Európsky pohár psích záprahov sa v štvorročnej histórii na Slovensku po tretíkrát vracia do Starej Ľubovne – predstavia sa najrýchlejšie psy (FOTOGALÉRIA)

BRATISLAVA, 7. januára 2013 (tlacovasprava.sk) – Európsky pohár psích záprahov sa v štvorročnej histórii na Slovensku po tretíkrát vracia do Starej Ľubovne. Organizátori podujatia, Bardejovský klub mašerov a Ľubovnianske kúpele, očakávajú cez víkend 12.-13. januára vyše 70 mašerov a 200 psov. Podujatie má štatút federácie E.S.D.R.A., ktorá združuje jazdcov bez rozdielu plemena, takže návštevníci uvidia nielen severské plemená, ale aj rýchlejších psov, účelovo krížených na podávanie maximálnych športových výkonov.
Medzi prihlásenými pretekármi sú viacerí medailisti z najvyšších svetových podujatí a latka pretekov bude nastavená naozaj vysoko. „Tieto preteky sú navyše pre našich mašerov aj slovenským šampionátom roku 2013 pre všetky plemená. Zároveň patria do bodovacej súťaže Višegrád Cup, kde sa bodujú štyri preteky, v Maďarsku, Poľsku, Čechách a v Ľubovnianskych kúpeľoch,“ hovorí Jaroslav Jakubašek, riaditeľ pretekov. Súťažiť sa bude v piatich kategóriách: skijoring, 2-záprah, 4-záprah, 6-záprah a 8-záprah.

Psie zaprahy_Lubovna3
Návštevníci sa môžu tešiť na psíkov severských plemien, ako sú sibírsky husky, aljašský malamut, grónsky pes či samojed. „Budú však mať možnosť vidieť aj športové plemená, ako napríklad európsky saňový pes či Alaskan, ktoré bežne na pretekoch psích záprahov nenájdete, pretože preteky bývajú zväčša limitované len pre severských psíkov,“ dodáva J. Jakubašek.
Ľubovnianske kúpele sú ideálnym zázemím pre súťažiacich. „Úväziská pre psov sú blízko hotela a zároveň štartu, čo považujeme za veľké plus. Mašer tak zaparkuje svoj karaván a do hotela alebo na štart má len pár krokov. Je to pohodlné a naši štartujúci sa tak nemusia stále presúvať ako na iných pretekoch,“ vysvetľuje J. Jakubašek a dodáva: „K pohodliu tiež prispieva atmosféra a krása tratí v Spišsko-šarišskom medzihorí s nádhernými výhľadmi.“
Jeho slová potvrdzuje aj Aleš Solár, riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny. Kúpele majú, vďaka svojej polohe a nadmorskej výške 900 m n.m., spoľahlivo dostatok prírodného snehu. „Spolupráca Bardejovského klubu mašerov a Ľubovnianskych kúpeľov je dôkazom, že aj na Slovensku vieme pripraviť špičkové preteky európskej kvality a s podporou samosprávy postupne vybudovať tradíciu tohto krásneho zimného športu,“ dodáva A. Solár. Kvalitu podujatia v Starej Ľubovni potvrdzuje aj skutočnosť, že náš organizačný tím bol Poľským zväzom psích záprahov poverený aj organizáciou poľského pohára, čo je vyznamenaním a poctou pretekov aj ich organizátorov.
Pre návštevníkov pripravili organizátori aj množstvo sprievodných podujatí. Tešiť sa môžu napríklad na vystúpenia miestnych súborov, či vozenie detí v psích záprahoch. Samozrejmosťou budú stánky plné lokálnych pochúťok.


Severný Spiš – Pieniny – Oblastná organizácia cestovného ruchu
Ing. Aleš Solár – výkonný riaditeľ
Tel.: 0949 693 097
solar@visitspis.sk
http://www.visitspis.sk, http://www.visitpieniny.sk

neuropea
Martina Matejová
Tel.: 0911 019 992
matejova@neuropea.com

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.