Coca-Cola vyhlasuje kreatívnu súťaž Recyklátor, v porote dizajnérka Pekárová, architekt Výboh a modelka Sláviková

BRATISLAVA, 3. októbra 2012 (tlacovasprava.sk) – V rámci štvrtého ročníka iniciatívy s názvom Týždeň Live Positively, spoločnosť Coca-Cola na Slovensku vyhlasuje kreatívnu súťaž s názvom Recyklátor: LUXUS NIE – DIZAJN ÁNO. Do druhého ročníka súťaže sa okrem tínedžerov môžu zapojiť aj študenti vysokých škôl s výučbou dizajnu. Súťaž má upozorniť na význam recyklácie obalov, triedenia odpadu a jeho ďalšieho možného využitia. Celý projekt je zameraný na podporu trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti.

Spoločnosť Coca-Cola po prvýkrát použila fľaše, vyrobené čiastočne z recyklovaného materiálu, už v roku 1991.

Úlohou súťažiacich bude vytvoriť dizajnové dielo z použitých, odhodených materiálov, teda „recyklovať“. To, čo mnohí považujú za odpad, môže byť inšpiráciou pre tvorivých ľudí s fantáziou. Žiaci základných škôl, základných umeleckých škôl a študenti dizajnu vysokých škôl budú mať šancu presvedčiť o tom verejnosť svojimi nápadmi, ktoré vytvoria v rámci súťaže.

„Vzdelávanie mladých ľudí o zbieraní, triedení a ďalšom využití obalov výrazne prispieva k ochrane životného prostredia a planéty. A keďže recyklácia patrí medzi naše priority, sme radi, že druhým ročníkom súťaže oslovíme ešte viac mladých ľudí,“ vysvetlila Daniela Paličková, PR manažérka spoločnosti Coca-Cola pre Čechy a Slovensko.

Porota tohtoročnej súťaže sa skladá z odborníkov na dizajn a prácu s recyklovanými materiálmi. Pri hodnotení diel sa bude zameriavať na originalitu a ideu diela, ako aj jeho účelnosť. Následne bude hodnotiť využite a spracovanie vybraného materiálu. Predsedníčka poroty Adriena Pekárová zo Slovenského centra dizajnu, ktorý prevzal nad súťažou odbornú záštitu, uviedla: „Recyklácia je často využívanou formou na podnecovanie kreativity v školských ateliéroch. Použité materiály sú inšpiratívnym východiskom pre experiment s obsahom a formou, ale tiež so širokou škálou techník.“

Členom poroty je architekt Juraj Výboh, ktorý okrem iného tvorí aj z recyklovaných materiálov: “Som zvedavý hlavne na materiály a techniky spracovania kreatívnych výtvorov. Tvorba z netradičných materiálov je objavná a zábavná, súčasne však verím, že nás podnieti zmyslieť sa, nakoľko ich naozaj potrebujeme v každodennom živote.”

Do druhého ročníka súťaže sa okrem tínedžerov môžu zapojiť aj študenti vysokých škôl s výučbou dizajnu.

Trojicu porotcov dopĺňa modelka a herečka Ivica Sláviková, ktorá inovatívny dizajn obdivuje. „Som zvedavá, čím všetkým ma študenti prekvapia. Možno medzi súťažiacimi objavíme aj nejaký nový slovenský umelecký talent. Na všetky výtvory sa nesmierne teším.“

Výhrou v súťaži pre základné školy a základné umelecké školy je okrem hodnotných cien od spoločnosti Coca-Cola aj zaujímavý workshop, kde si žiaci budú môcť vyskúšať  prácu s rôznymi recyklovanými materiálmi. Od vytvorenia kategórie študentov dizajnu vysokých škôl si spoločnosť Coca-Cola sľubuje dizajnové výtvory na vysokej umeleckej úrovni. Pre vysokoškolákov bude určite motivačnou finančná výhra, ako aj možnosť prezentovať vytvorené diela v galérii Slovenského centra dizajnu SATELIT na jar roku 2013 v Bratislave.

Fotografie očakávame do konca februára na adrese recyklator@neo.sk. Viac informácií o súťaži nájdete na www.urobsirecyklatora.sk.

Recyklácia a spoločnosť Coca-Cola

Spoločnosť Coca-Cola po prvýkrát použila fľaše, vyrobené čiastočne z recyklovaného materiálu, už v roku 1991. Dnes je až 65 % jej plechoviek a fliaš recyklovaných a znovu naplnených. Na Slovensku sa na plnenie používajú preformy, ktoré obsahujú až 20 % recyklovaného materiálu.

Kontakt pre médiá:

Lenka Kollerová, Neopublic Porter Novelli, +421 902 901 610,  lenka.kollerova@neo.sk
Daniela Paličková, Coca-Cola ČR/SR, +420 230 230 407, dpalickova@coca-cola.com

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.