BSK: Sociálne služby sú prioritou župy aj v tomto roku, vyčlenených je na ne vyše 24 miliónov eur

BRATISLAVA, 7. januára 2013 (tlacovasprava.sk) – Pomoc ľuďom, ktorí sú odkázaní na sociálne služby, je jednou z priorít Bratislavskej župy. Minulý rok bolo na oblasť sociálnych vecí vyčlenených v rozpočte kraja 23,8 mil.€, v tomto roku je to viac ako 24 mil.€.

“Neustále sa snažíme skvalitňovať sociálne služby. Zriadili sme Kanceláriu prvého kontaktu a Centrum pre rodiny v kríze, kde môžu občania vyhľadať pomoc pri riešení svojej sociálnej situácie. Kvalitu sociálnych služieb sme rozšírili a zvýšili aj otvorením piatich zariadení podporovaného bývania, ktoré umožňujú žiť ľuďom so zdravotným postihnutím čo najsamostatnejšie,” povedal bratislavský župan Pavol Frešo. BSK tým zároveň napĺňa „Národný akčný plán prechodu z inštitucionálnej na komunitnú starostlivosť v systéme sociálnych služieb r. 2012-2015“ schválenej Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento akčný plán vychádza z Európskej stratégie pre oblasť zdravotného postihnutia pre roky 2012-2020 vydanej Európskou komisiou. Významným krokom k zvýšeniu kvality sociálnych služieb je aj župnými poslancami schválený materiál „Podmienky kvality sociálnych služieb v kompetencií BSK“. Spomedzi krajov na Slovensku ide o prvý a zatiaľ jediný materiál tohto druhu.

2013-01-06 Freso_socialne

Okrem toho organizuje BSK vlastné podujatia, napr. Župná olympiáda pre seniorov zo zariadení v pôsobnosti kraja a hlavného mesta. Cieľom podujatia je poskytnúť mobilným seniorom hravou formou príležitosť na športovanie, pohyb a tiež zábavu.

Bratislavská župa má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 15 zariadení sociálnych služieb pre rôzne cieľové skupiny a rôzne zdravotné postihnutia. Najstarším zariadením je DSS pre dospelých v Báhoni, ktoré funguje takmer 80 rokov. V roku 2012 oslávili svoje okrúhle výročie viaceré zariadenia, napr. DSS Karola Matulaya (30 rokov), ktoré bolo prvé zariadenie denného typu pre deti s mentálnym postihnutím na Slovensku, ďalej DSS Sibírska (25 rokov), DSS Hestia (20 rokov) Aj DSS Integra (20 rokov). Budúci rok oslávia okrúhlicu – 20 rokov aj DSS Rača. K jedným z najstarších zariadení patrí aj DSS Javorinská pre deti a dospelých (vznik 1969). Všetky zariadenia fungujú už dlhé roky, čo je dôkazom toho, že nadväzujeme na tradície. BSK podporuje aj viaceré organizácie či projekty, ktoré sa sústredia na sociálne služby a pomoc obyvateľom.
Mgr. Iveta Tyšlerová
hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja
Sabinovská 16, Bratislava, 820 05

T: 00421 2 48 26 49 97
M: 00421 903 480 471
E: iveta.tyslerova@region-bsk.sk

http://www.bratislavskykraj.sk
twitter.com/BA_kraj
http://www.facebook.com/pages/Bratislavsk%C3%BD-kraj-najlep%C5%A1ie-miesto-pre-%C5%BEivot/192397734962
http://www.flickr.com/photos/fotopavolfreso/sets/

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.