*
článok
Doprava & Motorizmus, Priemysel, TLAČOVÉ SPRÁVY

Dvojspojková automatická prevodovka DQ200 pre koncern Volkswagen sa začína vyrábať vo Vrchlabí (FOTO)

BRATISLAVA, 16. októbra 2012 (tlacovasprava.sk) – ŠKODA v závode vo Vrchlabí začala 15. októbra výrobu dvojspojkovej prevodovky DQ200 pre koncern Volkswagen. Moderná prevodovka, známa pod skratkou DSG, sa používa vo vozidlách značky ŠKODA, ale aj v modeloch značiek Volkswagen, Seat a Audi.

Výrobná kapacita spočiatku tvorí 1 000 prevodoviek denne. Od polovice roku 2013 sa bude vo Vrchlabí vyrábať až 1 500 prevodoviek denne. Do prípravy závodu na výrobu prevodoviek DSG investovala česká automobilka spoločne s koncernom Volkswagen približne 170 miliónov eur.

Vrchlabí už vyrába dvojspojkové prevodovky pre koncern VW, investícia do špičkovej výrobnej technológie dosiahla 170 miliónov eur.

„Dnešok je pre závod ŠKODA vo Vrchlabí veľmi dôležitý,“ zdôraznil predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland. „V podobe prevodovky DQ200 tu bude tím značky ŠKODA vyrábať modernú technológiu, ktorá má pre koncern Volkswagen a jeho značky veľký strategický význam. Ďakujem všetkým zúčastneným a najmä odborom OS KOVO za atraktívnu a cieľavedomú spoluprácu. Spoločne sa nám podarilo vybudovať vo Vrchlabí nový závod so špičkovou technológiou,“ hovorí Prof. Vahland.

Do modernizácie závodu vo Vrchlabí spoločnosť investovala približne 170 miliónov eur, z toho približne 118 miliónov eur bolo investovaných do nových technických zariadení. Zhruba za 27 miliónov postavila ŠKODA novú budovu a modernizovala existujúce výrobné haly. Suma 25 miliónov eur si vyžiadali ďalšie opatrenia, napríklad tréningové centrum pre montáž prevodoviek, logistické zázemie alebo laboratória riadenia kvality.

S ohľadom na rozsiahlu modernizáciu vznikol vo Vrchlabí prakticky nový závod,“ hovorí Michael Oeljeklaus, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA za oblasť výroby a logistiky. „Celé osadenstvo skvele spolupracovalo a do výroby prevodovky DQ 200 sa pustilo s vysokou motiváciou. V novom tréningovom centre pre montáž prevodoviek sme našich zamestnancov dôkladne pripravili na nové úlohy.“ Nové školiace centrum, otvorené v polovici roka 2012, je v spoločnosti ŠKODA prvé svojho druhu. Školenia pokrývajú všetky oblasti výroby prevodoviek.

Sedemstupňová priamo radená dvojspojková prevodovka DQ200 patrí medzi najmodernejšie automatické prevodovky v automobilovom priemysle. Už na jar 2011 bolo rozhodnuté o umiestnení výroby prevodovky DQ200 do závodu vo Vrchlabí. Dvojspojková prevodovka ponúka komfort automatickej prevodovky s rýchlou zmenou prevodových stupňov bez prerušenia záberu. Prvú dvojspojkovú prevodovku z veľkosériovej výroby uviedol Volkswagen na trh v roku 2003 – vtedy pod interným označením DQ250.

Moderná prevodovka so skratkou DSG sa používa vo vozidlách ŠKODA, Volkswagen, Seat a Audi. Výrobná kapacita spočiatku tvorí 1 000 prevodoviek denne.

So štartom výroby prevodovky DQ200 ŠKODA dôsledne pokračuje vo svojich investíciách na českom trhu. Pred niekoľkými týždňami položila automobilka základný kameň pre rozsiahle rozšírenie Technologického centra v Česaně pri Mladej Boleslavi. Na konci júla 2012 bolo v Mladej Boleslavi otvorené nové „Lean centrum“. V tomto školiacom stredisku sa budú vzdelávať zamestnanci a spoločne s dodávateľmi hľadať efektívnejšie výrobné aj nevýrobné procesy. ŠKODA má dnes celkovo 25 školiacich centier po celom svete.

V septembri 2012 ŠKODA otvorila nové IT centrum, ktoré zabezpečuje počítačovú podporu siedmim výrobným závodom značky ŠKODA a koncernu Volkswagen, 106 importérom a 330 obchodníkom značky ŠKODA v Českej republike a na Slovensku.

Na plné obrátky bežia aj ďalšie dôležité stavebné projekty. Automobilka v súčasnej dobe buduje celkom nový centrálny sklad v Mladej Boleslavi. Rozširuje sa tiež ŠKODA Parts Centre pre náhradné diely a príslušenstvo. Rozsiahlou modernizáciou prechádza aj podnikové ŠKODA AUTO Múzeum v Mladej Boleslavi. Jeho znovuotvorenie je plánované na záver tohto roka.

Pre ďalšie informácie, prosím, kontaktujte:

Lucia Busquet, PR manager, ŠKODA AUTO SLOVENSKO s.r.o.
Lucia.busquet@skoda-auto.sk; +421 904 701 345

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: