Mesto Malacky sa dištancuje od škandálneho videoklipu, Suzie Hroncová pri nakrúcaní porušila všetky dohody

MALACKY, 9. januára 2013 (tlacovasprava.sk) – Mesto Malacky sa dištancuje od videoklipu Suzie Hroncovej. Speváčka porušila všetky dohody s mestom a poškodila jeho meno. V auguste 2012 kontaktovala oddelenie marketingu MsÚ Malacky speváčka Zuzana Hroncová a informovala sa o možnosti prenájmu priestorov kaštieľa za účelom nakrúcania videoklipu k jej novej piesni. V zmysle prevádzkového poriadku kaštieľa a zásad výberu vstupného a odplaty za služby v kaštieli bolo jej žiadosti vyhovené.

Nakrúcanie videoklipu, ktorý bude vysielaný celoslovensky, sme považovali za vynikajúcu príležitosť na propagáciu kaštieľa. Malacký kaštieľ sa po desaťročiach chátrania a znevažovania konečne podarilo začať rekonštruovať a sprístupňovať verejnosti. Po celý rok 2012 sa tu nepretržitekonali výstavy, fotografovania, nakrúcanie svadobných videí a pod. a rôzne kultúrne podujatia a kaštieľ si pomaly nachádza svojich návštevníkov. Za úprimnú snahu v zložitých podmienkach postupne po kúskoch rekonštruovať Malacký kaštieľ a sprístupňovať ho verejnosti získalo mesto v novembri 2012 aj čestné uznanie v súťaži Kultúrna pamiatka roka pod patronátom Ministerstva kultúry SR, Nadácie SPP, a. s., a Združenia historických miest a obcí SR.

Verili sme, že poskytnutie priestorov kaštieľa na umelecký projekt Suzie Hroncovej bude ďalším zo série úspešných podujatí v kaštieli. Išlo o prvý celoslovenský projekt, ktorý tam mal byť realizovaný, a tak nás tešilo, že Malacký kaštieľ sa pomaly dostáva nielen do povedomia nášho regiónu, ale celého Slovenska. O to viac nás mrzí, že z umeleckého projektu napokon vznikol škandál znevažujúci kultúrnu pamiatku.

Nakrúcanie videoklipu sa uskutočnilo 25. septembra 2012. Na nakrúcanie bola dohodnutá nezrekonštruovaná miestnosť v severnom trakte budovy a Pálfiovská miestnosť s historickým inventárom. Speváčka sa zaviazala, že nebude používať starožitný nábytok a pri nakrúcaní videoklipu použije vlastný inventár, ktorý si za týmto účelom priviezla. Speváčka tiež predstavila svoj zámer a predložila scenár, z ktorého sa nedalo nijakým spôsobom usúdiť, že by počas nakrúcania mohli vzniknúť scény v rozpore s morálkou a v rozpore s určením historicko-kultúrneho objektu.

Počas nakrúcania bol v budove prítomný pracovník kaštieľa, ktorý priebežne kontroloval nakrúcanie v Pálfiovskej izbe a režiséra opakovane upozorňoval na dohodu o nepoužívaní historického nábytku. Počas kontrol nezistil žiadne porušenia dohôd a ani si nevšimol nakrúcanie nevhodných scén. Uviedol však, že jeho práca a jeho kontroly boli režisérom značne obmedzované.

O tom, čo sa počas nakrúcania dialo, sa oddelenie marketingu dozvedelo krátko pred dokončením a zverejnením videoklipu. Okamžite sme kontaktovali manažéra speváčky p. Biháryho a žiadali sme ho o nápravu, žiaľ, bez výsledku.

Spomínaný pracovník kaštieľa sa bude za nedôslednosť pri svojej práci zodpovedať, to však už nenapraví poškodenú povesť Malackého kaštieľa a mesta. Speváčka Suzie Hroncová nielenže porušila dohodu s nami a poškodila obraz kultúrnej pamiatky, ale aj skomplikovala situáciu všetkým ďalším umelcom, ktorí budú mať v budúcnosti záujem realizovať svoje projekty v Malackom kaštieli. V kaštieli už boli nakrútené desiatky videí, predovšetkým svadobných a žiadny problém zatiaľ nebol. Nikto doteraz nezneužil našu dôveru tak, ako speváčka Suzie Hroncová. Na základe tejto negatívnej skúsenosti budú prepracované a sprísnené podmienky prenájmu priestorov kaštieľa a realizácie podobných projektov.

Mgr. Michaela Janotová
Mestský úrad Malacky
vedúca oddelenia marketingu a tlačová tajomníčka
034/79 66 123
0903 238 348
michaela.janotova@malacky.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.