Nadšenci chcú sprístupniť zanedbanú Obecnú záhradu v bratislavskej Rači ľuďom

BRATISLAVA, 10. októbra 2012 (tlacovasprava.sk) – Bratislavčania s nevôľou sledujú úbytok verejných priestorov a zelene. Existujú však aj príklady, kde sa darí ísť proti tomuto trendu. Dobrovoľníci z Račianskeho spolku a sympatizanti sa v koordinácii s miestnym úradom v Rači rozhodli zrevitalizovať a sprístupniť zanedbanú záhradu za obecným domom na Alstrovej ulici.

Pozemok s rozlohou asi 2200 metrov štvorcových na jar počas dobrovoľnej brigády vyčistili od buriny a kríkov, následne ho geodet Andrej Gaťa zameral a podklady odovzdal Pavlovi Pokornému, ktorého architektonická kancelária spracovala digitálnu mapu, 3D model objektu a koncept pripravila na vstup ďalších subjektov.

Dobrovoľníci z Račianskeho spolku a sympatizanti sa v koordinácii s miestnym úradom v Rači rozhodli zrevitalizovať a sprístupniť zanedbanú záhradu za obecným domom na Alstrovej ulici.

Iniciatíva vznikla ako generačná výpoveď rodákov, patriotov, ktorí zareagovali na oslovenie Račianskym spolkom a rozhodli sa – samozrejme zadarmo – prispieť k tomuto projektu svojimi skúsenosťami a aktivitou,“ povedal architekt Pavol Pokorný k vzniku myšlienky revitalizácie obecnej záhrady a dodal: „Treba si uvedomiť, že Rači už dávno nežijú len ľudia, ktorí majú rodinné domy so záhradami, ale aj obyvatelia sídlisk, na ktorých má takýto záhradný priestor šancu vplývať ako vitamínová bomba! Už sme unavení z bezuzdného developerského vyčíňania všade okolo nás a potrebujeme komunitné aktivity takéhoto druhu.“

Jeden z kvarteta zakladateľov Račianskeh spolku Michal Sallem tvrdí, že objavom obecnej záhrady sa vyskytla Račanom jedinečná šanca vytvoriť si intímny, domácky, uzavretý priestor s verejným charakterom. „V prvom rade sme mysleli na starších ľudí, ale aj mamy s deťmi, ktoré tu budú mať istotu, že ak im drobci odbehnú pár metrov, nezrazí ich nejaké auto,“ vraví Michal Sallem, podľa ktorého by takéto iniciatívy mohli zmeniť zabehnutú šablónu, že sa mnohé okrajové štvrte Bratislavy stali v posledných rokoch len spálňami metropoly.

Inšpiráciou pre nás je atmosféra starých račianskych záhrad, kam vás zaručene každý starousadlík vezme, aby vám ukázal, ako mu zakvitli či zarodili stromy. Starí Račania budú vedieť, ak spomeniem gutne či mišpule, ale aj egreš, vinohradnícku slivku či orech,“ naznačuje časť predstáv Sallem. Zahrať si karty či šach v tieni stromov, prečítať pár strán knižky, odtrhnúť deťom zrejúce ríbezle či pozvať priateľov na malý piknik – to všetko by mohlo byť už o pár mesiacov realitou…

V priestore sa nechystajú žiadne megalomanské zásahy okrem inštalácie záhradnej architektúry, posedenia a či prvkov na hranie pre deti. Výzvou bude najmä vyriešenie bezbariérového nástupu do sadu z nádvoria obecného úradu. V súčasnosti je riešené strmým schodiskom, čo by v budúcnosti komplikovalo pohyb mamičkám s kočíkmi či starším ľuďom.

Starosta mestskej časti Bratislava-Rača Peter Pilinský už v rámci Zmien a doplnkov do Územného plánu mesta  Bratislava požiadal magistrát, aby sa predmetná parcela prekvalifikovala na verejnú zeleň. Ak sa tak stane, záhrada bude do budúcnosti chránená pred záujmami developerov o stavebné projekty na tomto území.

V súvislosti s financovaním tohto zámeru by som bol najradšej, keby sa nám sto percent financií získať z mimorozpočtových zdrojov – či už to budú príspevky investorov, ktorí plánujú v našej mestskej časti investovať alebo u nás niečo budovať, a radi tiež privítame aj príspevky samotných občanov podobne, ako sa robila zbierka na zariadenie Nemeckého kultúrneho domu,“ uviedol Pilinský na margo zdrojov na revitalizáciu.

V tomto smere bude Račiansky spolok oslovovať aj rodákov, obyvateľov a ďalších milovníkov Rače so žiadosťou o finančné príspevky alebo pomoc vo forme prác či iných dodávok potrebných na realizáciu plánovaných krokov.

Projekt revitalizácie átriovej záhrady je v súčasnosti pripravený na verejnú diskusiu s občanmi aj poslancami miestneho zastupiteľstva. Prvá prezentácia sa uskutoční už 17. októbra v Obecnom dome na Altrovej ulici. Iniciátori na ňu pozývajú všetkých záujemcov s ich podnetmi a nápadmi, ale aj s ponukami konkrétnej pomoci pri napĺňaní tejto myšlienky.

Celá správa tu.

Kontaktné osoby:

Jozef Mórik
OZ Račiansky spolok
jmorik@gmail.com
0907 731 210

Robert Witkovský
OZ Račiansky spolok
r.witkovsky@gmail.com
0903 500 019

2 comments

  1. Je to úžasná myšlienka, ako matka, aj ako pedagóg, vítam každú možnosť, ktorá umožní deťom, ich rodičom, starým rodičom stráviť voľný čas v príjemnom prostredí zelene. Dnes je zadarmo už máločo, aj väčšina voľnočasových aktivít niečo stojí. Ak sa našli ochotní ľudia, dostupný areál a ak sa nájdu aj potrebné prostriedky na rekonštrukciu tohto areálu, podarí sa skvelá vec. V zahraničí majú bežne aj menšie vidiecke obce svoje parky, kam si chodia mamičky s deťmi, mladí ľudia i starší spoluobčania len tak chvíľu oddýchnuť od ruchu a povinností. Sme svedkami toho, že sa aj verejné priestory v Rači, ktoré využívali mladí ľudia na svoje športové aktivity zastavajú budovami. Ďakujem Vám veľmi pekne za vašu iniciatívu a držím Vám palce. Ďurďovičová

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.