Raňajkovať ovčí jogurt je zdravé (FOTOGALÉRIA)

BRATISLAVA, 12. decembra 2012 (tlacovasprava.sk) – O tom, čo na raňajky, sa dá písať veľa, ale možno neviete, že odborníci na zdravú výživu odporúčajú do raňajok zaradiť ovčí jogurt! Dôvodom je, že všetky kyslomliečne výrobky z ovčieho mlieka, vrátane jogurtov sú ľahko stráviteľné, obsahujú vysoký podiel vitamínov A, D, E, v porovnaní s kravským či kozím mliekom. Navyše sa ovčí jogurt hodí aj do programov detoxikácie organizmu, po rekonvalescencii, po dlhodobej liečbe antibiotikami. A aby toho nebolo málo – pomáha aj pri problémoch s astmou alebo pri kožných problémoch a ekzémoch. Teda začať deň zdravým ovčím jogurtom značky Green Sheep je asi to najlepšie čo môžete pre svoje telo urobiť.

Potrme si na zdravé raňajky
Potrme si na zdravé raňajky

Na tému raňajok sa toho popísalo už veľa a napriek tomu, že raňajkovať odporúčajú špecialisti na zdravú výživu, lekári i dietológovia sa stále nájde veľké množstvo tých, ktorí raňajky vynechávajú. Výhovorkou je ranný zhon, ranná nechuť k jedlu či dokonca snaha schudnúť. Všetky tieto výhovorky sú nesprávne. Raňajky netreba vynechať a ak aj nemáte na jedlo chuť treba si na raňajky si zvyknúť a zaradiť ich do jedálneho lístka tak ako obed či večeru. Ak dlhodobo raňajky vynechávate môže to chvíľu trvať kým si na ne zvyknete, ale keď toto úvodné obdobie zvykania prekonáte, vaše telo sa vám poďakuje vo forme lepšieho výkonu, lepšej nálady a v konečnom dôsledku aj štíhlejšej línie.

Čo je úlohou zdravých a správne kombinovaných raňajok?
Správnym spôsobom kombinované raňajky majú:
– obnoviť energiu spotrebovanú za uplynulých 24 hodín,
– obnoviť zásoby stavebných jednotiek spotrebovaných za uplynulú noc,
– obnoviť zásoby vody,
– udržať hladinu energie na normálnej úrovni.

Z čoho by mali pozostávať zdravé raňajky?
Podľa špecialistov na zdravú výživu by mali byť raňajky nie príliš ťažké a hlavne výživné. Mali by pozostávať z ovocných štiav a džúsov, mliečnych a kyslomliečnych nápojov, celozrnných cereálnych výrobkov, ľahkých nátierok kombinovaných s čerstvou zeleninou.

Ako sa však hovorí koľko ľudí, toľko chutí. A tak je tomu i pri raňajkách, niekto má rád raňajky sladké, iný slané, jeden teplé, ďalší studené. Netreba zabúdať i na to, že energetické potreby ľudského tela a aj chute človeka sa počas života menia. Vyvážene a zdravé raňajky pre dieťa nemusia byť zdravé a
vyvážené pre dospelých. Takisto záleží i na činnosti, ktorú človek počas dňa vykonáva či podáva športový výkon alebo nie. Týmto všetkým kritériám sa dajú prispôsobiť raňajky.

Raňajky pre každého

V spolupráci s MUDr. Alžbetou Béderovou, CSc., vedúcou poradne zdravia pri RÚVZ (Regionálny úrad verejného zdravotníctva) Bratislava, vám prinášame ukážku raňajok pre rôzne skupiny ľudí s použitím mliečnych výrobkov značky Green Sheep, ktoré sa vyrábajú výlučne z ovčieho mlieka bez pridania kravského, prípadne kozieho mlieka. Ovčie mlieko navyše obsahuje dôležité vitamíny, minerály, bielkoviny a živé kultúry, ktoré významným spôsobom posilňujú imunitu ľudského organizmu. Aspoň kúsok zdravej výživy sa dá „prepašovať“ aj do raňajok tých najneposlušnejších!

Ukážka mliečnych raňajok nenáročných na prípravu.

Raňajky pre dieťa
Deti majú radi sladké. Aj muffin môže byť so zdravým ovčím jogurtom. A sladké kakao? Aj to mlieko môžeme občas prikrášliť, nie?

Čo na to odborník?
Mliečny nápoj dodá potrebnú energiu a stavebné látky, kakao navyše obsahuje širokú škálu bioaktívnych látok ktoré zvyšujú imunitu, ale tiež pozornosť a sústredenosť. Ovčí jogurt zvýši nutričnú hodnotu muffinov a dieťa je energeticky aj biologicky pripravené kvalitne zvládnuť výukový proces a percipovať všetky informácie.

Recept pre 1 osobu:
2 dcl mlieka,
2-3 lyžice Granka,
muffin
Recept na muffiny:2 vrecúška prášku do pečiva
1 varený lúpaný zemiak a roztlačený do pyré
3 celé vajcia (na bielkovú penu)
½ lyžičky tymianu
1 lyžička soli
½ lyžičky jemné mleté čierne korenie
1/3 šálky olivového oleja

Príprava:
1. Z bielok vyšľahať pevnú penu
2. Z ovčieho jogurtu Green Sheep, zemiakov a preosiatej múky vymiešať cesto.
3. Pridať ďalšie komponenty a dobre premiešať.
4. Cestom plniť vhodné formičky, podľa potreby ich z vnútornej strany potrite rozpusteným maslom a naplňte do 2/3.
5. Pečieme v predohriatej rúre na 190 stupňov po dobu 15 min.

250 g hladká múka
1 ks vanilínový cukor
100 g práškový cukor
1 ks prášok do pečiva
1 ks vajce
2 ks biely ovčí jogurt Green Sheep
8 lyžíc oleja
50 g čokoláda na varenie (posekaná)

Najprv si zmiešame sypké zmesi dokopy (múku, práškový cukor, vanilínový cukor, kypriaci prášok, kakao). Potom do premiešanej sypkej zmesi pridáme vajce, jogurt, olej, posekané kúsky čokolády (výhoda čokolády na varenie je, že sa v muffinoch neroztopí a ostanú tam kúsky čokolády) a premiešame. Cesto by malo byť hutné.Ostáva dať cesto do košíčkov, ktoré sú uložené vo forme. Košíčky naplníme max. do 2/3. Inak by sa nám muffiny rozpiekli na forme.
Formu vložíme do vyhriatej rúry na 180 stupňov na 23 minút (stredná priečka).

Raňajky pre športovca
Ísť si ráno zabehať, zacvičiť, alebo na dlhú prechádzku so psom? Určite dobrý nápad! Len potom treba zodpovedne doplniť živiny!

Čo na to odborník?
Takto zahájený nový deň je ideálny. Fyzická činnosť zaktivizuje telo aj ducha. Raňajky následne nahradia jednak stratené tekutiny a minerálne látky, ale zároveň jogurtový nápoj s banánom dodá potrebnú energiu, stavebné a ochranné zložky, čím zabezpečí potrebnú imunitu pre ďalšie aktivity fyzické aj duševné. Kvalitné bielkoviny prítomné v kyslomliečnych výrobkoch sú pre aktívneho športovca na regeneráciu ideálne.

Recept pre 1 osobu:
2 dcl mlieko
1 ks banán
1 lyžička medu
1 ks izotonický nápoj
knäckebrot
syr
šunka,
paradajky

Jogurtový nápoj pripravíme jednoduchým rozmixovaním potrebných surovín, v prípade potreby pridáme med.

Raňajky pre manažéra
Stres, raňajky už vo víre pracovných povinností? Bez kávy si neviete ráno predstaviť? Skúste tam ešte niečo pridať a organizmus bude vďačný.

Čo na to odborník?
Manažérske aktivity často vyžadujú plné nasadenie fyzických aj psychických síl. Stresové situácie vyžadujú kvalitnú a plnohodnotnú výživu a kvalitné raňajky na úvod dňa sú preto nevyhnutnosťou. Jogurt má vysokú nutričnú hodnotu, okrem energie je komplexným zdrojom všetkých základných a hlavne ochranných živín na zvládanie stresu. Med okrem energie posilní imunitu a cereálne výrobky doplnia potrebnú vlákninu a vitamíny zo skupiny B.

Recept pre 1 osobu:
1 jogurt Green Sheep (vanilka alebo čučoriedka) alebo
1 jogurt Green Sheep (biely) a dve lyžičky medu
káva podľa chuti
cereálne keksíky podľa chuti

Raňajky pre ženu so zreteľom na líniu
Vzorné zdravé raňajky, ktoré možno vynahradia občasný nedostatok pohybu. Alebo podporia snahu upraviť líniu?

Čo na to odborník?
Strážiť si líniu neznamená neraňajkovať. Kvalitné raňajky môžu byť zároveň výživné aj racionálne a líniu neohrozia. Biely jogurt s ovocím je ideálny. Dodá primeranú energiu, stavebné látky a ochranné živiny – vitamíny a flavonoidy, čaj alebo káva povzbudí myseľ a cereálne výrobky zabezpečia potrebnú vlákninu pre činnosť tráviaceho traktu, vrátane pravidelného vyprázdňovania, čo je pre udržanie línie nevyhnutné.

Recept pre 1 osobu:
1 jogurt Green Sheep (biely)
ovocie podľa chuti – najlepšie maliny, černice, jahody
müsli
čaj podľa chuti – ideálne nesladený
knäckebrot

Do misky naberieme na spodok vrstvu jogurtu, na to uložíme ovocie a posypeme vrstvou müsli. Môžeme to zopakovať podľa ľubovôle.

Pre ďalšie informácie, fotografie, recepty, kontaktuje:

Simona Mištíková Dušan Valent
mistikova@divino.sk valent@divino.sk
+421 917 793 972 +421 903 244 980
PR and Communication
Divino s.r.o. Divino s.r.o.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.