Kúpele Smerdžonka v Červenom Kláštore sú pripravené privítať pacientov

ČERVENÝ KLÁŠTOR 10. januára 2012 (tlacovasprava.sk) – Kúpele Smerdžonka v Červenom Kláštore boli v roku 2012 opäť otvorené po viac ako 60 rokoch zabudnutia. Od januára 2013 sú vďaka zmluvám so všetkými zdravotnými poisťovňami, vrátane najväčšej VšZP, pripravené privítať pacientov s kožnými ochoreniami z celého Slovenska.

Kúpele Smerdžonka sú iba jednými z dvoch kúpeľov na Slovensku, ktoré sú určené na liečbu kožných ochorení ako psoriáza, atopický ekzém, akné, či chronické dermatózy. Základom liečby je prírodný prameň s jedinečným zložením, bohatým na minerálne látky a sírovodík, ktorý svojim špecifickým zápachom v minulosti vyslúžil tejto vode aj názov “Smerdžonka”. “Vďaka účinkom minerálnej liečivej vody je možné u pacientov dosiahnuť výrazné predĺženie bezpríznakového obdobia chronických diagnóz, ale v mnohých prípadoch aj úplné vymiznutie chorobných prejavov na pokožke”, hovorí MUDr. Elena Tkáčová, odborníčka na kožné ochorenia kúpeľov Smerdžonka. “Kúpeľná liečba je u pacientov s chronickými diagnózami indikovaná na základe odporúčania lekára špecialistu a hradená zdravotnými poisťovňami jedenkrát za jeden alebo dva roky”, dodáva MUDr. Tkáčová.

Liečivé účinky sírneho prameňa v Červenom Kláštore boli známe už od 14. storočia a využívali ich kartuziánski a kamaldulskí mnísi, ktorí sa venovali pestovaniu a zberu liečivých rastlín, výrobe liekov a liečeniu chorých. Najznámejším z nich bol určite mních Cyprián, podľa ktorého je táto oblasť známa aj ako kraj lietajúceho mnícha Cypriána. Začiatkom 19 storočia tu vznikli prvé kúpele, ktoré patrili medzi desiatku najznámejších kúpeľov v bývalom Uhorsku. Osudnými sa pre kúpele stali dve svetové vojny v prvej polovici 20. storočia, počas ktorých boli kúpele zničené a následne v 50. rokoch zatvorené.

Snaha o obnovenie kúpeľov sa začala po roku 2004 kedy pozemky získali súčasní majitelia – Ján a Dana Korčákovci. “Revitalizácia, hydrogeologický prieskum prameňa a obnovenie vrtov si vyžiadalo viac ako 5 rokov usilovnej práce”, hovorí Ján Korčák, ktorý bol iniciátorom myšlienky obnovenia kúpeľov na tomto mieste. “Po zapísaní prameňa do zoznamu liečivých prameňov v roku 2010 sme začali aj s výstavbou nového kúpeľného Domu Zdravia, ktorý sme v júli 2012 slávnostne otvorili a zasvätili sv. Kozmovi a Damiánovi. Všetko úsilie však stálo za to a v súčasnosti máme v Červenom Kláštore najmodernejšie kúpele na Slovensku”, opisuje roky príprav Ján Korčák.

Dom Zdravia kúpeľov Smerdžonka ponúka ozdravné procedúry a ubytovanie vysokého štandardu v apartmánoch alebo dvojlôžkových izbách. Alternatívne ubytovanie ponúka aj chatová osada v areáli kúpeľov. Zrekonštruovaná budova bývalých kúpeľov slúži ako reštauračné zariadenie i miesto na príjemné posedenie, či spoločenské aktivity. „Obnovenie kúpeľov Smerdžonka v Červenom Kláštore nadväzuje na dlhoročnú kúpeľnú tradíciu v regióne Severného Spiša a Pienín a samozrejme je ďalšou príležitosťou pre rozvoj cestovného ruchu v regióne“, hovorí Aleš Solár, výkonný riaditeľ OOCR severný Spiš –Pieniny. „Zdravie je jedným so základných piliérov cestovného ruchu v regióne. Bohatstvo minerálnych prameňov dokazujú okrem kúpeľov Smerdžonka aj známe kúpele Vyšné Ružbachy, či pramene Ľubovnianka a Sulinka v okolí Starej Ľubovne, ktorou sa dokonca kedysi liečila aj kráľovná Sisi“, dodáva Aleš Solár.

Kúpele Smerdžonka podpísali zmluvu s prvou zdravotnou poisťovňou už začiatkom augusta. Rokovania s poisťovňami uzavrela zmluva s najväčšou zdravotnou poisťovňou, ktorá komplexnú liečbu kožných ochorení sprístupnila svojim poistencom k 1. januáru 2013. Tým však obnova kúpeľov Smedržonka zďaleka nie je na svojom konci. Vyvážené zloženie minerálnej vody Smerdžonka totiž umožňuje túto vodu aj piť, čo ju tiež predurčuje na liečbu tráviacich porúch, ale aj pohybového ústrojenstva a neurologických ťažkostí. “To predpokladá vytvorenie ďalších liečebných kapacít a odborného zázemia, ktoré by mali byť predmetom druhej fázy obnovy”, informuje o svojich plánoch Ján Korčák.

Severný Spiš – Pieniny – Oblastná organizácia cestovného ruchu
Ing. Aleš Solár – výkonný riaditeľ
Tel.: 0949 693 097
solar@visitspis.sk
http://www.visitspis.sk, http://www.visitpieniny.sk

neuropea, s.r.o.
Martina Matejova
Tel.: 0911 019 992
matejova@neuropea.com

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.