Vynovené múzeum ŠKODA otvoria 26. novembra, predstaví 117-ročnú históriu podniku

BRATISLAVA, 27. októbra 2012 (tlacovasprava.sk) – Rekonštrukcia nového múzea ŠKODA v Mladej Boleslavi sa dostala do cieľovej rovinky. Po deviatich mesiacoch kompletnej prestavby bude nová „výkladná skriňa značky“ slávnostne otvorená 26. novembra 2012. Múzeum ŠKODA na triede Václava Klementa v Mladej Boleslavi, na mieste prvej továrenskej haly automobilky ŠKODA, v budúcnosti umožní interaktívne spoznávať dejiny značky.

Múzeum ŠKODA na triede Václava Klementa v Mladej Boleslavi, na mieste prvej továrenskej haly automobilky ŠKODA, v budúcnosti umožní interaktívne spoznávať dejiny značky.

Od konca novembra môžu návštevníci modernizovaného múzea ŠKODA novým a fascinujúcim spôsobom objavovať históriu a legendy značky. Na 1 800 m2 výstavnej plochy prezentuje automobilka na triede Václava Klementa v Mladej Boleslavi, v bezprostrednej blízkosti hlavného závodu, klenoty zo 117-ročnej histórie podniku a dôležité míľniky výroby automobilov.

ŠKODA je jednou z najstarších automobiliek na svete. Nové múzeum ŠKODA je zďaleka viditeľným symbolom značky a návštevníkov určite nadchne,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland. „Sme hrdí na našu históriu. ŠKODA chce v najbližších rokoch na celom svete aj naďalej rásť. Kto chce predbiehať, musí sa tiež pravidelne pozerať do spätného zrkadla. A to robíme v podobe nového múzea na historickom mieste fascinujúcim spôsobom,“ hovorí šéf značky ŠKODA.

Domovom múzea ŠKODA je prvá továrenská budova podniku. ŠKODA je tak jedinou automobilkou, ktorá svoju minulosť inscenuje rozsiahlym spôsobom v historických výrobných halách. „S pevnými koreňmi a „simply clever“, skrátka typicky pre značku ŠKODA,“ vysvetľuje Vahland. „Realizujeme tak modernú prezentáciu v autentickom komplexe budov spoločnosti.“

Budova sa koncom novembra zvonku aj zvnútra rozžiari novým leskom: svetlá a moderná, otvorená a lákajúca k návšteve. Architekti zo stuttgartského ateliéru Jangled Nerves, ktorí za rekonštrukciu zodpovedajú, do stavby zakomponovali aj historické súčasti. „Tam, kde to bolo potrebné, vzniklo nové riešenie, a to dôsledne a precízne. Zmes historických budov a najmodernejšieho prevedenia interiéru predstavuje nové múzeum zaujímavým a jedinečným spôsobom,“ zdôraznil profesor Thomas Hundt, kreatívny riaditeľ agentúry Jangled Nerves. Pri rekonštrukcii bolo takmer kompletne odstránené jadro budovy. Všetky technické zariadenia, ako celá elektroinštalácia, vzduchotechnika, osvetlenie a klimatizácia, sú úplne nové. V niekoľkých týždňoch, ktoré zostávajú do znovuotvorenia múzea, budú remeselníci finalizovať práce v interiéri a vykonávať drobné dokončovacie práce na vonkajších častiach múzea. Súčasne budú na výstavných plochách inštalované všetky exponáty.

Novo prezentovaná zbierka je rozdelená do troch tematických oblastí – „Tradícia“, „Evolúcia“ a „Výroba“ – v ktorých sa návštevníci ponoria do histórie značky a do fascinácie historickými vozidlami. Popri statickej prezentácii vsádza koncept expozície na mnohých miestach na interaktívne prvky a audiovizuálne médiá, ktoré umožňujú emocionálnu interpretáciu jednotlivých tém.

Navyše bude v podobe sály „Laurin & Klement“ uprostred múzea k dispozícii moderná multifunkčná sála s rozlohou 930 m2, určená pre slávnostné akcie a mimoriadne výstavy. Tento priestor bude možné otvoriť a spojiť s expozíciami „Tradícia“ a „Výroba“, čo umožní vysoko flexibilné využitie. Foyer múzea je taktiež usporiadané multifunkčne a poskytuje miesto pre menšie recepcie. Taktiež tu návštevníkov privíta úvodný exponát. Nové múzeum doplní tiež múzejná predajňa, moderná kaviareň a reštaurácia VÁCLAV.

Detaily k výstave v novom múzeu ŠKODA:

Tri tematické oblasti – „Tradícia“, „Evolúcia“, „Výroba“

Moderný výstavný koncept predstaví 117-ročnú históriu podniku v úplne nových dimenziách.

>Oblasť „Tradícia“ prezentuje automobilové „klenoty“ z rôznych epoch. Tri hlavné body s podtitulmi „Hrdosť na značku“, „Praktickosť“ a „Výzvy“ vysvetľujú jednotlivé hodnoty značky ŠKODA. V pároch vystavované historické vozidlá návštevníkom prezentujú vývojové línie. Ďalšie výstavné exponáty vo vitrínach, nástenné informácie a permanentná videoprezentácia ponúka ďalšie informácie a prehlbujú tieto dojmy.

>Sekcia „Evolúcia“ prevedie návštevníka históriou značky ŠKODA – počnúc zakladateľmi podniku Václavom Klementom a Václavom Lauriomn až po pohľad do budúcnosti prostredníctvom takzvaného „ŠKODA Labu“. Chronologicky zostavený rad vozidiel značky ŠKODA ukazuje najdôležitejšie míľniky vo vývoji vozidiel. Exponáty, prezentované v susednom regáli, podávajú pestrý obraz o modeloch značky ŠKODA z uplynulých desaťročí. Rovnobežne usporiadaná trasa z obrazov a exponátov predstavuje technickú históriu značky ŠKODA. Doplnená bude mediálnymi inštaláciami, filmami a interaktívnymi tabuľami pre vysvetlenie exponátov.

>V tretej veľkej oblasti sa všetko točí okolo „Výroby“ a reštaurovania. V popredí tu stojí Mladá Boleslav ako hlavný výrobný závod a pôvod tradície podniku. V dielni je vysvetlené, ako sa automobily z dôb minulých za pomoci najmodernejších prostriedkov reštaurujú. Štyri zdvíhacie plošiny ukazujú autá v rôznych štádiách reštaurovania – od „nálezu zo stodoly“ až po „klenot“. Oblasť dopĺňajú exponáty na „ponku“. Veľkoplošné nástenky, albumy na prelistovanie a projekcie umožnia historickú výrobnú halu zažiť. V panoramatickom kine možno zažiť dnešnú výrobu zblízka.

Pre ďalšie informácie, prosím, kontaktujte:

Lucia Busquet, PR manager, ŠKODA AUTO SLOVENSKO s.r.o.
Lucia.busquet@skoda-auto.sk; +421 904 701 345

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.