Skupina J&T: Znepokojení nad průběhem likvidace J&T BANKY (Switzerland)

PRAHA, 14. októbra 2012 (tlacovasprava.sk) – Skupina J&T jako jediný akcionář J&T Banky (Switzerland) Ltd., rozhodl v červenci tohoto roku o ukončení svého působení ve Švýcarsku. Usnesením mimořádné valné hromady ze dne 19. července byla banka zrušena a převedena do likvidace. Likvidátorem banky byla jmenována společnost PriceWaterhouseCoopers.

Banka byla při vstupu do likvidace dostatečně kapitálově vybavena a plně solventní. V průběhu likvidace disponovala kapitálem ve výši 19 mil CHF. Aktiva banky v celkové výši 47,8 mio CHF tvořila převážně hotovost na účtech v bankách (35,6 mil CHF), cenné papíry (4,4 mio CHF) a úvěry (5,3 mio CHF). Závazky banky vůči 260 klientům byly 28 mil CHF.

S ohledem na finanční a kapitálovou vybavenost banky je akcionář velmi znepokojen dosavadním průběhem likvidace. Likvidátor neučinil žádné kroky směřující k efektivnímu ukončení činnosti banky a na základě velmi sporných účetních postupů snížil kapitál banky o více než 16,7 mil CHF a za své služby inkasoval odměny násobně převyšující sjednané částky. Na sporné jednání likvidátora byl opakovaně písemně upozorňován švýcarský bankovní regulátor (FINMA) a byl také požádán o přijetí opatření, která zabrání vzniku škod na majetku akcionáře.

FINMA na tyto žádosti nereagovala a naopak na základě zkreslených podkladů od likvidátora vyzvala akcionáře k doplnění kapitálu banky a to ve lhůtách, které neodpovídají běžným správním postupům. Akcionář navýšení kapitálu odmítl, zejména s ohledem na spornost samotné potřeby kapitálového posílení a netransparentnost jednání likvidátora, auditora i regulátora. FINMA následně z důvodů neplnění kapitálových požadavků přistoupila k vyhlášení konkursu na banku a správcem jmenovala společnost PriceWaterhouseCoopers. Proti vyhlášení konkurzu se akcionář odvolal.

Jednání likvidátora a FINMA jednoznačně poškozují naše práva, jsme přesvěčení, že se nám nedostává rovného zacházení a může docházet ke škodám na našem majetku. Jsme proto připraveni učinit veškeré nutné kroky k ochraně své investice na území švýcarské federace a domáhat se právní cestou ochrany a náhrady škod jak u lokálních tak mezinárodních soudů.

Celá správa tu.

V případě dotazů prosím kontaktujte:
Petr Málek
J&T
Ředitel odboru marketingu
Email: malek@jtbank.cz
Tel: +420 606 622 821

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.