Predčasné splatenie fixovaných hypoték ako ho navrhuje novela zákona o bankách môže podľa SBA zdražieť úvery s dlhodobou fixáciou

BRATISLAVA, 10. decembra 2012 (tlacovasprava.sk) – V pripomienkovom konaní novely zákona o bankách bol predložený návrh, podľa ktorého by mali mať klienti právo splatiť časť, alebo celý úver na bývanie aj pred uplynutím doby fixácie úrokovej sadzby.

Slovenská banková asociácia je presvedčená (viac analýza Umožniť predčasné splatenie fixovaných hypoték kedykoľvek?), že takýto návrh poškodí klientov bánk. Úvery s dlhodobou fixáciou úrokovej sadzby, teda tie, ktoré sú na Slovensku najobľúbenejšie, by po tejto legislatívnej úprave zdraželi.

Trh by sa preto začal orientovať viac na rizikovejšie úvery s variabilnou sadzbou. Pri nich je riziko zvýšenia úrokovej sadzby plne na strane klientov. Takáto legislatívna úprava tak v konečnom dôsledku pomôže len finančným sprostredkovateľom, ktorí budú zarábať na províziách.

Slovenská banková asociácia (SBA) je kľúčovou asociáciou v slovenskom finančnom sektore a jedinou organizáciou zastupujúcu záujmy bánk pôsobiacich v SR. Jej 28 členov reprezentuje takmer 100 % slovenského bankového sektora. Asociácia okrem iného  zabezpečuje aj činnosť Stáleho rozhodcovského súdu, nezávislého a nestranného orgánu zriadeného na rozhodovanie sporov vzniknutých z obchodnoprávnych a občianskoprávnych vzťahov a činnosť Bankového ombudsmana. SBA je od roku 1996 členom Európskej bankovej federácie (European Banking Federeation – EBF), členom Európskej platobnej rady (European Payment Council – EPC) a členom Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ).

Monika Kuhajdová
Slovenská banková asociácia
Rajská 15/A, 811 08 Bratislava 1
Mobil: +421 918 695 481
E-mail: press@sbaonline.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.