*
článok
Financie & Poistenie, TLAČOVÉ SPRÁVY, Trh práce

Práca na dohodu a zmeny od 1.1. 2013: Aké dodatočné administratívne úkony a byrokracia vás čakajú?

BRATISLAVA, 3. októbra 2012 (tlacovasprava.sk) – Personalisti a mzdári budú mať po novom roku oveľa viac práce. Rozsiahle zmeny týkajúce sa prác na dohodu prinesú po novom roku okrem vyšších odvodov pre zamestnanca a zamestnávateľa aj MNOŽSTVO DODATOČNEJ ADMINISTRATÍVY. Poradenská spoločnosť Accace, ktorá na Slovensku pôsobí v oblasti spracovania miezd, účtovníctva a daňového poradenstva, prináša prehľad administratívnych úkonov, ktoré bude musieť od januára 2013 vykonávať každý zamestnávateľ.

Dohody ako ich poznáme ostávajú zachované, menia sa však odvody a tieto nebudú pre všetkých dohodárov rovnaké! Najčastejšie využívané typy dohôd v praxi sú tieto štyri:

Dohoda o brigádnickej práci študentov – žiak strednej školy nad 18 rokov a príjmom nad 66 EUR mesačne, študent denného štúdia do dovŕšenia 26 rokov
Dohoda o brigádnickej práci študentov – žiak strednej školy do dovŕšenia 18 rokov s príjmom max. 66 EUR mesačne
Dohoda o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti – fyzická osoba s pravidelným príjmom
Dohoda o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti  – fyzická osoba s nepravidelným príjmom
Pojem pravidelný a nepravidelný príjem u dohodárov sa zavádza od 1.1.2013

„Okrem týchto najčastejších príkladov, budú iné odvody pre poberateľov starobného a výsluhového dôchodku, ak dovŕšili dôchodkový vek, poberateľov invalidného a invalidného výsluhového dôchodku a poberateľov predčasného starobného dôchodku s pravidelným alebo nepravidelným príjmom,“ uviedla Katarína Bugriová, mzdová supervízorka Accace.

V praxi to prinesie viacero noviniek a pribudne administratíva

Potrebné bude potvrdenie o návšteve školy

Zmeny v prácach na dohodu od 1.1. 2013

V prípade uzatvorenia dohody o brigádnickej práci študentov je potrebné dokladovať skutočnosť, že sa jedná o žiaka strednej školy alebo študenta denného štúdia do 26 rokov veku potvrdením o návšteve školy. Mzdové účtovníčky budú musieť posúdiť vek žiaka (do 18 rokov/nad 18 rokov), (príjem do 66 EUR/nad 66 EUR) a podľa toho spracovať príslušné odvody.

Upozornenie pre poberateľov predčasného starobného dôchodku

V prípade uzatvorenia dohody o pracovnej činnosti alebo vykonaní práce s fyzickou osobou – ktorá je poberateľam predčasného starobného dôchodku bude práca na dohodu znamenať stratu dôchodku.

Komplikovanejšie budú registračné listy do sociálnej poisťovne

V súvislosti s množstvom nových kritérií budú upravené aj registračné listy do sociálnej poisťovne, v ktorých budú doplnené možnosti zaznačenia všetkých kritérií na posúdenie povinnosti platenia jednotlivých druhov poistení.

Potrebná bude prihláška do zdravotnej poisťovne

Prihláška do zdravotnej poisťovne bude potrebná pre všetkých zamestnancov na dohodu s výnimkou brigádnickej práce študentov a poberateľov invalidného, invalidného výsluhového, starobného a výsluhového dôchodku.

Povinné budú evidenčné listy dôchodkového poistenia

Z dôvodu zavedenia starobného poistenia pre dohody (okrem žiakov strednej školy do 18 rokov pri príjme do 66 EUR) budú zamestnávatelia povinní zasielať do sociálnej poisťovne evidenčné listy dôchodkového poistenia.

Vykazovanie poistného bude rozsiahlejšie

Výkaz do zdravotnej poisťovne bude obsahovať aj dohodárov. V prípade uzatvorenia dohody o pracovnej činnosti alebo vykonaní práce je dôležitá skutočnosť ako bude dohodnuté odmeňovanie – t.j. či sa bude jednať o pravidelný alebo nepravidelný príjem. Okrem mesačného výkazu poistného a príspevkov z pravidelných príjmov, bude do Sociálnej poisťovne potrebné zasielať aj výkaz poistného a príspevkov za nepravidelné príjmy.

Pozor na aktuálnych dohodárov – do 1.1.2013 treba splniť všetky povinnosti

Aktuálne prebiehajúce dohody bude do 1.1.2013 potrebné „dooznamovať“ Sociálnej poisťovni, prípadne doprihlasovať do zdravotných poisťovní.

Dohody o brigádnickej práci študentov, uzatvorené pred 1.1.2013, ktoré nesplnia nové podmienky budú musieť skončiť najneskôr do 31. januára 2013.

Dohodári budú po novom posudzovaní v niektorých situáciách ako zamestnanci na riadnu pracovnú zmluvu

Podľa plánovaných zmien v Zákonníku práce sa budú na dohodárov vzťahovať viaceré povinnosti ako pri riadnych zamestnancov na pracovnú zmluvu. Napríklad rozvrhnutie pracovného času, doba odpočinku, prestávky v práci, konto pracovného času, nočná práca a minimálna mzda. Zamestnávateľ bude musieť tiež ospravedlniť neprítomnosti dohodára z dôvodov uvedených v § 141 ods.1 a ods.2 písm. a) až g), ako sú dočasná práceneschopnosť, vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca, úmrtie rodinného príslušníka zamestnanca, materská alebo rodičovská dovolenka atď.

„Tí dohodári, ktorí budú mať povinnosť platiť nemocenské poistenie, budú mať zároveň nárok na náhradu príjmu počas dočasnej pracovnej neschopnosti od zamestnávateľa a tiež nemocenských dávok zo Sociálnej poisťovne. Pre zamestnávateľa to znamená evidenciu neprítomností a dokladov. Pri PN nad
10 dní musí zamestnávateľ okrem vedenia evidencie a platenia náhrad, doručovať príslušné doklady do Sociálnej poisťovne. Táto úprava spolu s povinnosťou zasielať za každú dohodu evidenčné listy dôchodkového poistenia zvyšuje extrémnym spôsobom administratívnu náročnosť evidencie v súvislosti s dohodármi,“ uviedla Katarína Bugriová.

Celá správa aj s tabuľkou príkladov tu.

O spoločnosti Accace
Accace je významná poradenská spoločnosť, ktorá na Slovensku pôsobí v oblasti outsourcingu účtovníctva, spracovania miezd a daňového poradenstva. Pridanú hodnotu komplexného portfólia služieb, inovatívne a efektívne riešenia poskytované spoločnosťou Accace oceňujú slovenské a zahraničné spoločnosti, ktoré sa chcú etablovať na slovenskom i zahraničnom trhu, ale i subjekty, ktoré sa snažia zefektívniť fungovanie svojej firmy využívaním outsourcingu. Vďaka svojmu dynamickému, zodpovednému a odbornému prístupu pri plnení potrieb svojich klientov je spoločnosť Accace vhodným partnerom pre dlhodobú spoluprácu. Na medzinárodnej úrovni je Accace členom Economist Corporate Network a KS International.
Spoločnosť Accace („Accounting ace“, čo môžeme preložiť ako „eso v účtovníctve“) bola na Slovensku založená v roku 2006 a dnes úspešne pôsobí v desiatich krajinách CEE – v Slovenskej Republike, Poľsku, Rumunsku, Českej Republike, Maďarsku, Ukrajine, Chorvátsku, Bulharsku, Slovinsku a Srbsku. Spoločnosť Accace zamestnáva viac ako 250 kvalifikovaných pracovníkov.

Tlačové kontakty:

Accace k.s.
Tamara Ondrušková
Marketing Manager
+421 2 3255 3038, +421 917 882 324
tamara.ondruskova@accace.com

Media In – public relations agentúra
Jana Budáčová
Senior PR Manager
+421 2 321 51 202, +421 911 704 111
jana.budacova@cohnwolfe.sk

Katarína Bugriová
Mzdová supervízorka Accace k.s.

Komentáre

One thought on “Práca na dohodu a zmeny od 1.1. 2013: Aké dodatočné administratívne úkony a byrokracia vás čakajú?

  1. Velmi dobry clanok..

    Posted by Práca v zahraničí | 26. decembra 2012, 0:08

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: