Medzinárodný arbitrážny tribunál rozhodol vo veci zákazu zisku v prospech spoločnosti Achmea, ktorá vlastní Union zdravotnú poisťovňu

BRATISLAVA/ZEIST, 10. decembra 2012 (tlacovasprava.sk) – Holandská vzájomná poisťovňa Achmea, ktorá vlastní Union zdravotnú poisťovňu, a. s.,  vyhrala dlhotrvajúci právny spor so Slovenskou republikou. Medzinárodný arbitrážny tribunál, ktorý sa zaoberal sporom medzi spoločnosťou Achmea a Slovenskou republikou, oznámil svoje konečné rozhodnutie s pozitívnym výsledkom pre holandskú poisťovňu.

Podľa rozhodnutia tribunálu Slovenská republika v roku 2006 a 2007 porušila ustanovenia investičnej dohody medzi Holandskom a Slovenskou republikou, a to zásadnými zmenami v legislatíve poisťovníctva s cieľom vytlačiť a poškodiť investorov súkromných zdravotných poisťovní (medzi ktoré patrí aj Achmea). V roku 2011 po rozhodnutí Ústavného súdu, že došlo k porušeniu Ústavy SR, Slovenská republika stiahla protiprávne legislatívne opatrenia. Podľa výroku Medzinárodného arbitrážneho tribunálu musí Slovenská republika zaplatiť spoločnosti Achmea 22 miliónov EUR ako kompenzáciu za škody, ktoré Achmea utrpela počas doby platnosti poškodzujúcich opatrení. Súd zaviazal Slovenskú republiku tiež uhradiť spoločnosti Achmea náklady na právne služby a poplatky spojené s arbitrážou v celkovej čiastke 3 milióny EUR. Achmea je od dnešného dňa oprávnená požadovať od Slovenskej republiky platbu celkovej čiastky náhrady.

Willem van Duin, CEO spoločnosti Achmea, k rozhodnutiu povedal: „Rozhodnutia obidvoch súdov – Ústavného súdu SR a Medzinárodného arbitrážneho tribunálu – jasne poukazujú na to, že akékoľvek pokusy presadiť vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní skončí neúspechom – za cenu veľkých nákladov slovenských daňových poplatníkov. Tieto peniaze by bolo lepšie použiť na zlepšenie kvality slovenského zdravotníctva. Union a Achmea sú pripravené na tom spolupracovať.“

Spoločnosť Achmea investovala s cieľom dlhodobo pôsobiť v Slovenskej republike a naďalej sa drží svojho rozhodnutia. Achmea má záujem podstatne zvýšiť počet klientov v starostlivosti Union zdravotnej poisťovne a. s. Spoločnosť Achmea má za to, že súkromné zdravotné poisťovne prispievajú k zdraviu a prosperite populácie v mnohých krajinách, ako aj v Holandsku – domovskej krajine spoločnosti Achmea.

Bert Rensen, hovorca spoločnosti Achmea,

Tel.: +31 65 163 57 28

Email: bert.rensen@achmea.com

V roku 2004 Slovenská republika reformovala svoj zdravotný poistný systém zavedením konceptu regulovaného trhu, na ktorom malo vzájomne súťažiť viac zdravotných poisťovní. Zahraniční poisťovatelia boli výslovne pozvaní, aby investovali na Slovensku a prispeli okrem svojho kapitálu aj svojimi znalosťami a know-how v oblasti poistenia. V roku 2006 sa Achmea rozhodla prijať výzvu na základe bohatých skúseností získaných v Holandsku a inde, a investovať do Union zdravotnej poisťovne, a. s.

Konflikt sa začal v roku 2007, keď slovenská vláda zaviedla zmeny do zákona o zdravotnom poistení zamerané na vytlačenie súkromných zdravotných poisťovní. Tieto opatrenia boli zamerané na obmedzenie vlastníckych práv súkromných zdravotných poisťovní a vyvrcholili v takzvanom „zákaze zisku“. V roku 2011 Ústavný súd SR rozhodol, že tieto opatrenia neboli v súlade s Ústavou SR. Následne boli zavedené zmeny prakticky odstránené. Arbitrážne rozhodnutie uznalo skutočnosť, že Achmea utrpela značné škody za obdobie platnosti poškodzujúcich zmien. Slovenská republika musí spoločnosti Achmea kompenzovať vzniknuté škody.

Union zdravotná poisťovňa, a. s., je jedinou zdravotnou poisťovňou na Slovensku so strategickým zahraničným akcionárom, ktorého hlavným zameraním je poistenie. Achmea je poisťovňou číslo jedna na holandskom poistnom trhu a najväčšou zdravotnou poisťovňou. Union zdravotná poisťovňa, a.s. pôsobí na slovenskom trhu zdravotného poistenia od roku 2006 a odvtedy poskytuje svoje služby takmer 409 000 klientom. Od svojho vzniku Union zdravotná poisťovňa, a.s. získala prvé miesto v súťaži „Zlatá minca“ štyrikrát za sebou v kategórii zdravotných poisťovní za inovatívny prístup a nadštandardné služby svojim klientom. V minulom roku Union zdravotná poisťovňa, a.s. minula na zdravotnú starostlivosť 145 mil. EUR.

Achmea je poistná skupina, ktoránie je obchodovaná na burze a je založená na princípoch poistnej vzájomnosti, ktorá vyvažuje záujmy klientov, partnerov, zamestnancov a akcionárov. Tak ako v Holandsku – na svojom domovskom trhu, Achmea je aktívna aj v siedmich iných európskych krajinách (Turecko, Rusko, Grécko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Írsko) a zamestnáva takmer 22 000 ľudí. Achmea je matkou silných značiek ako Centraal Beheer Achmea, Interpolis, Avéro Achmea, Zilveren Kruis Achmea, FBTO a Agis. Spolu tvoria najväčšiu poisťovaciu skupinu v Holandsku z hľadiska objemu poistného. Ústredie spoločnosti Achmea je v meste Zeist. http://www.achmea.com

Judita Smatanova

specialistka externej komunikacie a hovorkyna

Union poistovna, a. s. /Union zdravotna poistovna, a. s.
Bajkalska 29/A
813 60 Bratislava 1
Slovenska republika
Tel.: +421 2 2081 5414
Mobil:+421 903 780 756
judita.smatanova@union.sk
http://www.union.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.