Nová lanovka Funitel v stredisku Jasná Nízke Tatry uniesla počas zaťažkávacej skúšky až 22 ton (FOTO)

DEMÄNOVSKÁ DOLINA, 11. októbra 2012 (tlacovasprava.sk) – V stredisku Jasná Nízke Tatry sa 10.10. 2012 vozili lanovkami barely s vodou. Lanovka ich odviezla až 22 ton, dôvodom bolo testovanie lanovky. Jedným z posledných krokov pre úspešné spustenie lanovky Funitel do prevádzky sú práve zaťažkávacie skúšky.

Po dvojročnej fáze výstavby lanovky Funitel, kľúčového zariadenia pre prepojenie severnej a južnej strany Chopka, pristúpili developeri k jednému z posledných krokov k tomu, aby sa už nasledujúcu zimu mohli lanovkami voziť lyžiari, k zaťažkávacím testom novej lanovky.

Nová lanovka Funitel v stredisku Jasná Nízke Tatry

Skôr ako nasadnú do lanovky ľudia musia prebehnúť testy s tzv. mŕtvou váhou. Tento krát ňou boli barely s vodou. Až 22 ton vody sa vozilo v jednotlivých kabínkach v tisíc litrových nádobách. Testy pokračujú aj zajtra 11.10.2012. Musia preukázať spôsobilosť lanovky na bežnú prevádzku aj na prevádzku v sťažených podmienkach. Po úspešne zvládnutých záťažových testoch lanovku čaká kolaudačné konanie a začiatkom decembra už riadna prevádzka novej kabínkovej lanovky.

Funitel v Jasnej je ešte len 14-tou lanovkou tohto druhu na svete. Jej zaujímavosťou je upevnenie kabíny na dvoch lanách, čo okrem zvýšenej bezpečnosti, umožňuje prepravu vo veternom počasí. Systém zvláda aj vietor s rýchlosťou až do 120 km/hod.. Cesta na vrchol vedie zo stanice Priehyba (výstupná stanica 6-sedačkovej lanovky) a návštevníci Nízkych Tatier sa na vrchol Chopka dostanú za komfortných 6 a pol minúty. Prepravná kapacita novej 24-miestnej kabínkovej lanovky bude 2 480 os./hod., každá z 22. kabín prekoná vzdialenosť viac ako 2000 metrov a zdolá prevýšenie 655 metrov.

Sen mnohých lyžiarov i turistov sa tak čoskoro zmení na realitu a opäť po rokoch sa na Chopok vyvezú lanovkou. Kabínková lanovka pre 15 osôb, ktorá spojí vrchol z južnej strany v týchto dňoch prechádza významnou časťou výstavby a lyžiarom bude dostupná tiež už v zimnej sezóne. Okrem spomenutých lanoviek, naviac na severnej strane, pribudne lanovka Twinliner – špeciálny vláčik pre lyžiarov a tiež ďalšie kilometre zasnežovaných trás až na vrchol, ktoré významne zlepšia kvalitu lyžovania v najvyšších polohách strediska.

Celá správa tu.

Spoločnosť  Tatry mountain resorts, a.s. je najväčším subjektom v oblasti cestovného ruchu na Slovensku, ktorá vlastní a prevádzkuje atraktívne lyžiarske strediská a hotely v oblasti Nízkych a Vysokých Tatier. Patria sem strediská Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Tri studničky, Chalets Záhradky De Luxe a hotel Srdiečko, vo Vysokých Tatrách spoločnosť TMR vlastní a prevádzkuje strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel Slovakia a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež vlastní hotely a prenajíma hotely Kosodrevina, Liptov a Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Spoločnosť navyše úzko spolupracuje s horským strediskom Štrbské Pleso. Do konca roka 2011 sa preinvestovalo do uvedených stredísk vyše 100 mil. € a ďalších 56 miliónov € má prispieť k zvýšeniu štandardu a návštevnosti našich hôr v najbližších rokoch. Posledná akvizícia TMR je Aquapark Tatralandia. Ide o najväčší slovenský termálny aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj zábavu vo Fun Parku, ako aj ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia.

Ing. Katarina Sarafinova
Director of PR & Communication
mobile: +421 918 580 205
e-mail: sarafinova@tmr.sk
Tatry mountain resorts, a.s.
Demänovská Dolina 72, 031 01 Liptovský Mikuláš
http://www.tmr.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.