Rezbári z obce Hniezdne vyrábali mesiace 3-metrový betlehem pre expozíciu Nestville Park (FOTO)

BRATISLAVA, 13. decembra 2012 (tlacovasprava.sk) – Na severnom Spiši v obci Hniezdne mladí rezbári tri mesiace vyrezávali biblický príbeh narodenia Ježiša. Vyše trojmetrový betlehem sa odlišuje od ostatných niekoľkými prvkami. Mladý vek ovplyvnil stvárnenie tohto známeho príbehu, ale pokora a  úcta k tradíciám zostala v ich diele zachovaná. Rezbári svoje dielo venovali náučno-historickej expozícií Nestville Park, ktorá sa snaží o zachovanie a propagáciu tradícií regiónu.

Vyše trojmetrový betlehem
Vyše trojmetrový betlehem

Severný Spiš bol už po stáročia krajom, ktorý patril k tým najchudobnejším a zároveň najkrajším častiam na Slovensku. Ľudia tohto regiónu boli vždy veľmi zruční a vynaliezaví. Jedna z najznámejších a najstarších tradícií severného Spiša je rezbárstvo.

V súčasnosti možno hovoriť až o 700-ročnej tradícii vyrezávania do dreva. Najznámejším rezbárskym dielom tohto kraja je drevený oltár od Majstra Pavla z Levoče.

Samozrejme, že aj dnes nájdeme v regióne šikovných rezbárov či umeleckých remeselníkov. Prekvapením však sú mladí ani nie 30-roční rezbári, ktorí sa pred tromi mesiacmi pustili do spomínaného veľkolepého diela. Rozhodli sa, že vlastnými rukami vytvoria dielo hodné ich predkov, ale zároveň ho vytvoria tak, aby zodpovedalo ich vlastnému umeleckému cíteniu. Svoj um, nadšenie a úctu k tradíciám vložili do vyrezávania betlehemu. V obci Hniezdne, v bývalom najmenšom kráľovskom meste Uhorska, vytvorili biblický príbeh zachytený do lipového dreva.

Ich dielo je netradičné v tom, že je prístupné z každej strany a vytvára takzvaný 3D efekt. Mladí rezbári s remeselnou zručnosťou umiestnili svoje vyrezávané dielo na vyše 100 rokov starý rebriniak, ktorý slúžil ich pradedovi. Hlavný rezbár Matúš Gurega je aj autorom myšlienky stvárnenia veľkého anjela, ktorý nad celým biblickým výjavom narodenia Ježiša drží roztiahnuté „ochranné“ krídla. Pozorný návštevník betlehema môže v diele rozpoznať spojitosť s krajom a s horami, ktoré severný Spiš obklopujú.

Fotogaléria:

.

Unikátny drevený betlehem nájdete na severnom Spiši v obci Hniezdne, v novovybudovanej historicko-náučnej expozícii Nestville Park – Expozícia liehovarníctva a tradičných remesiel. Expozícia je svojím obsahom a ukážkami na Slovensku ojedinelá a možno povedať, že dosahuje medzinárodnú úroveň. Unikátny projekt, ktorý vznikol v obci Hniezdne, návštevníkom približuje históriu, tradičné remeslá, zručnosť našich predkov pri spracovaní obilia od 13. storočia po moderný dnešok. Srdcom areálu je degustačná miestnosť, ktorá je skvostným dielom miestnych rezbárov.

Je tu umiestnený aj najväčší drevený obraz v Európe, ktorý miestni rezbári venovali Nestville parku. Je 6,15 metrov široký a 2,15 m vysoký, váži viac ako tonu. Znázorňuje proces obrábania pôdy a zužitkovania poľnohospodárskych plodín v 13 storočí n. l., ale zobrazuje i vtedajší život obyvateľov dedinky Hniezdne.
Betlehem je vystavený až do 6. januára v areáli náučno-historickej expozícii liehovarníctva a tradičných remesiel v Nestville Parku v obci Hniezdne. Nestville Park je otvorený celoročne.

Celá správa tu: Netradičný drevený betlehem mladých rezbárov

.

Kontakt pre médiá:
Zuzana Škodler
PR Packy Advertising
Tel.: 0911/ 740 489
E-mail: pr@packy.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.