Malá scéna STU v Bratislave v piatok premiéruje hru Laca Keratu Peceň

BRATISLAVA, 6. decembra 2012 (tlacocasprava.sk) – Súčasná slovenská tragikomédia o hľadaní poriadku a pravidiel v živote v réžii Laca Keratu je ďalšou premiérou v novej sezóne 2012/2013. Verejná generálka (o 10.00 hod.) a premiéra (o 19.00 hod.) jeho novej hry Peceň sa uskutoční už v tento piatok 7. 12. 2012 v Divadle Malá scéna STU. Režisér, autor, prozaik a herec Kerata (1961) tentoraz pripravil hru o šiestich ctižiadostivých hercoch, ktorí „čakajú v prázdnom a tmavom priestore nejakého autora, režiséra, ale najmä prostredníka, ktorý by im poskytol návod na to, ako konať, tvoriť, čo tvoriť a aký to má mať zmysel. Hoci aj bez návodu, bez scenára, stávajú sa autormi a hercami bizarného predstavenia inšpirovaného ich vlastnými osudmi a pohľadom na svet.”

Sám Kerata dodáva: „Píšem texty, ktoré sú na prvý pohľad veľmi smiešne, ale sú smutné. Divadelné predstavenie považujem za magický obrad, ktorý sa deje tu a teraz. A divák by si ho mal tu a teraz užiť.”

V predstavení účinkujú:
Múdry – Štefan Martinovič, Krásna – Zuzana Kyzeková, Nadšená – Michaela Kapráliková, Nežná – Lujza Garajová-Schrameková/Elena Kolek Spaskov, Rýchla – Daniela Mackovičová, Všadebol – Štefan Richtárech

Inscenačný tím: 
kostýmy: Martin Kotúček
hudba: Jaroslav Hruška
réžia: Laco Kerata

Krátke interview s autorom a režisérom hry Lacom Keratom:
Ako by ste troma vetami charakterizovali vašu novú hru, ak by ste na ňu chceli pozvať neznámeho človeka?
Naša nová hra Peceň je na prvý pohľad zábavná hra o veľmi vážnych veciach. O osude umelcov, umenia, o vôle nevzdávať sa a schopnosti hľadať v sebe vôľu na tvorbu. A samozrejme o ľudských vzťahoch a stereotypoch správania sa.
Ako sa vám pracuje s hercami a zažili ste pri skúškach situáciu, ktorá vás – ako zavedeného režiséra – prekvapila?
Cítim sa doma v hereckom type divadla, kde sa vyjadrujem ako autor a režisér cez hereckú akciu, reč a mimiku. Sám som tak trochu hercom. Preto je pre mňa popri mojom dramatickom texte herec absolútne najdôležitejšou zložkou predstavenia. Potrebujem herca samostatného a tvorivého. A prekvapením stále je, že práve s takýmto hercom sa niekedy najťažšie pracuje.
Prečo ste sa rozhodli pripraviť a premiérovať svoju novú hru práve v Divadle Malá scéna STU?
Malá scéna ako divadelný priestor je pre mňa od detstva legendárnym miestom. Od pätnástich rokov som ju fascinovane navštevoval skoro jedenkrát za týždeň. Teraz je umeleckým riaditeľom divadla môj spolužiak z VŠMU Štefan Korenči, ktorý mi dôveruje a už druhú sezónu mi dáva priestor urobiť si čo chcem a s kým chcem. Dobre ma pozná a vie, že divadlo milujem a tak ho neobabrem.

Peter Getting, Monika Korenčiová

PR hlavná menežérka
0903 565 628, getting@malascena.sk 0902 228 228, korenciova@malascena.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.