kultúre, výstavná a propagačná činnosť.

Viva Musica! agency

Umelecká agentúra Viva Musica! agency, s. r. o. vznikla v roku 2008 ako prirodzené pokračovanie projektov Mateja Drličku, zakladateľa festivalu Viva Musica!, v súčasnosti najväčšieho letného open-air festival klasickej hudby, jazzu a world music na Slovensku. Agentúra sa zameriava na realizáciu veľkých hudobných produkcií nielen na Slovensku, ale i v Čechách. Medzi najvýznamnejšie projekty patria: Medzinárodný summit NATO, Slávnostné otvorenie Eurovea, Ples v opere, Bratislavský bál, AVON pochod v Prahe a v Košiciach, Ceny nadácie Tatra banky a iné. Okrem spolupráce na veľkých korporátnych podujatiach agentúra realizovala veľké množstvo vlastných projektov ako napr. Under My Spell, turné projektu Hrana – Pocta Marekovi Brezovskému, Jana Kirschner Symphony Session, Viva Cinema! orchestra alebo koncerty na Slovensku v rámci Karel Gott Best Tour 2012. Významnou súčasťou agentúry je zastupovanie umelcov ako Adriana Kučerová alebo Oskar Rózsa.

One comment

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.